Nakładem GWP ukazała się niezwykła książka poruszająca temat homoseksualności w rodzinie. Autor na podstawie ponad 150 rozmów z młodymi ludźmi, które przeprowadził w ramach badań naukowych, opisuje i wyjaśnia dynamikę procesu coming out. Omawia zmiany zachodzące w relacjach między młodzieżą a członkami ich rodzin podczas ujawniania się i po ujawnieniu. Autor szczegółowo opisuje specyfikę coming outu w relacji matka - córka, matka - syn, ojciec - córka, ojciec - syn, przy czym narratorami większej części tej opowieści są rodzice i dzieci, którzy taki proces przeszli. Podkreśla różnorodność doświadczeń młodych przedstawicieli mniejszości seksualnych. Opisane historie uzupełniają dane ze wspomnianych badań. Książka skierowana jest do osób należących do mniejszości seksualnych, do ich rodzin oraz do pracujących z nimi specjalistów. To także znakomite źródło informacji dla psychologów, pedagogów i badaczy zainteresowanych zjawiskiem coming out.
Wydanie książki stanowi przełom na polskim rynku wydawniczym, ponieważ to pierwsza publikacja z takim wyczuciem wkraczająca w obszary bardzo osobistych przeżyć. Lektura tej książki pozwala rodzicom na uświadomienie sobie, że nie tylko oni zmagają się z trudnymi uczuciami, i na poznanie sposobu na to, by sobie z nimi poradzić. Homoseksualność w polskiej rzeczywistości jest tematem kłopotliwym i przesiąkniętym wieloma emocjami, ale nie można negować jego istnienia, natomiast należy wychodzić naprzeciw ludziom, którzy doświadczają trudnych momentów w swoim życiu, by mogli przeżyć je w sposób konstruktywny dla budowania relacji w rodzinie.
Dr Ritch C. Savin-Williams jest profesorem psychologii klinicznej i rozwojowej oraz kierownikiem studiów dyplomowych na Wydziale Rozwoju Człowieka w Cornell University. Stopień magistra otrzymał po napisaniu i obronie pracy z dziedziny studiów religijnych na University of Chicago, a doktorat – na tej samej uczelni – na podstawie dysertacji z dziedziny rozwoju człowieka. Podczas obozu letniego zorganizowanego dla studentów University of Chicago badał rozwój hierarchii dominowania w grupach młodzieży. Później badał między innymi wyrażane przez zachowanie i doświadczane aspekty poczucia własnej wartości oraz zjawisko przyjaźni nastolatków.
Dr Savin-Williams napisał pięć książek na temat rozwoju młodzieży. Ostatnia z nich, "...And Then I Became Gay": Young Men`s Stories (1998) to pierwszy tom trylogii eksplorującej życie młodzieży należącej do mniejszości seksualnych. Wcześniej ukazała się praca zredagowana wspólnie z Kennethem M. Cohenem The Lives of Lesbian, Gays, and Bisexuals: Children to Adults (1996) oraz Gay and Lesbian Youth: Expressions of Identity (1990), będąca relacją z pierwszych przeprowadzonych na szeroką skalę badań młodzieży reprezentującej mniejszości seksualne. Obecnie dr Savin-Williams pisze o doświadczeniach dorastających dziewcząt, które odkrywają odczuwanie pociągu seksualnego do tej samej płci, o próbach samobójczych wśród młodzieży należącej do mniejszości seksualnych oraz o odczuwaniu pociągu homoerotycznego przez młodzież heteroseksualną. Badając różnorodne drogi rozwoju, usiłuje zastąpić modele ogólne prezentujące kolejne stadia rozwoju tożsamości. Przyjęta przezeń perspektywa umożliwia dostrzeżenie podobieństw między młodzieżą reprezentującą mniejszości seksualne a wszystkimi młodymi ludźmi oraz różnic między nastolatkami reprezentującymi odrębne mniejszości seksualne, jak też różnic między nimi a młodzieżą heteroseksualną.
Dr Savin-Williams jest również licencjonowanym psychologiem klinicznym i prowadzi prywatną praktykę. Specjalizuje się w zagadnieniach tożsamości i relacji młodych osób oraz w tematyce rodzinnej. Pełnił rolę eksperta w sprawach sądowych dotyczących małżeństw osób tej samej płci, adopcji oraz organizacji Boy Scout, zasiadał też w niezliczonych profesjonalnych komitetach do spraw etyki badawczej, między innymi był współprzewodniczącym American Psychological Foundation`s Roy Scrivner Small Grant Awards. Jest również autorem programu nauczania dla uczniów pierwszych lat szkoły średniej (junior high school), opracowanego dla Unitarian Universalist Association, ten program jest zatytułowany Beyond Pink and Blue: Exploring Our Stereotypes of Sexuality and Gender.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl