Przyjęcie do podstawowego programu terapii uzależnień zawsze jest poprzedzone indywidualną konsultacją z terapeutą. W trakcie konsultacji informuje on o możliwych miejscach podjęcia leczenia oraz sugeruje najkorzystniejszą w tym przypadku formę.
Podobnie jak na detoksie, w programie terapii podstawowej są osoby, które zdecydowały się na leczenie same oraz te, które są do tego zobowiązane wyrokiem sądu. Mają one jednak takie same prawa i obowiązki w trakcie uczestnictwa w takim programie.
Podstawowy program terapii uzależnień możemy odbyć w następujących miejscach:
Każda z tych możliwości terapii, czy to w oddziale, czy w poradni, obejmuje podobne zajęcia. Zajęcia to: mini-wykłady, ćwiczenia scenek z życia codziennego, wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie, trenowanie zachowań asertywnych, czytanie prac tematycznych.
Na początku otrzymujemy wiedzę o chorobie alkoholowej, potem odnosimy ją do siebie - czyli sprawdzamy, przeglądając swoje życie z pomocą terapeutów, czy jesteśmy uzależnieni, czy też nie. Jeśli wszystko wskazuje na to, że tak - otrzymujemy fachową pomoc. Obejmuje ona między innymi:
Na tym etapie terapii kładziony jest też mocny nacisk na dbanie o zdrowie: terapeuci zalecają wizyty u lekarzy specjalistów, wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (w myśl zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch").
Ważną częścią podstawowego programu terapii uzależnień są indywidualne rozmowy z terapeutą prowadzącym.
Po odbyciu programu podstawowego powinniśmy już mieć pewne rozeznanie, czym jest uzależnienie i jak się z nim obchodzić (czyli jak to zrobić, żeby utrzymywać abstynencję) oraz czy jesteśmy uzależnieni i jak daleko zaszła nasza choroba - czyli co wskutek picia popsuło nam się w życiu i co dalej w związku z tym dobrze byłoby zrobić. Ważne jest, żebyśmy kończąc ten etap terapii mieli ogólną wizję tego, jak dalej zamierzamy walczyć ze swoją chorobą i konkretny plan, jak ową wizję będziemy realizować. Powinniśmy być także zaopatrzeni w telefony i adresy, pod którymi możemy uzyskać dalszą pomoc.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl