Niekiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której podobne zachowanie sprawcy przestępstwa raz może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie, a innym razem jako przestępstwo, w zależności od skutków lub innych okoliczności czynu. Czyny takie noszą nazwę tzw. czynów przepołowionych. Generalnie są to czyny, w których dodatkowe kryterium, rzeczowe lub ocenne, wyznacza granicę pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem.
Najlepiej wskazać to na przykładzie kradzieży, która jest klasycznym typem czynu przepołowionego, uzależnionego od kwoty skradzionego mienia. Aktualnie (po nowelizacji przepisów, która weszła w życie dnia 9 listopada 2013 r.), wykroczeniem jest kradzież mienia o wartości do kwoty 1/4 wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (do dnia 31 grudnia 2013 r. - 400 zł; od 1 stycznia 2014 r. - 420 zł). Powyżej tej kwoty kradzież będzie przestępstwem.
Przykład: sprawca dopuścił się kradzieży w hipermarkecie i został schwytany. Po oszacowaniu skradzionych rzeczy okazało się, że ich wartość wynosi 380 zł. Wobec tego, sprawca odpowie za wykroczenie. Gdyby wartość skradzionego mienia była wyższa, np. wynosiła 450 zł, zostałby on pociągnięty do odpowiedzialności za przestępstwo.
Inne przykłady "czynów przepołowionych":
Dodać trzeba, że są pewne okoliczności, które przesądzają o zakwalifikowaniu danego czynu jako przestępstwa, nawet jeżeli nie zostały przekroczone progi kwotowe określone w ustawie. I tak, jeżeli mamy do czynienia z kradzieżą z włamaniem, zawsze będzie to przestępstwo, niezależnie od wartości skradzionych rzeczy. Podobnie jest w przypadku kradzieży lub przywłaszczenia mienia lub drzewa z lasu, jeżeli ktoś dopuszcza się tych czynów przy zastosowaniu przemocy wobec osoby. Także, jeżeli przedmiotem kradzieży czy przywłaszczenia jest broń, amunicja, materiały lub przyrządy wybuchowe, sprawca zawsze odpowie za przestępstwo.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl