Poważne i obszerne dzieło z dziedziny historii medycyny nie musi być lekturą hermetyczną, przeznaczoną wyłącznie dla specjalistów. Najlepszym tego dowodem jest książka Mirko Grmka Historia chorób u zarania cywilizacji zachodniej, którą Państwu prezentujemy.
Autor podejmuje badania, których rozmach budzi respekt, a których celem jest odtworzenie prawdziwego obrazu chorób nękających mieszkańców świata antycznego. "Greckie i rzymskie próby wyjaśnienia przyczyn chorób - pisze - nigdy nie przekroczyły stadium legendy bądź morału. A czy my, ludzie współcześni, o wiele bardziej oddaleni od badanych wydarzeń, potrafimy dać lepsze wytłumaczenie? Odpowiedź na owo retoryczne pytanie musi być twierdząca, a nasza książka ma za zadanie to udowodnić". Kierując się tym założeniem profesor Grmek bada wszelkie dostępne materiały źródłowe, zarówno medyczne jak i paramedyczne. Analizuje eposy Homera i pisma starożytnych historyków. Poszukuje informacji w malowidłach, płaskorzeźbach, statuetkach i figurach wotywnych z czasów antycznych. Nie mniej uwagi poświęca rezultatom antropologicznych i medycznych badań szczątków ludzkich z tamtej epoki. Stworzony na tej podstawie obraz świata antycznego różni się od znanych opracowań historycznych skoncentrowanych na wybitnych jednostkach i wiekopomnych wydarzeniach. Dominuje w nim spojrzenie socjologiczne skupione przede wszystkim na "zwyczajnym człowieku". W tej ogólnej wizji historycznej choroby odgrywają pierwszo-planową rolę jako zjawiska masowe odbijające się na gospodarce, wahaniach demograficznych i obyczajach.
Ta książka jest wybitnym opracowaniem naukowym, które zadowoli specjalistów w tej dziedzinie. Jest przy tym świadectwem niezwykłej pasji poznania, która sprawia, że prowadzone tu poszukiwania układają się w niezwykle wciągającą lekturę zdolną zainteresować każdego.
Mirko Grmek (1924-2000), urodzony w Jugosławii, a od 1967 roku mieszkający we Francji, historyk medycyny i nauk biologicznych. Profesor uniwersytetów Berkeley i w Los Angeles, autor wielu cenionych publikacji poświęconych historii nauk. Laureat nagrody Akademii Francuskiej, Akademii Nauk oraz Narodowej Akademii Medycyny.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl