Zaburzenia afektywne są przysłowiową "grypą psychiatrii", jedna na pięć rodzin odczuwa ich działanie. Książka traktuje nie tylko o depresji, ale także o psychozie maniakalno-depresyjnej. Autorzy przybliżają świat ludzi oscylujących między okresami nadaktywności, maniakalnym podnieceniem i poczuciem omnipotencji, a okresami przygnębienia, apatii, poczucia winy i niezdolności do doświadczania przyjemności, a nawet normalnego myślenia.
Studiując ten poradnik można wiele się dowiedzieć o diagnozowaniu i różnicowaniu zaburzeń nastroju od innych chorób. Autorzy omawiają także przyczyny chorób afektywnych (komunikacja międzykomórkowa, hipoteza amin biogennych, białko G, wpływ soli litu i ECT, zaburzenia hormonalne, teorie wyuczonej bezradności). Pacjenci i ich rodziny skorzystają wiele z rozdziału poświęconego farmakologicznemu leczeniu chorób afektywnych: terapia litem, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwmaniakalne, leki przeciwdepresyjne (trójpierścieniowe, inhibitory MAO, osławiony Prozac, bupropion), terapia elektrowstrząsowa.
Przedstawione są także wybrane zagadnienia dotyczące sezonowych zaburzeń afektywnych, zaburzeń nastroju u dzieci i osób w wieku podeszłym oraz u kobiet w ciąży. Autorzy starają się naszkicować także problemy rodzin borykających się z chorobą bliskiej im osoby, dodając jednocześnie propozycje radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
To z pewnością ważne źródło wiedzy dla pacjentów dotkniętych depresją i psychozą maniakalno-depresyjną, a także dla ich bliskich. Autorzy rozwiewają wiele mitów, które narosły wokół zaburzeń nastroju. pokazują jak można żyć z tą chorobą.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl