IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 28 marca 2024

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Zasady skutecznego komunikowania się

Autor:

Źródło: www.psychotekst.pl

  1. Słuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba.
  2. Podczas wypowiedzi drugiej osoby staraj się zrozumieć, co to dla niej znaczy, co ona przeżywa.
  3. Nie wykorzystuj czasu wypowiedzi partnera do przygotowania własnej wypowiedzi.
  4. Kiedy wyrażasz to, co myślisz, czujesz albo zrobiłaś, mów "ja", zamiast używać słów:"ty, oni, ludzie, się robi". Daj poznać uczciwie, że to co mówisz, dotyczy ciebie: pozwól innym poznać siebie.
  5. Unikaj zadawania pytań do czasu, kiedy naprawdę potrzebujesz informacji albo chcesz coś wiedzieć. Często pytania są sposobem na stwierdzenie czegoś i przerzucanie na kogoś innego odpowiedzialności za to stwierdzenie: np. "Czy nie czas zrobić przerwę?" zamiast: "Myślę, że byłby czas zrobić przerwę" albo "Zmęczyłam się, potrzebuję odpoczynku".
  6. Unikaj niedocenienia (lekceważenia) drugiej osoby lub samej siebie. Chodzi tu o takie zachowanie się w procesie porozumiewania się, jakby to, co myślisz lub czujesz, było ważniejsze niż to, co myśli i czuje druga osoba albo odwrotnie: o obniżanie znaczenia samego siebie i takie zachowanie, jakby to druga osoba była ważniejsza.
  7. Nie wyręczaj. Wyręczenie jest robieniem (np. mówieniem) za kogoś czegoś, co on sam może zrobić dla siebie. Np. przypomnij sobie, jak cię irytowało, dgy twoja ciocia lub mama odpowiadały na pytania kierowane do ciebie.
  8. Unikaj interpretowania. Interpretowanie ma miejsce wtedy, gdy mówisz komuś, dlaczego tak się zachowuje, co powoduje, że tak myśli, czuje. Np. "jesteś osobą nastawioną obronnie" zamiast "zauważyłam, że kłócisz się i nie zgadzasz z większością tego, co mówię i trudno mi rozmawiać z tobą".
  9. Istnieje różnica między myślami i uczuciami. Np. "Czuję, że się mylisz" (ocena, że ktoś się myli, jest myślą, a nie uczuciem). Słowa "czuję" używaj tylko wówczas, gdy wyrażasz uczucie.
  10. Unikaj przesadnych określeń, takich jak: "zawsze", "nigdy", "niemożliwe", "niewiarygodne". Używa się ich głównie dla uniknięcia problemu lub odpowiedzialności za swoje zachowanie.
  11. Unikaj określeń obniżających pewność wypowiedzi, takich jak: "może", można by sądzić", można by powiedzieć". Używaj ich tylko wtedy, kiedy naprawdę nie jesteś czagoś pewna. Takie słowa są również sposobem unikania odpowiedzialności za to, co się mówi. Inne słowo - "spróbuję" - jest często używane zamiast "nie zrobię tego".
  12. Reaguj na nieadekwatność wypowiedzi innych osób. Ró to tak delikatnie jak potrafisz, nie rezygnuj z tego. Jeżeli ignorujesz czyjeś "gry" lub wchodzisz w nie, w ostatecznym rozrachunku szkodzisz graczowi. "Grami" nazywa się takie zachowanie, gdy człowiek komunikuje coś, ukrywając prawdziwe intencje.
  13. Weź odpowiedzialność za to, co czujesz, myślisz i za to, jak się zachowujesz. Nie mów: "Sprawiasz, że jestem smutna", bo w ten sposób przerzucasz odpowiedzialność za swoje uczucia na drugą osobę. Mów: "Jestem smutna, ponieważ...".

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2003-01-24)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl