"Książka ta wskazuje bogactwo i piękno tego, co może się dziać, gdy jedna osoba mówi, a druga słucha..." Krzysztof Klajs, Polski Instytut Ericksonowski
Niektórzy rozmówcy, czy też pacjenci, łatwiej przyjmują argumenty bezpośrednie, inni lepiej zareagują na metaforę. Komunikacja pośrednia napotyka na mniejszy opór, a kliniczne użycie metafory opiera się właśnie na założeniu, że ludzie mogą traktować metaforę dosłownie na poziomie świadomym, a na nieświadomym postrzegać jej znaczenie symboliczne. Metafory mają niezwykłą funkcję terapeutyczną, odpowiednio użyte podsuwają nowe punkty widzenia, dają nowe możliwości wyboru, mogą też uaktywniać doświadczenia, uczucia i wyobrażenia, z których posiadania słuchacz nie zdawał sobie dotąd sprawy.
W publikacji zgromadzono informacje na temat wykorzystania metafor w psychoterapii, pochodzące z różnych źródeł, łącznie z własną praktyka kliniczna autora i pracą sławnego terapeuty Miltona Ericksona. Większość omawianych przypadków dotyczy postępowania z problemami powszechnie spotykanymi w psychoterapii. Autor przedstawia sposoby zastosowania tej niezwykle skutecznej, a jednocześnie mało znanej metody terapeutycznej w praktyce, uwzględniając dobór metafory do odpowiedniego zaburzenia. Omawia stosowanie metafor w leczeniu problemów rozwojowych, zaburzeń w zachowaniu, rozwiązywaniu problemów rodzinnych itp. Pokazuje także, w jaki sposób można wykorzystać umiejętność tworzenia metafor w codziennym życiu, np. w procesie nawiązywania kontaktów z ludźmi.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl