W pierwszej części artykułu naszą uwagę skupiliśmy na tym czym jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych, jakie etapy ich używania poprzedzają uzależnienie, a także prześledziliśmy możliwe do zaobserwowania objawy używania większości substancji psychoaktywnych.
W drugiej części omówimy kilka jeszcze, ważnych sygnałów, które powinny zwrócić uwagę każdego rodzica. Sygnały te mogą być wskazówką, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, że być może ma ono kontakt z substancjami psychoaktywnymi. W książce "Narkotyki przy tablicy" autorka opracowała listę sygnałów ostrzegawczych, których pojawienie się powinno zwrócić uwagę nie tylko rodziców ale też wszystkich tych, którzy mają częsty kontakt z młodzieżą. Oto ta lista:
Ważne jest by traktować te sygnały właśnie jako sygnały a nie dowody kłopotów dziecka z używaniem substancji psychoaktywnych ponieważ znaczna ich część może świadczyć o czymś niepokojącym lecz nie zawsze związanym a alkoholem czy narkotykami.
To, co może stanowić "dowody" na używanie sybstancji psychoaktywnych to pojawienie się u dziecka (np. w jego pokoju) określonych akcesoriów.
FAJKI - służą do spalania w nich narkotyku by odurzać się dymem. Mają bardzo różne rozmiary, bywają drewniane takie jak do palenia tytoniu, szklane fajki wodne a także miedziane i metalowe. Niektóre mają małe miseczki.
Podobną funkcję mogą spełniać przedmioty nie kojarzące się z narkotykami, takie jak puszki po napojach czy zwykła rolka papieru toaletowego czy specjalnie zwinięta folia aluminiowa. Dodatki do fajki - okrągłe sitka o średnicy około centymetra, które są wkładane na dno fajki. Używane są też długie druciki (10-20 cm) owinięte materiałem i służące do czyszczenia fajki. Dodatkiem do fajki są też zapałki i zapalniczki.
Bibułki do skrętów - to takie same bibułki jakie służą do skręcania papierosów z tytoniu.
Spinki, spinacze, klipsy - służą do podtrzymywania skręta pod koniec palenia by uniknąć poparzenia palców. Mogą to być zwyczajne spinacze biurowe lub też specjalnie produkowane klipsy do skrętów, imitacje kluczyków rozwierających się jak nożyczki. Igły - obecność igieł wśród rzeczy dziecka to niemal niezbity dowód problemów z substancjami psychoaktywnymi (heroina, sterydy to substancje często przyjmowane przy pomocy injekcji).
Szmaty i torby ze śladami po chemikaliach - kleje i rozpuszczalniki używane do odurzania się działają najsilniej w większym stężeniu. Często są one rozlewane na szmatę, do torebki czy jakiegokolwiek pojemnika. By zabić przykry zapach po substancjach chemicznych często stosowane są kadzidła, odświeżacze powietrza, perfumy.
Lekarstwa i środki sprzedawane bez recepty - używane są często do zatarcia śladów po używaniu substancji psychoaktywnych: środki przeciwbólowe na kaca po nadużyciu alkoholu, krople do oczu by złagodzić objawy podrażnienia, spraye do nosa.
Konflikty z prawem z pewnością nie umkną uwadze większości rodziców choć warto w tym miejscu przypomnieć, że mogą one być związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
Wypadki samochodowe, niebezpieczne sytuacje w czasie jazdy i powtarzające się mandaty winny zwracać szczególną uwagę. Gdy uzależnienie się pogłębia przypadki łamania prawa stają się coraz częstsze i coraz poważniejsze co związane jest z koniecznością zdobywania środków na zakup substancji. Dziewczęta zgadzają się na kontakty seksualne w zamian za narkotyki co może być początkiem regularnego uprawiania prostytucji.
Przyjmowaniu substancji psychoaktywnych towarzyszy brak instynktu samozachowawczego i agresja. Zaczyna się często od niszczenia rzeczy, dochodzi do demolowania domu, szkoły i obiektów użyteczności publicznej. Następnym krokiem może być napaść fizyczna.
By uchronić dziecko przed używaniem substancji psychoaktywnych lub też reagować wystarczająco wcześnie na pierwsze symptomy kłopotów, rodzice powinni uważnie obserwować co się dzieje w życiu dziecka i z nim samym. Najbardziej szkodliwą z możliwych postaw jest postawa - mnie ten problem z pewnością nie dotyczy, moje dziecko nigdy nie sięgnęłoby po narkotyki, alkohol czy papierosy. Zaprzeczanie problemom jest zamykaniem na nie oczu, jest przyjęciem strategii strusia chowającego głowę w piasek. Taka postawa i strategia działania nie rozwiąże żadnego problemu a nawet przeciwnie - może stać się dobrym podłożem do rozwijania i pogłębiania się problemu.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl