IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Wtorek 18 czerwca 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami

PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilamiDouglas W. Pryor

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
www.gwp.pl

ISBN 978-83-7489-535-4
Rok wydania 2014
Wydanie I
Okładka miękka
Liczba stron 368
Format 165 x 235 mm
EAN 978-83-7489-535-4
Przekład Anna Sawicka-Chrapkowicz
ZWYKLI LUDZIE, POTWORNE CZYNY

Badania nad zjawiskiem wykorzystywania seksualnego dzieci wydają się szczególnie trudnym wyzwaniem naukowym. Douglas W. Pryor, z wykształcenia socjolog, podjął się zadania jeszcze bardziej skomplikowanego. Jego zdaniem, aby można było skutecznie chronić dzieci przed molestowaniem oraz pomagać sprawcom w powrocie do normalności, konieczne jest wejście w rzeczywistość pedofilów, jej poznanie i zrozumienie.

Pryor przedstawia w książce historie trzydziestu mężczyzn, którzy byli zamieszani w poważne przestępstwa seksualne. Pokonując uprzedzenia, strach i stereotypy, stara się wejść w mroczny świat pedofilów. Próbuje ukazać mechanizmy, które się przyczyniły do pogwałcenia przez nich seksualnych granic drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak intencją badacza jest odkrycie odpowiedzi na pytanie: dlaczego zwykły człowiek dopuszcza się tak potwornych czynów?

Jeśli nie nauczymy się rozmawiać na ten temat publicznie w sposób racjonalny i konstruktywny, nie zdołamy zmniejszyć skali zagrożeń seksualnych czyhających na nasze dzieci. Nie możemy mieć nadziei, że uda nam się znaleźć odpowiednie rozwiązania, dopóki nie będzie w nas woli pokonania odczuwanego gniewu i własnej odrazy oraz spotkania się z tymi, którzy dopuścili się seksualnego wykorzystania dziecka. Niezmiernie istotne jest dokonanie przy tym analizy życia przestępcy; zbadanie, w jaki sposób dochodzi do molestowania. Temu właśnie poświęcone zostało opisane w tej książce badanie: ma ono pomóc zrozumieć psychikę sprawcy dzięki maksymalnie obiektywnej, otwartej analizie jego historii. Zachęcam tych, którzy z jakiegoś powodu wykazali zainteresowanie tematem i sięgnęli po tę książkę, by stawili czoła własnym obawom i poglądom oraz przeczytali ją do samego końca.
Fragment wstępu

Douglas W. Pryor to amerykański socjolog, ceniony profesor Uniwersytetu w Towson, z którym związany jest od kilkunastu lat. Specjalizuje się w szeroko pojętej problematyce seksualności człowieka. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się zwłaszcza wokół zachowań dewiacyjnych. Jest autorem dwóch przełomowych publikacji na temat biseksualizmu: Dual attraction. Understanding bisexuality oraz Bisexuals at midlife. Commitment, salience, and identify. Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami to pierwsza książka tego autora, która ukazuje się w Polsce.

SPIS TREŚCI

Przedmowa

Rozdział 1
Analiza sprawców i ich zachowań

Rozdział 2
Rozmywanie się granic w dzieciństwie

Rozdział 3
Narastanie problemów w dorosłości

Rozdział 4
Przejście w tryb molestowania

Rozdział 5
Wabienie i wciąganie ofiary

Rozdział 6
Efekt kuli śnieżnej: od jednego przestępstwa do serii

Rozdział 7
Kontynuacja regularnego molestowania

Rozdział 8
Odchodzenie od molestowania i publiczne ujawnienie

Rozdział 9
Dlaczego? Próba odpowiedzi

Dodatek A
Wywiad tematyczny – przewodnik

Dodatek B
Zgoda na udział w badaniu

Dodatek C
Dane statystyczne dotyczące przypadków

Dodatek D
Interpretacja retrospektywna

Literatura zalecana
Bibliografia
Indeks osobowy

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl