IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Sobota 21 grudnia 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.

Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.Oliver Sacks, (przekład Barbara Lindenberg)

Wydawnictwo Zysk i S-ka

"Książkę tę czyta się jak fascynujący tekst popularnonaukowy, a w istocie jest to tekst naukowy (...)" napisał Kazimierz Obuchowski. Oliver Sacks, angielski neurolog, przyjaciel twórcy neuropsychologii - Aleksandra Łurii, przyznaje, że pociąga go to, co naukowe i to, co romantyczne zarazem. Daje temu wyraz poprzez głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi zetknął się w swej praktyce. Książka dzieli się na 4 części:

  1. STRATY - historie ludzi, których dotknęło zaburzenie lub brak pewnej funkcji neurologicznej.

    Jest tu m.in. opisana szczególna forma agnozji wzrokowej: syndrom " mężczyzny, który pomylił swoją żonę z kapeluszem ". Doktor P., wybitny muzyk, wykształcony i wyrafinowany, widzi otaczający go świat i nie widzi jednocześnie. Psychicznie nie rozpoznaje widzianych przedmiotów. Nie zdaje sobie z tego sprawy - szukając kapelusza, chwyta ręką głowę swojej żony; na ulicach dobrotliwie poklepuje hydranty i liczniki parkingowe, biorąc je za dziecięce głowy.

    Inny pacjent, emerytowany marynarz, powrócił do lat swej młodości spędzonych na łodzi podwodnej. Jest przekonany, że ma 19 lat, że właśnie skończyła się II wojna światowa. Spoglądając w lustro, " zagubiony marynarz " z przerażeniem odkrywa tam twarz obcego starucha.

    Pewna młoda pacjentka, w wieku 27 lat, została pozbawiona naszego szóstego zmysłu - propriocepcji. Przestała czuć swoje ciało, nie była w stanie odczuć jego pozycji, zgięcia kończyn, napięcia mięśni itp. "Gubiła ręce" - sądziła, że są one w jednym miejscu, a znajdowała je w zupełnie innym. Christina, wg słów dr Sacksa, to jedyny w swoim rodzaju bezcielesny człowiek na ziemi.

  2. NADMIARY - Tą część autor poświęcił opisaniu funkcji przesadnie aktywnych, czego najlepszym przykładem jest:

    Zespół Touretta -charakteryzujący się nadmiarem energii nerwowej z ogromną produkcją najdziwniejszych ruchów i odruchów: tików, drgań, manieryzmów, grymasów, okrzyków, przekleństw, bezwiednych naśladownictw, przymusów; z osobliwym, psotnym poczuciem humoru i skłonnością do błazeńskich zabaw. Nie znaleziono dwóch identycznych przypadków tej choroby !

    W radosny nastrój wprawia zaskakująca historia starszej pani, która w wieku ponad 80 lat zapadła na " chorobę Amora ", czyli kiłę układu nerwowego.

    Do refleksji skłania opowieść o starszym człowieku, który nie pamiętał niczego dłużej niż kilka sekund. Wypełniał więc swoje życie niezliczonymi improwizacjami. Ciągle stwarzał świat i siebie by zastępować to, co bez ustanku zapominał i tracił.

  3. UNIESIENIA I POWROTY - rozdział, który opowiada o potędze wyobraźni i pamięci, o tzw. napadowych wspomnieniach melodii znanych z dzieciństwa, o niezwykle realistycznych snach na jawie.

    Przeczytamy w nim m.in. historię studenta medycyny lubującego się w amfetaminie, któremu przyśniło się, że jest psem, a po obudzeniu się stwierdził m.in. radykalne wzmocnienie węchu.

    O amnezji i hipermnezji dowiemy się wiele czytając o koszmarze, jaki przytrafił się mężczyznie choremu na padaczkę. W czasie ataku zamordował on własną dziewczynę, a wypadek samochodowy po kilku latach odblokował to wspomnienie. Karzące, groźne superego poddawało sprawcę niezamierzonego mordu swoistej pokucie poprzez częste i bardzo realistyczne wtargnięcia utajonych wcześniej wspomnień w obręb świadomości.

  4. ŚWIAT PROSTYCH UMYSŁÓW - przytacza przykłady ludzi, którzy w pewnym zakresie mają " umysłowe defekty ", a w innym są wręcz "umysłowo doskonali". Czasami, obraźliwie nazywa się ich " genialnymi idiotami ".

Jeśli, drodzy czytelnicy, wzruszacie się na filmach, czy też czytając poezję, to z pewnością przy tej lekturze uronicie niejedną łzę. Polecam książkę wszystkim zastanawiającym się nad kondycją życia ludzkiego i sensem istnienia. Stanowi ona intrygujący materiał, który warto wziąć pod uwagę w swych przemyśleniach. I choć autorem jest lekarz, a bohaterami jego pacjenci - to naprawdę można się w tej książce zakochać.

    * Inne książki z dziedziny neuropsychologii i neurologii warte polecenia :
  • Aleksander Łuria " Świat utracony i świat odzyskany "
  • Aleksander Łuria " Umysł mnemonisty "
  • Oliver Sacks " Przebudzenia "

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl