Wiara w Boga

Rozmowy ogólne.

Wiara w Boga

Postprzez KittyLiverpool » 2 kwi 2013, o 14:45

Zastanawiam sie jak to sie dzieje i kiedy ,ze ludzie zaczynaja wierzyc w Boga. Jesli ktokolwiek moglby sie podzielic swoja historia bade bardzo wdzieczna.
Pisalam na innym forum, ktos powiedzial , ze dziecko lat 5 jest zbyt male zeby wierzyc w Boga... Co o tym sadzicie?
Avatar użytkownika
KittyLiverpool
 
Posty: 2
Dołączył(a): 31 mar 2013, o 01:33

Re: Wiara w Boga

Postprzez caterpillar » 2 kwi 2013, o 15:49

witaj kitty !



mam dziecko lat 6 ,ktore chodzi do Anglikanskiej szkoly gdzie mowia dosc sporo o Bogu, jednak zadne z nas (rodzicow)nie jest praktykujacym katolikiem.
Robi sie dosc ciekawie ,bo moje dziecko ma faze na bycie paleontologiem i oglada duzo filmuw dokumentalnych o dinozaurach i poczatku swiata ,pada wiec duzo pytan w tym temacie .
Tata, na pytanie "jak powstal swiat" wyskakuje z teoriami naukowymi w szkole zas czesto slyszy o tym ,ze Bog stworzyl swiat itd.
Jestem zdania ,ze dziecko wierzy w to co mowia i w co wierza rodzice.

Jesli wmowisz dziecku ,ze swiatem rzadzi teletubis to dziecko w to uwierzy.

To jest ciekawe pytanie wiesz?

Ja sama bylam wychowywana w katolickiej rodzinie wiec teraz borykam sie z poczuciem winy i zloscia , bo nie wiem czy potrzeba przynalezenia do kosciola wynika z wiary czy dlugoletniej indoktrynacji.
:bezradny:
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Wiara w Boga

Postprzez Honest » 2 kwi 2013, o 17:57

Ja także wychowałam się w katolickiej rodzinie i podobnie jak cat borykałam się z poczuciem winy, że przestałam chodzic do kościoła.

Dziecko w wieku 8-9 lat przystepujące do komunii świętaj bardzo rzadko rozumie i czuje podniosłość tej chwili. Dla wielu dzieci jest to wydarzenie "prezentowe", zero głębi.

Mnie np. zaskakuje powszechny fakt chrzecznia dzieci przez niekatolików... Traktuje się ten sakrament jako tradycję, a nie wydarzenie religijne.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Wiara w Boga

Postprzez Księżycowa » 2 kwi 2013, o 18:51

I jeszcze kwestia tego, czy dziecko wierzy, bo mama mowi, że trzeba, bo inaczej Bozia się pogniewa czy jakoś sensownie i adekwatnie do wieku dziecka uzasadnia dlaczego jest sens wierzyć.
U mnie było tak, że wierzyłam, bo mama każde właśnie a jak nie, to się Pan Jezus obrazi i nadszedł czas, że stałam się trochę starsza i stwierdziłam, że nie idę, bo nie chce mi się i nie wiem po co, nie wiem co mi ma dać to chodzenia.
Poczucie winy ogromne, bo przecież Pan Jezus się pogniewał ale z drugiej strony równie silne było poczucie, że nie ma sensu robić czwegoś dlatego, że tak trzeba i nie wiedzieć dlaczego...
Głębi żadnej nie było...
A przy komunii prezenty to jedno ale mnie nastawiono, że od momentu komunii jestem pod obserwacja Boga, że teraz za kazdy grzech się gniewa i kazde nie dotrzymanie spowiedzi widzi i grozi palcem. Taka presja, że wszystko trzeba robić dobrze.
Nie pamietam, żeby ktoś mi przedstawił Boga jako troskliwego stwórcę, tylko gniewającego się i do tego potężnego Pana, który za kazde przewinienie jest wściekły i juz nas nie chce. Może dlatego u mnie teraz jest problem z wiarą...

Ogólnie zgadzam się z Cat, dziecko będzie wierzyło w to, co wpoi mu rodzić, bo dla dziecka na początku przede wszystkim, to on jest tym potężnym, wszechwiedzącym i nie omylnym.... niestety.
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Wiara w Boga

Postprzez limonka » 2 kwi 2013, o 19:14

Księżycowa napisał(a):Nie pamietam, żeby ktoś mi przedstawił Boga jako troskliwego stwórcę, tylko gniewającego się i do tego potężnego Pana, który za kazde przewinienie jest wściekły i juz nas nie chce. Może dlatego u mnie teraz jest problem z wiarą...

Ogólnie zgadzam się z Cat, dziecko będzie wierzyło w to, co wpoi mu rodzić, bo dla dziecka na początku przede wszystkim, to on jest tym potężnym, wszechwiedzącym i nie omylnym.... niestety.

tez mam podobne spostrzezenia i zgadzam sie z tym co napisalyscie...tutaj w kosciele chrzescijanskim bog jest wlasnie przedstawiany jako przyjaciel, oparcie, a nie tak jak to opisalas ksiezycwa i jakiego pewnie wielu z nas tak wlasnie z dziecinstwa pamieta... :roll:
Avatar użytkownika
limonka
 
Posty: 4007
Dołączył(a): 11 wrz 2007, o 02:43

Re: Wiara w Boga

Postprzez Honest » 2 kwi 2013, o 19:32

No ja pamiętam jak gdzieś w 6 klsie siostra zakonna nam przyniosła zdjęcia płodów po aborcji i kazała podpisać jakies listy do sejmu przecuwko aborcji :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Nie ukrywam, że trauma straszna :roll:
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Wiara w Boga

Postprzez Księżycowa » 2 kwi 2013, o 19:38

Ja pamietam jak w zawodowej ksiądz, z którym mieliśmy religię powiedział do koleżanki, która mieszkała z chłopakiem, bo uciekła z domu dlatego, że ojczym ją bił, ze taka osoba to zwykła dziwka... :zalamka:
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Wiara w Boga

Postprzez limonka » 2 kwi 2013, o 20:06

:roll: :shock:
Avatar użytkownika
limonka
 
Posty: 4007
Dołączył(a): 11 wrz 2007, o 02:43

Re: Wiara w Boga

Postprzez smerfetka0 » 2 kwi 2013, o 20:43

ja mysle ze dziecko po prostu nie rozumie tego i robi tak jak rodzice ucza.

sama dopiero teraz zaczynam podchodzic inaczej do wiary. zaczynam sie zastanawiac i rozmyslac nad wielkanoca np. ze to nie tylko sprzatansko i mile spotkania rodziny przy pelnym stole a chodzi o cos zupelnie innego. jeszcze za wiele nie wymyslilam w tej kwestii,ale wierze bo chce, bo latwiej mi sie pogodzic z przeciwnosciami losu i szukam we wszystkim pozytywow zeby sie nie zalamywac, i dlatego ze boje sie ze faktycznie mamy dusze, z ktora cos sie musi dziac po smierci :shock: chociaz czasami jak wypowiadam to, to czuje sie jak wariatka
Avatar użytkownika
smerfetka0
 
Posty: 3954
Dołączył(a): 1 gru 2008, o 18:01
Lokalizacja: Londyn

Re: Wiara w Boga

Postprzez Sansevieria » 2 kwi 2013, o 20:55

Czyli wychodzi na to, że dziecko wierzy mniej więcej w to, w co rodzice oraz w sposób, w jaki mu to rodzice podają. Ciągnac dalej im bardziej wiara rodzicow wypaczona tym więcej tego przekazuja dziecku, które w starszym wieku ma uzasdnioną nięcheć do wierzenia w takie okropności nieprzyjemne oraz miejscami również bezsensowne.

Ciekawa jestem jak to przebiega w rodzinach, w których jest wierzące tylko jedno z rodziców.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Wiara w Boga

Postprzez smerfetka0 » 2 kwi 2013, o 21:17

ja znam taka rodzine, moja ciotka moze nie tyle co nie wierzy, nie ma zdania na temat boga, ale uwaza ze wszystko kreuje kosciol i ze to banda zlodziei i ze glosza herezje pod przykrywka milosci do boga i blizniego (tak w telegraficznym skrocie), wujek jest wierzacy. normalnie funkcjonuja. obie babcie sa/byly wierzace, i nigdy jakos sie nie wyklocala o nic, od siebie starala sie przekazywac i uczyc przestrzegania nie kradnij, milosci blizniego (ogolnie bycia dobrym czlowiekiem, zasady jak z przykazan) po to zeby byc wlasnie dobrym czlowiekiem, ze tak trzeba, ze ludzie nie powinni robic sobie krzywdy, nie wspominala nigdy do niej o bogu czy nie glosila nic w imie boga. Po prostu uwazala ze sama wiara jej nic zlego nie zrobi, i z szacunku do zasad rodzin i meza zgodzila sie by corka chodzila do kosciola
Avatar użytkownika
smerfetka0
 
Posty: 3954
Dołączył(a): 1 gru 2008, o 18:01
Lokalizacja: Londyn

Re: Wiara w Boga

Postprzez Księżycowa » 2 kwi 2013, o 21:19

smerfetka0 napisał(a): i dlatego ze boje sie ze faktycznie mamy dusze, z ktora cos sie musi dziac po smierci :shock: chociaz czasami jak wypowiadam to, to czuje sie jak wariatka


Czyli tak troszkę wierzysz ze strachu ;)
Mnie przeraża myśl, że mogę umrzeć, że mnie też to dotyczy (jakbym dopiero to odkryła). Panicznie się boję co ze mną będzie. Od jakiegos czasu tak mam i myślę, że dlatego, że bardzo długi czas wszystko się opierało na rzeczach materialnych, one były najwazniejsze. Nie tyle pieniądze, co ,,jak będe miała to, to już będzie ok. a jak osiągnę tamto, to to będzie wszystko" w ogóle nie istniała jakaś duchowość.
Oczywiste było, że się mówi o Bogu, kosciele itp. ale tak jakoś to było poza mną... całkiem nie dawno uświadomiłam sobie, że moje zycie duchowe nie istnieje i chciałabym to bardzo zmienić ale sie boję a po drugie nie wiem jak zacząc i od czego, czego się uchwycić najpierw, bo to obszerny temat jest.
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Wiara w Boga

Postprzez Honest » 2 kwi 2013, o 21:19

U mnie tata gorliwy katolik, a mama ateistka :D
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Wiara w Boga

Postprzez Sansevieria » 2 kwi 2013, o 21:36

Smerfetka, i z jakim skutkiem? Córka poszła "za mamą" czy "za tatą" w tej kwestii?
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Wiara w Boga

Postprzez impresja7 » 2 kwi 2013, o 21:48

KittyLiverpool napisał(a):Zastanawiam sie jak to sie dzieje i kiedy ,ze ludzie zaczynaja wierzyc w Boga. Jesli ktokolwiek moglby sie podzielic swoja historia bade bardzo wdzieczna.
Pisalam na innym forum, ktos powiedzial , ze dziecko lat 5 jest zbyt male zeby wierzyc w Boga... Co o tym sadzicie?

Chcesz uwierzyć ?
impresja7
 
Posty: 938
Dołączył(a): 25 lis 2012, o 11:05

Następna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 118 gości