Przyjście dziecka na świat wywołuje najbardziej zdumiewające reakcje: niemowlę może być tym, który daje nadzieję na realizację niespełnionych ambicji rodziców, tym, który niesie obietnicę miłości doskonałej, o jakiej marzyli. Może być idealną postacią, która zapełni wszystkie braki, naszym drugim "ja", partnerem porozumienia. Ale może również przynieść rozczarowanie, jeśli odzwierciedla tę "gorszą" stronę naszej osoby albo jest wcieleniem rodzica, którego nienawidzimy lub kiedy nosi w sobie piętno jakiegoś defektu, z racji swojego wyglądu, płci lub choroby.
Niemowlę jako obiekt gorącej miłości może uczynić rodziców najszczęśliwszymi z ludzi, ale może też być powodem niepokoju, a nawet budzić nienawiść. Dlaczego tak się dzieje?
W książce "Pierwsze dwa lata" Bertrnard Cramer, psychoanalityk i profesor psychiatrii dziecięcej, odkrywa mechanizmy tej tak szczególnej relacji łączącej noworodka z rodzicami. Opowiadając o prowadzonych przez siebie terapiach, których oryginalność polega na wspólnym uczestnictwie matki i niemowlęcia, ukazuje najczęstsze wymagania stawiane dziecku przez rodziców i sposoby reagowania na nie maluchów.
Tłumaczy, dlaczego miedzy rodzicami a dzieckiem mogą się pojawiać napięcia oraz co zrobić by je rozładować. Można bowiem, na szczęście, odwrócić zły los.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl