Znakomita rozprawa o filozofii, ekonomii politycznej, powstawaniu nacjonalizmu i wielu innych sprawach. Pouczająca i wciągająca lektura.
Daniel Pinkerton, "Austrian Studies Newsletter"
W książce Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują Jerzy Jedlicki przedstawił dzieje toczącego się w Polsce przez ponad sto lat sporu o zalety i wady cywilizacji przemysłowej oraz liberalnej wizji postępu.
Od połowy osiemnastego wieku polscy intelektualiści - konserwatyści, liberałowie, a później i socjaliści - usiłowali odpowiedzieć na pytanie, dokąd zmierza współczesna cywilizacja i czego po niej można się spodziewać. Zastanawiali się czy Rzeczpospolita powinna stać się uczestniczką europejskiego postępu, czy też pozostać na uboczu. Debata koncentrowała się wokół kilku najważniejszych kwestii spornych: kultura narodowa czy kosmopolityzm, moralność chrześcijańska czy kapitalistyczna wolność, romantyzm czy scjentyzm, naturalny czy sztuczny rozwój ekonomiczny. Jedlicki analizuje każdą z nich, przedstawiając jednocześnie złożoność pytania postawionego w tytule książki. Pokazuje przy tym, jak trudny i bolesny był proces modernizacji dla narodu pozbawionego politycznej suwerenności i kulturalnej autonomii.
Książka Jerzego Jedlickiego swą doniosłością wykracza daleko poza czasy, o których opowiada. Problemy, które porusza, i postawy, o których mówi, były i są charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale i dla każdego narodu stojącego w obliczu przemian społecznych.
Jerzy Jedlicki (ur. 1930) jest profesorem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie kieruje pracownią dziejów inteligencji. Wśród jego książek są między innymi: Klejnot i bariery społeczne (1968), Źle urodzeni, czyli o doświadczeniu historycznym (1993), Świat zwyrodniały: lęki i wyroki krytyków nowoczesności (2000). Obecne wydanie Jakiej cywilizacji... zostało przejrzane, poprawione i opatrzone nowym wstępem.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl