Co uruchamia ludzkie czyny? Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne ukierunkowują ich przebieg? Co podtrzymuje wysiłek człowieka w niesprzyjających okolicznościach a hamuje jego aktywność w sytuacjach korzystnych? Dlaczego jedni z ludzi przekraczają z odwagą nieznane, pokonują swój lęk i opór w eksploracji nowych dziedzin i obszarów, inni zatrzymują się ze strachem i niepokojem przed bramą z napisem "zmiana", uwsteczniając swoje zachowania, konserwując swój dotychczasowy sposób myślenia i oceniania? Są to pytania o motywację ludzkich czynów, pytania o system wartości, o genezę racjonalności różnych wyborów życiowych.
We wprowadzeniu do książki Spencera Johnsona pt "Kto zabrał mój ser" autorzy przytaczają słowa A.J.Cronina: "Życie nie jest prostym i łatwym do przejścia korytarzem, którym podążamy wolni i nieskrępowani. Jest labiryntem w którym musimy nieustannie szukać drogi, często czujemy się zagubieni i wystraszeni, ciągle trafiamy w ślepe zaułki" .
Magda Nurkiewicz, dziennikarz i trener szkoleniowy, osoba żyjąca w klimacie zmian zawodowych, osobistych, edukacyjnych i przestrzenno-środowiskowych ma w swojej intencji odnaleźć motywy zmian, ich efekty, wymiary sukcesu i klęski. Autorka prowadząc formę wywiadu z ludźmi o ciekawej i ważnej dla świata realnego biografii inspiruje ich do odszukania w swoim życiorysie sytuacji zmiany i przeanalizowania sposobu działania w warunkach niestabilności i wynikających stąd korzyści i skutków oczekiwanych oraz niespodziewanych.
O wpływie zmian na swoje decyzje życiowe mówią:
Norman Davies, Andrzej Blikle, Ewa Bem, Janusz Zaorski, Ewa Błaszczyk, Lena Kolarska-Bobińska, Grzegorz Turnau, Marcin Zamoyski, Czesław Lang, Kinga Baranowska, Kazimierz Nycz, Stefania Grodzieńska, Jerzy Iwaszkiewicz, Leszek Balcerowicz, Wiesław Jędrzejczak, Arkadiusz Skrzypaszek, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Ziemiec
Inspiracją do napisania „Pogadaj z głową” była słynna już książka Spencera Johnsona „Kto zabrał mój ser?”. Nurkiewicz-Jarońska, wieloletnia dziennikarka radiowej Trójki, publikuje rozmowy z kilkunastoma znanymi osobami. Temat to wpływ zmian na ich decyzje życiowe, czyli konieczność zmagania się z samym sobą i otoczeniem, czasem radość z osiąganego sukcesu i pokonania własnych ograniczeń, a czasem smutek i refleksja, że trzeba ustąpić miejsca młodszym i lepszym. Ciekawa lektura na obfitujący w nieoczekiwane wydarzenia czas kryzysu.
ZMIANY INSPIRUJĄ
Nie warto czekać, trzeba działać – mówią bohaterowie książki Magdy Nurkiewicz. Leszek Balcerowicz, Ewa Błaszczyk, Stefania Grodzieńska czy Krzysztof Ziemiec przekonują, że nie da się dobrze przeżyć życia bez żadnej zmiany.
ELLE Na rozmowy o zmianie zgodzili się m.in. Leszek Balcerowicz, Norman Davies, Ewa Bem, Krzysztof Kolberger, Grzegorz Turnau. Co ich łączy?
Magda Nurkiewicz Ciekawość, umiejętność wyciągania wniosków, szybka adaptacja do nowych warunków. I nieważne, czy los przynosi nam rzeczy dobre, czy dramaty. Bo nasze życie to fale wznoszące i opadające. Tę prawdę trzeba przyjąć i próbować je okiełznać. Pamiętasz, co mówią Chińczycy? Jeśli chcesz świat obejść dookoła, to zrób pierwszy krok. Moi rozmówcy codziennie mierzą się ze swoją falą.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl