IT-SELF Małgorzata Osipczuk, www.it-self.pl, www.terapia-par-wroclaw.com
Forum Reklama Kontakt

Portal Pomocy Psychologicznej

Czwartek 21 listopada 2024

Szukaj w artykułach

Wszystkie artykuły...

Artykuły

Kiedy pije ktoś bliski a Ty chcesz mu pomóc... - część II

Autor: Paulina Chocholska

Źródło: www.psychotekst.pl

Istnieją instytucje, miejsca i ludzie zajmujący się pomocą w takich sytuacjach i warto sięgnąć po ich pomoc. Będzie Ci łatwiej działać...

Gdy ktoś z Twoich bliskich pije, to ta sytuacja sama w sobie jest trudna. Jeśli decydujesz się na działanie w tej sprawie, jest to równie niełatwa, ale i ważna decyzja. Bywa, że ciężko jest ją podjąć, a potem realizując ją napotykasz się na różne niespodziewane trudności. Istnieją instytucje, miejsca i ludzie zajmujący się pomocą w takich sytuacjach i warto sięgnąć po ich pomoc. Będzie Ci łatwiej działać.

Poradnia Odwykowa.

Większość poradni prowadzi indywidualne i grupowe zajęcia dla osób z rodzin, gdzie ktoś pije w sposób uzależniony. Można zgłosić się na jednorazową konsultację lub skorzystać z całego programu. Tu uzyskasz wiedzę na temat tego, co dzieje się z Twoim bliskim, jaka to choroba. Ale przede wszystkim masz możliwość otrzymania wsparcia dla siebie w trudnej sytuacji. Możesz skorzystać z fachowej wiedzy pracowników. Jeśli zastanawiasz się nad podaniem osoby pijącej na Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA), otrzymasz dokładne informacje nt. tego, co trzeba zrobić i czy to będzie najskuteczniejsza forma interwencji. Warto sięgnąć po informacje o leczeniu uzależnienia i możliwościach, jakie są dostępne. Wiedza na ten temat daje Ci więcej możliwości działania. Kiedy masz jakieś pewniki, łatwiej jest Ci się do nich odnieść i podjąć skuteczne, konkretne kroki. Nie musisz się już gubić w domysłach i obawach.

Jest to też krok w kierunku ujawnienia sytuacji picia bliskiej osoby - nawet jeśli wstydzisz się początkowo pójść po pomoc, przełamujesz się i sięgasz po nią. To pomaga w zdrowszym funkcjonowaniu rodziny. Kończy się błędne koło: "nie ma problemu, bo udajemy, że go nie widzimy". Poza tym dajesz dobry przykład - Ty sięgasz po wsparcie, więc inni też mogą. Masz też możliwość przyjrzenia się swojej sytuacji i zrobienia czegoś dla siebie - przy pomocy specjalisty.

Decyzja i realizacja.

Jeśli decydujesz się na walkę z uzależnieniem bliskiej osoby na drodze zobowiązania jej do leczenia, ważne jest, aby była to decyzja przemyślana. Często zdarza się sytuacja, kiedy po zobowiązaniu ktoś spodziewa się zupełnie czegoś innego, np. że skończy się problem przemocy w domu. Warto znać swoje prawa i warto wiedzieć, na co się decydujesz i jakie będą tego konsekwencje - szczególnie dla Ciebie. Te wszystkie informacje są dostępne w GKRPA lub placówkach odwykowych.

W trakcie tej trudnej drogi, zmierzającej do poprawy sytuacji, zdarzają się momenty, kiedy wątpisz w sens podjętych działań. Wtedy także warto z kimś porozmawiać - np. z terapeutą. Pamiętaj, że osoba uzależniona może obiecywać Ci poprawę, ale robiła to już setki razy. Jak odróżnić, czy teraz będzie się tej obietnicy trzymać? W rozeznaniu się w tego typu trudnościach pomoże terapeuta.

Al-Anon

To spotkania ruchu samopomocowego dla partnerów osób uzależnionych. (przeczytaj: Al-Anon - trybiki w maszynie). Tu możesz spotkać ludzi, którzy borykają się z problemem uzależnienia w rodzinie, skorzystać z doświadczeń innych. Porozmawiać, zająć się sobą i swoimi problemami i radościami, oderwać się na trochę od spraw domowych.

Przygotowanie interwencji

Zgłoszenie bliskiej uzależnionej osoby do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo bierne czekanie aż wydarzy się coś, co sprawi, że przestanie on/ona pić - to nie jedyne możliwości, po jakie możesz sięgnąć. Specjaliści opracowali specjalną metodę spotkania-rozmowy z alkoholikiem, która przeprowadzona według ściśle przestrzeganego, wcześniej opracowanego scenariusza, wydatnie zwiększa szansę na zmotywowanie chorego do leczenia. Nawet jeśli wcześniej przejawiał(a) bardzo silny opór słysząc o terapii. Interwencja wymaga stosowania precyzyjnie określonych zasad, dokładnego zaplanowania jej przebiegu i przepracowania "swojej roli" przez osoby, które z troski o uzależnionego decydują się wziąć w niej udział. Wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalisty z Poradni Terapii Uzależnień aby szczegółowo przygotować takie niecodzienne spotkanie.

On szukający pomocy dla niej...

Coraz częściej w poradniach pojawiają się mężczyźni, którzy martwią się piciem swoich partnerek. To i dobry, i zły znak. Zły, bo kobiety częściej piją. Dobry, bo po pierwsze mężczyźni szybciej dostrzegają problem. Po drugie, podejmują starania, aby coś z tą sytuacją zrobić. Po trzecie, nie wstydzą się przyjść po pomoc i powiedzieć, że żona pije, a im jest coraz trudniej. To ogromna zmiana.

Źródło: www.psychotekst.pl

(publikacja: 2006-06-28)

<< powrót

Wszystkie artykuły...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2024 Psychotekst.pl