Zaburzenia jedzenia takie jak anoreksja i bulimia to choroby, o których jeszcze 30 lat temu nawet lekarze nie mieli większego pojęcia. Początkowo łączono je wyłącznie z modą na szczupłą, być może nadmiernie, sylwetkę, z kulturowym trendem afirmującym piękno ciała przede wszystkim. Jednak zdobyta wiedza psychologiczna skierowała uwagę badaczy tych fenomenów w inne rejony - w zakamarki ludzkiej psychiki i w środowisko relacji rodzinnych.
Książka adresowana jest do dziewcząt chorujących na anoreksję i bulimię oraz do bliskich im ludzi, którzy chcieliby skutecznie im pomagać i lepiej je rozumieć. Autorki, opierając się na doświadczeniach nabytych w trakcie wielu lat terapii, przedstawiają problemy, z którymi borykają się pacjentki, ich relacje z osobami bliskimi, sytuację rodzinną i szkolną, cele i plany życiowe. Opisują powstawanie i pierwsze symptomy choroby, sposoby radzenia sobie z nimi i zapobieganie zaburzeniom.
Irena Namysłowska, Ewa Ruszkowska i Anna Siewierska są psychologami klinicznymi i psychoterapeutami, specjalizującymi się m.in. w problemach małżeńskich i rodzinnych. Wszystkie trzy autorki pracują w warszawskiej Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Prof. Namysłowska, ordynator Kliniki, jest autorką licznych publikacji w prasie oraz książki Terapia rodzin.
Kryteria diagnostyczne anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny) wg DSM IV:
W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia z 1992 roku - ICD-10:
Wg DSM IV bulimia to:
inne: poczucie podporządkowania się jedzeniu, samotności w grupie, zaburzenia obrazu własnej osoby, cechy uzależnienia, utrata panowania nad sobą, zmienność nastrojów, inne uzależnienia np. alkohol, kokaina, amfetamina, środki uspokajające
Klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia z 1992 roku - ICD-10:
Zawód psycholog. Regulacje prawne i etyka zawodowa
Przekleństwo perfekcjonizmu. Dlaczego idealnie nie zawsze oznacza najlepiej
Komunikacja niewerbalna. Autoprezentacja, relacje, mowa ciała
Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku
Zrozumieć dziecko wykorzystywane seksualnie
I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. Jak zbudować związek idealny?
DIAGNOZA W SOCJOTERAPII. Ujęcie psychodynamiczne
PEDOFILIA. 30 wywiadów z pedofilami
W PUŁAPCE MYŚLI Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem
Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą
Zaburzenia psychosomatyczne w ujęciu terapeutycznym
TEST DO BADANIA ROZUMIENIA MOWY U DZIECI I DOROSŁYCH
Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2001/2019 Psychotekst.pl - Psychotekst.com