Bardzo często pojawia się pytanie, czy niepłacenie alimentów jest przestępstwem? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze, lecz po spełnieniu pewnych przesłanek. Z pewnością przestępstwem nie jest samo niewykonywanie ciążącego na sprawcy obowiązku alimentacyjnego.
Przestępstwo tzw. niealimentacji uregulowane zostało w art. 209 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, dopuszcza się go, kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Opisane przestępstwo zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.
Powyższe oznacza, że aby można było mówić o przestępstwie niealimentacji, muszą zostać łącznie spełnione następujące warunki:
Poza tym trzeba dodać, że przestępstwo uchylania się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego stanowi tzw. przestępstwo wnioskowe (patrz osobny artykuł). Oznacza to, jest ono ścigane dopiero na skutek złożenia wniosku przez uprawniony podmiot, którym jest pokrzywdzony (czyli osoba uprawniona do alimentów), organ pomocy społecznej lub organ podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jeżeli jednak pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów (chodzi o tzw. fundusz alimentacyjny), wówczas ściganie odbywa się z urzędu.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl