Nie pozwalasz sobie na wolne i całe Twoje życie obraca się wokół pracy? Zaniedbujesz siebie, bliskich i znajomych? Nie masz już zainteresowań poza pracą? Zostajesz po godzinach, pracujesz coraz więcej a Twoja wydajność spada? Być może cierpisz na pracoholizm..
Pracoholizm jest społecznie akceptowany i pożądany, przez co trudny do zdiagnozowania jako zaburzenie, które można leczyć. Pracoholizm jest nałogiem! Jeżeli mocno angażujesz się w pracę, zostajesz po godzinach, bierzesz pracę do domu, jesteś wymarzonym pracownikiem. Jednak czy po dłuższym czasie Twoje życie jest nadal barwne, urozmaicone? Nadal masz wielu znajomych, dobre relacje z bliskimi? Nadal masz hobby? Czujesz, że robisz w życiu to, co lubisz i co daje Ci satysfakcję?
W obecnych czasach trudno jest dostać pracę i jeszcze trudniej jest ją utrzymać. To może powodować, że czujesz presję pracowania „na najwyższych obrotach” i poświęcania wolnego czasu, by pokazać, że Ci zależy. Niestety kosztem siebie. Jednak nie zawsze tak jest, że musisz pracować całymi dniami, nocami i weekendami. Może jest inny powód tego, że tak bardzo pochłania Cię praca?
Pracoholikiem nie jest się od razu. Jest to proces stopniowego, coraz bardziej intensywnego "wciągania" się w pracę.
Fazy pracoholizmu | Charakterystyczne objawy |
Faza początkowa | Ciągłe myślenie o pracy, nadgodziny i niechęć do zmiany takiego stylu życia, ukrywanie nadmiernej pracy, praca w wolnym czasie, ciągły pospiech i dokształcanie się, pogorszenie relacji z bliskimi i znajomymi, wyrzuty sumienia oraz liczne tłumaczenia „dlaczego tyle pracuję”. Nieco później- spostrzeganie wartości ludzi przez pryzmat ich pracy, rosnąca pogarda dla niepracujących, stany depresyjne, zaburzenia somatyczne (cielesne), często bagatelizowane |
Faza krytyczna | Zerwanie kontaktów z osobami spoza pracy, problemy ze snem, luki w pamięci. Początek dostrzegania problemu i próba kontrolowania czasu pracy, zwykle nieskuteczna. Bez pracy- poczucie bezużyteczności oraz pustki. W fazie tej pogłębia się depresja, jak również mogą pojawić się wrzody żołądka i nadciśnienie |
Faza chroniczna | Praca całodniowa, w dzień i w noc, w czasie wolnym, lekceważenie snu, pogorszenie funkcjonowania społecznego i zawodowego. W fazie tej mogą pojawić się próby radzenia sobie z trudnościami, takie jak nadużywanie alkoholu, narkotyków, środków pobudzających. Istnieje ryzyko wystąpienia zawału. |
Pracoholizm jest uzależnieniem, które – podobnie jak inne nałogi – rozwija się stopniowo. Na każdym etapie jego rozwoju można go zatrzymać, jeżeli uda się go rozpoznać. Im później jednak zostanie rozpoznany, tym więcej czasu będzie potrzeba na wyzdrowienie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie objawy i zachowania, które mogą wskazywać na nadmierne pochłonięcie przez pracę, a zwłaszcza na:
Są osoby, które funkcjonują podobnie do osób cierpiących z powodu pracoholizmu, lecz z mniejszym nasileniem i ilością charakterystycznych objawów. Nie spełniają dokładnie kryteriów uzależnienia, natomiast znajdują się w grupie zagrożonej jego wystąpieniem. Stąd, jeżeli masz wątpliwości czy jesteś uzależniony/-a czy jeszcze (lub w ogóle) nie, zgłoś się na konsultację do psychologa. On może pomóc ci w rozeznaniu, co takiego dzieje się z tobą i w twoim życiu, że praca i obowiązki są dla ciebie tak ważne. W razie potrzeby na pewno uzyskasz informację co możesz z tym zrobić, gdzie się udać po dalszą pomoc. Lepiej dmuchać na zimne niż popaść w nałóg, który pomoże zagłuszyć różne trudności, natomiast podstępnie zniszczy ci życie.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl