Odwikłane Odwikłane Pomocne Słyszalne
  Strona główna  |  Aktualności  |  O projekcie  |  Pomoc e-mail  |  Pomoc  |  Odwikłane  |  Wiedza  |  Kontakt           

Wiedza
Rozprawiamy się z mitami jako odwikłane z przemocy

Cierpisz w swoim związku coraz bardziej. Ale masz dziecko (dzieci) i wiesz, że pełna, stabilna i kochająca się rodzina to dla dzieci wielki skarb i źródło siły. Daje ochronę, wsparcie i miłość, pomaga w odważnym rozpoczęciu własnej, dorosłej wędrówki. Jeśli wyrosłaś w takiej rodzinie, jest dla Ciebie naturalne, że takiej samej pragniesz dla swoich dzieci. Jeśli Twoja rodzina była niepełna lub dysfunkcyjna - być może marzysz o tym, żeby Twoje dzieci miały lepszą i robisz wszystko, by tak było. Być może Twoje przekonania utrwala dodatkowo silna wiara. A może Twoje dzieci dorastają w znacznie lepszych warunkach ekonomicznych niż byłoby to możliwe, gdybyś została sama. A może jest tak, że Twój partner stosuje przemoc wobec Ciebie, ale nie krzywdzi dzieci. A może nawet jest dla nich wyjątkowo dobry.

Więc nawet jeśli czasami dla własnego bezpieczeństwa, szczęścia i zdrowia chciałabyś odejść i rozpocząć nowe życie, zostajesz. Bo utrzymanie rodziny, nawet za bardzo wysoką cenę, jest z korzyścią dla dzieci.
To MIT.

W RZECZYWISTOŚCI:
Pełna rodzina to nie zawsze szczęśliwa rodzina. W skrajnych przypadkach może zamienić się w piekło na ziemi. W domu pełnym napięć i awantur dziecko nie może czuć się swobodnie, bezpiecznie, radośnie. Często nie może się uczyć i w pełni rozwijać swoich zdolności. Zestresowana, zmęczona i stłamszona matka (lub ojciec) nie ukryje swoich uczuć ani nie podzieli się z dzieckiem pełną radości miłością, nawet jeśli bardzo będzie chciała. Zwyczajnie zabraknie jej na to siły. W takich warunkach dziecku trudno jest budować pewność siebie potrzebną w dorosłym życiu. Trzeba wypracować jakieś strategie radzenia sobie, wejść w jakąś rolę, założyć maskę, którą potem nosi się przez całe życie. Dziecko czuje wstyd lub odpowiedzialność za to, co dzieje się w domu. Nie wie, jak wyglądają zdrowe relacje i nie będzie umiało ich budować. W przypadku przemocy fizycznej - żyje w poczuciu krzywdy i strachu o siebie oraz o innych członków rodziny, którzy jej doświadczają. W przyszłości powiela wyniesione z domu wzorce, często stając się ponownie ofiarą przemocy lub jej sprawcą.

Rozstanie rodziców to dla dziecka zawsze wielka strata i ciężkie przeżycie. Jednak bardzo często przynosi wiele natychmiastowych i wymiernych korzyści: spokój i bezpieczeństwo na co dzień, zwiększoną dostępność emocjonalną uwolnionej od napięć matki. Dziecko potrafi zrozumieć, że rozstanie nie jest jego winą a po czasie docenić decyzję rodziców. Może budować dobre relacje z każdym z rodziców osobno. Zdarza się nie tak rzadko, że rodzice po rozstaniu mają pozytywne kontakty i współpracują dla dobra dziecka. Dla odmiany - jest wiele dorosłych osób, które czują żal do swoich rodziców (lub jednego z nich) za to, że w odpowiednim momencie nie podjęli decyzji o rozstaniu. Dla dobra dzieci właśnie.

Deklaracja dostępności

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
Stowarzyszenie "Intro" 2021 - 2022