Pamiętniki nerwowo chorego wraz z suplementami i aneksem dotyczącym kwestii w jakich warunkach osobę uznaną za psychicznie chorą można trzymać w zakładzie leczniczym wbrew jej zadeklarowanej woli.
Książka ta adresowana jest do osób zainteresowanych meandrami życia psychicznego oraz wycieczką w głąb duszy ludzkiej i badaniem mordu, jaki się na niej dokonuje. Nie jest to publikacja przeznaczona tylko dla psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, psychoanalityków czy prawników. W całym tekście i w historii tekstu mamy zapis i jego analizę. Nie może być inaczej - paranoja jest bowiem czymś, co w naturalny sposób ubiega się o opis, jako że sama w sobie jest czymś, co pozostaje oddzielone od symbolu. Tak więc formułując tezę, utrzymujemy ją przy życiu.
"Pamiętniki nerwowo chorego" stały się dla Zygmunta Freuda bodźcem do opisania i próby psychoanalitycznego rozumienia procesu paranoi. Książka ta stanowi autobiograficzny zapis sporządzony przez osobę uznaną przez psychiatrię za "paranoika". Ale cóż to znaczy, czy też, cóż to nam mówi o kimś?
Jedno z najważniejszych biograficznych świadectw w dziejach psychoanalizy.
"Pamiętniki nerwowo chorego" to osobliwa książka, jedyna w swoim rodzaju prezentacja psychozy, literacki portret paranoi. Jest warta przeczytania, bo uświadamia, jak cienka jest granica pomiędzy normalnością a szaleństwem.
Gdyby wszystko nie było tak godne uwagi, Schreber nie zachowałby w zakamarku swej psychotycznej duszy cudownego daru opiewania swych doznań tak przenikliwie i poetycko, że czytelnikowi staje się on prędko drogim przyjacielem. "Pamiętniki nerwowo chorego" to wielka, nieomal święta księga wątpliwości.
"Pamiętniki nerwowo chorego" zostały uznane za jedną ze stu najlepszych książek literatury faktu XX wieku.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl