IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Sobota 21 grudnia 2024

Szukaj w książkach

Wszystkie książki...

Książki

Zranione stany świadomości

Zranione stany świadomościBogna Szymkiewicz

Wydawnictwo ENETEIA
www.eneteia.pl

Liczba stron: 254
Rok wydania: 2006
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 83-85713-73-5
Seria: Ścieżki Psychoterapii

O bólu, złości i nieświadomym używaniu siły w relacjach

Książka zajmuje się psychologicznymi i terapeutycznymi aspektami subiektywnego doświadczenia zranienia. Poczucie zranienia występuje zwłaszcza w bliskich relacjach, powodując zerwanie więzi. W miejsce osób pojawiają się negatywne role (oprawcy, ofiary, mściciela, terrorysty, prześladowcy i in.), którym towarzyszy "zraniony" stan świadomości. W analizie problemu autorka opiera się na psychologii zorientowanej na proces A. Mindella.

Przedstawia m.in. teoretyczne ujęcie problematyki zranionych uczuć, doświadczenie zranienia, dynamikę wewnętrznych przeżyć, typowe wzorce komunikacji w stanie zranienia (zranione stany świadomości), wskazuje możliwości nawiązania głębszych kontaktów dzięki poznaniu zranionych uczuć, otwarciu na doświadczenie zranienia, nabyciu efektywnych sposobów komunikowania własnych doświadczeń urazowych. Książka wypełnia znaczną lukę w dziedzinie psychologii doświadczeń urazowych i ich terapii.

Autor

Bogna Szymkiewicz - Dr psychologii, kieruje specjalizacją „Pomoc społeczno-terapeutyczna” w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania dotyczące transformacji negatywnych emocji i poczucia zranienia. Zajmuje się problematyką psychologicznych aspektów starzenia się i różnych form demencji, w tym poszukiwaniem sposobów porozumiewania się z osobami z chorobą Alzheimera. Współpracuje w tym zakresie z Pacific Institute w San Francisco (USA). Dyplomowana psychoterapeutka i nauczycielka pracy z procesem, posiada dyplom Research Society for Proces Oriented Psychology w Zurychu. Redaktorka książki „Po drugiej stronie kłopotów. Psychologia procesu w teorii i w praktyce” (2003) i autorka wielu artykułów. Prowadzi praktykę prywatną, warsztaty szkoleniowe i rozwojowe, szkolenia i konsultacje w organizacjach.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział 1: Zranione uczucia
Rozdział 2: Przepływ doświadczeń
Rozdział 3: Kto organizuje doświadczenia, czyli małe Ja, Wielkie Ty, metakomunikator i postacie ze snu
Rozdział 4: Odmienne stany świadomości
Rozdział 5: Podróże po świecie zranień
Rozdział 6: Mityczni goście
Rozdział 7: Komunikacja w polu zranienia
Rozdział 8: Wokół dystansu
Rozdział 9: Przekraczanie granic
Rozdział 10: Zza szklanej ściany

Zakończenie. W poszukiwaniu nowych wzorców i mitów
Ilustracje

<< powrót

Wszystkie książki...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl