Psychologowie zaobserwowali podobne reakcje emocjonalne występujące po operacji plastycznej. Wzór ten dotyczy oczywiście osób o zdrowej osobowości.
Każda operacja może być trudnym przeżyciem dla psychiki ale najbardziej taka, która nie jest bezwarunkowo konieczna dla zdrowia. Psychologowie zaobserwowali podobne reakcje emocjonalne występujące po operacji plastycznej. Tworzą one pewien wzór przystosowania się pacjenta do rekonwalescencji i nowego, poprawionego wyglądu. Przeżycia te można podzielić na pewne etapy. Ciekawe jest, że nawet pacjenci, którzy już tego doświadczali wcześniej, a więc wiedzą czego się spodziewać, także ponownie przechodzą przez te fazy.
EUFORIA Bezpośrednio po operacji najczęściej doświadcza się rozradowania, euforii. To swego rodzaju radosny szok: "Naprawdę to zrobiłam / zrobiłem!". Podobny stan może trwać kilka dni.
POWRÓT DO RZECZYWISTOŚCI W miarę jak postępuje gojenie się ran, radość przestaje dominować. Ewentualne opuchlizny, siniaki i inne niedogodności zaczynają przykuwać uwagę pacjenta. Spogląda on na siebie coraz bardziej krytycznym okiem.
ZAPOMINANIE WCZEŚNIEJSZEGO WYGLĄDU - Pacjenci dość szybko przyzwyczajają się do poprawy uzyskanej dzięki zabiegowi. Zdają się łatwo zapominać jakie defekty urody przywiodły ich do kliniki kosmetycznej. Spoglądają na siebie w pewien specyficzny sposób: bardzo wnikliwie koncentrują się na szczegółach wyglądu, zamiast patrzeć na swój wygląd jak na "duży obraz". To powoduje, że wyszukują minimalne kolejne defekty własnej urody, nie doceniając przy tym ogólnej poprawy ich wyglądu. Przykładowo, kobieta, której twarz była bardzo pomarszczona przed poddaniem się operacji, może być zaabsorbowana pojedyńczymi pozostałymi zmarszczkami wokół jej ust. Decydując się na zabieg plastyczny powinieneś być świadomy, że po jego przejściu staniesz się, przynajmniej przez jakiś czas, bardziej krytyczny wobec mankamentów własnej urody.
SMUTEK Niektórzy pacjenci odczuwają dobitny smutek lub wręcz cierpią z powodu depresji. To normalna reakcja, trwa zazwyczaj od tygodnia do 1 miesiąca. Pacjenci powinni być ostrzegani o możliwości wystąpienia depresji w okresie gojenia się ran.
Depresja może się także pojawić gdy wystąpiły jakieś komplikacje, kiedy cały proces rekonwalescencji wymaga więcej czasu, niż to było zaplanowane. Chirurgiczna interwencja w ludzkie ciało zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, choćby infekcję rany. Przedłużające się leczenie może być bardzo obciążające emocjonalnie dla większości pacjentów, którym się to przytrafiło.
POWRÓT DO CODZIENNOŚCI Kilka tygodni po operacji plastycznej sprawy medyczne się normują. Rany goją się coraz szybciej, opuchlizna i ból zanikają. Psychika zaczyna przestawiać się na właściwy danej osobie tryb życia. Wraca zainteresowanie tym, czym na co dzień zajmuje się dana osoba. Zaabsorbowanie własnym wyglądem stopniowo maleje, przynajmniej u osób ze zdrową osobowością i rozsądną motywacją przystąpienia do zabiegu.
Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!
Sex edukacja
O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie
Złożony zespół stresu pourazowego
Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl