Ważny artykuł

Rozmowy ogólne.

Re: Ważny artykuł

Postprzez limonka » 16 kwi 2014, o 20:16

caterpillar napisał(a):odnosze wrazenie ,ze w obecnych czasach panuje maoda na podwazanie autorytetu nauki tj medycyny , psychologii astronomii ,fizyki itp
Generalnie mowiac nadszedl czas na domoroslych filozofow oraz domowe sposoby leczenia wszystkiego.

i nie ma nic zlego w szukaniu alternatywy np zamiast lykac chemie poruszac sie na swiezym powietrzu,zmienic diete ALE nie wszystko da sie takimi sposobami zalatwic.

ja jestem chora od czytania "zlotych ' metod na wszystko i wszystich przez lokalnych szamanow, ktorzy wierza ,ze jak pomogli jednej osobie to juz moga pomoc wszystkim.

mysle ,ze najwiekszym problemem dla ludzi ,ktorzy chca sie leczyc czy potrzebuja leczenia jest trafic do madrego lekarza,psychologa ect ktory madrze pokieruje, czasem nawet odesle do domu ..i kaze pic wode ..duuzo wody (tak robi moj lekarz zamiast przepisywac mi syropy czy leki jak stierdza ,ze to nic powaznego :) )
omg cat... To sa dokladnie slowa mego malozonka .... Ja lubie ten kierunek naturalny ... ALe jak trzeba do Lekarza to trzeba...dzisiaj bylismy razem na lunchu I wywiazala sie dyskusja odnosnie picia wody --- po posiłku czy w trakcie
Avatar użytkownika
limonka
 
Posty: 4007
Dołączył(a): 11 wrz 2007, o 02:43

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 16 kwi 2014, o 20:54

dlatego trzeba zachować zdrowy rozsądek i umiar we wszystkim i moim zdaniem ten artykuł to robi ,próbuje zaznaczyć ,że psychoterapia w przyspieszonym tempie zaczyna odbiegać od swojej właściwej roli ,a staje sie maskotką ludzi bogatych i znudzonych życiem .A pomagają w wypaczaniu [psychoterapii takie panienki jak są tu na forum ,które jak tylko ktos kichnie to każą mu lecieć do terapeuty.
Niestety człowiek w dzisiejszym świecie jest samotny na własne życzenie ,podążając za modami. pracoholizm ,negacja wartosci rodzinnych ,kult jednostki wszystko powoduje zamykanie sie człowieka i skupianie na sobie .
Skutkiem czego jest samotność ,nieumiejętnosć tworzenia zwiazków,nieumiejętność przeżywania rozczarowań , nieumiejętnosć i samotnosc w przeżywaniu bólu i cierpienia ,kult radosnej jednostki i życzeniowej ,to wszystko wypacvza człowieka i ratunku szuka u terapeuty. Bo jak smutny to znaczy ,że giorszy ,że cos z nim xle i trzeba gio terapeutyzować.
Artykuł nie neguje roli terapii w życiu potrzebującego człwoieka ,ale zaznacz też niebezpieczeństwo zrobienia ,jak to niektórzy tutaj religii z psychologii.
Bis niepotrzebnie sie wymądrzasz i rzyucasz ,Bo nawet jak masz wiedzę ,to powinnaś być taktpwniejsza ,bo to obciachowe jak udowadniasz wszystkim swoja wyzszość .
wcale jej nie masz ,masz tylko wiedze ksiazkową ,a życiowej zadnej.
Sans ,a Ty znasz w ogóle jakieś badania naukowe o psychologii ,ze sie tak tutaj krytykujesz>? Masz jakies inne badania?? Przeprowadzałaś?
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez margo_jar » 16 kwi 2014, o 22:25

Po pierwsze nie trzeba kończyć 5 lat psychologii, aby w oparciu o powyższy artykuł nie można było wyciągnąć luźnych wniosków. Nie ma powodu do zdenerwowania. Wiem doskonale, że psychologia jak np. filozofia zaliczają się do nauk i mają swoje metody badań. Nie są to jednak takie jak w przypadku nauk przyrodniczych, o których wspomniałam. W naukach humanistycznych jest chyba większe niebezpieczeństwo manipulacji niż to można zauważyć w naukach przyrodniczych.
A nawiasem mówiąc po co mi jest potrzebny kolejny magister, skoro już mam 2 :)
margo_jar
 
Posty: 595
Dołączył(a): 13 cze 2012, o 15:50

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 16 kwi 2014, o 22:36

Oj, Impresjo, Impresjo...czy ja znam jakieś badania naukowe o psychologii? Należę do takich paskudnych osobników co czytują teksty poważniejsze niż wywiad w "Wysokich obcasach" i co gorsza ze zrozumieniem. Potrafię sie posunąć nawet do takich ohydnych zachowań jak wygrzebanie badań źródłowych z opisem oraz metodologią i o zgrozo nawet mam pewne pojęcie o tej metodologii. Studiów kierunkowych nie kończyłam i nie zamierzam. Uczyć nikogo też nie zamierzam, ale na przykład temat wykorzystania seksualnego mam od strony teoretycznej opracowany solidnej niż niejeden absolwent psychologii. Wiem, sprawdziłam. Stronę praktyczną zafundowano mi w dzieciństwie.
Psychoterapię przećwiczyłam jako pacjentka/klientka. Wiem coś na ten temat nie z tylko z teorii ksiażkowej czy artykułów w prasie "dla pań" ale także, a nawet głównie z praktyki. I tym doświadczeniem własnym przede wszystkim , zgodnie z założeniami tego forum, staram się dzielić z bliźnimi. A że doswiadczenie własne moje tu i ówdzie pokrywa się z książkowymi modelowymi opisami to już nie moja wina.

Ten zalinkowany artykuł mierzi mnie przede wszystkim swoim niepoważnym , manipulacyjnym podejściem do poważnego tematu. Wygłaszanymi z dużą pewnoscią siebie ogólnikami. Mąceniem w głowach osobom mającym niewielkie pojecie o poruszanych zagadnieniach i problemach. Nie żebym ja była jakimś ekspertem naukowym, ale jednak to już nie mój poziom. I w sumie na tym chyba zakończę swoje wypowiedzi w tym temacie. Zasugerowałaś na samym początku iż mnie imiennie będzie przydatny. To Ci odpowiem - nie ten poziom. Poproszę dla mnie coś ze dwie - trzy klasy wyżej.

A tekst "wszytkie badania naukowe dowodzą" jest w odniesieniu do czegokolwiek niepoważny i tyle.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 16 kwi 2014, o 23:59

A ja dla odmiany uważam że to dobrze że niejako się izolujemy, szczególnie od starszych pokoleń.. na prawdę bardzo wiele rodzin ma swoje "tragedie"(w sensie wzajemnego stosunku między ich członkami) a ja właśnie w m.in psychoterapi widzę szansę na przerwanie tego zaklętego kręgu
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 17 kwi 2014, o 10:24

I znowu przez Ciebie Sans prze mawia pycha i zarozumiałość .
Co z tego co Ty czytałaś ,a wiesz co ja czytałam???? 5 klas wyzej i co z tego i po co komu taka licytacja?
Jedynie Twoje doświadczenie moze mieć sens przekonywania ,ale do czego pytam?
przecież jeżeli miałas dramatyczne dzieciństwo z przekroczeniem granic intymnych dziecka ,to jak najbardziej potrzebna jest ,czy byłą fachowa terapia . I własnie ten wywiad o tym mówi ,ze psychoterapia jest dziedziną mającą wspomagać ,wspierać ludzi po traumach lub będących w trakcie w celu ich przerwania.
Ale też artykuł pokazuje jak ludzie zaczynają wypaczać role psychoterapii w kierunkach moderowanych przez komercję .I dlatego ważny uważam jest artykuł ,bo takie osoby jak Ty ,czy bis czy inne ,którym pomogłą terapia stają sie neofitami i zaczynają polecać terapię jako lek na wszelkie zło ,nawet na hemoroidy. Bo skoro wam tak pomogła to i każdemu do wszystkiego sie nada .dziewczyna pisze ,ze nie chce sie jej uczyc do matury i ma lenia ...na terapie bo ma prokrastynacje ,czy jak tam ,kobieta z facetem w romans uderzyła ,nie wyszło okazał sie chamem ,na terapię ,mam problemy z nadwagą ,na terapię ....no bez przesady....wszystko mozna podciagnąć i wszystko można wytłumaczyc złym dziecinstwem ,jem za duzo ,bo mnie mama nie kochał ,jestem leniem ,bo mnie tatus nie kochał i krzyknął ,zebym ręcznik po sobie po kapieli wywiesiła ,facet sie okazał chamem ,bo tatuś krzyknął na mamusie jak miałam 5 latek.....no tak można w nieskonczoność .
Ale ja sie zastanawiam nad jednym ,te które są matkami ,terapeutyzują się ,szukają w dzieciństwie przyczyn złego życia ,potem wasze dzieci będą w Was szukały złęgo dziecinstwa i jak Wam będzie w dziubkach ? Przecież robicie wszystko ,chodzicie na terapię ,zeby być dobrymi rodzicami m.in. I dziecko nakręcone przez komercyjne wygibasy bedzie miało poczucie zmarnowanego dziecinstwa ,bo coś mu wynajdą ,ze matki z Was były złe.....
przecież to idzie w chorym kierunku

Nie uwazam,ze autor jest niewykształcony i ,ze jak kpiąco piszesz w prasie dla kobiet pisze. Owszem ,ale w dobrej prasie, ale jak Ty czytasz życie na gorącvo to skad mozesz znać dobrą prase? to tak dopisałam jak kuba bogu tak bóg kubie ,bo idiotyxczne te Twoje przywalanki.....
uwazam ,ze artykuł zatrzymuje i każde sie zastanowić ,moze jakiegos neofitę zatrzyma .
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 17 kwi 2014, o 10:31

Jigsaw napisał(a):A ja dla odmiany uważam że to dobrze że niejako się izolujemy, szczególnie od starszych pokoleń.. na prawdę bardzo wiele rodzin ma swoje "tragedie"(w sensie wzajemnego stosunku między ich członkami) a ja właśnie w m.in psychoterapi widzę szansę na przerwanie tego zaklętego kręgu


Oczywiście,że tak ,bo są chore osobowości i tworzą mimo wszystko rodzinę .
Ale licz sie z tym,że Twoje dziecko po Tobie będzie sie też leczyć.
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 17 kwi 2014, o 11:27

Problem jest w porozumieniu taki, Impresjo, że mnie wstawiłaś w rolę "neofitki". Którą wcale nie jestem. Miedzy inymi dlatego, iż mam za sobą również nieudane terapie i z partaniną na tym odcinku też mam doswiadczenie własne.
Nie bierzesz zaś pod uwagę w tych swoich dosyć złośliwych tekstach i ocenach paru rzeczy w sumie dosyc prostych.
Na przykład specyfiki forum internetowego. To nie jest real i warto odróżniać. Ktoś się pojawia i łatwo może zniknąć wypłoszony niedelikatnym traktowaniem.
Jeśli ktos przychodzi po pomoc wiemy o nim tyle co napisze oraz wiemy na wejsciu, ze jakby miał we własnej ocenie szansę na pomoc czyjąś w relu to by na forum nie pisał. Z wyjątkiem trolli, ale mało ich tutaj. Wiemy tylko to, co ktoś o sobie napisał i jest też pewne, ze napisał troszkę, niewiele, często nieskładnie i na emocjach. Czyli jest pewnosć, ze mamy dostęp do ułamka obrazu jego sytuacji oraz problemów. Za to nie wiemy ani jaki to jest ułamek (duzy czy mały) ani też jaka jest całość. I dlatego, że tego nie wiem i z zasady wiedzieć nie mogę bardzo często "wysyłam na terapię". Bo wiem, że za mało wiem o tym kimś, że on czy ona raczej nie ujawni publicznie całosci swoich życiowych zawirowań natomiast jest szansa że będzie to w stanie zrobić w warunkach bezpiecznych czyli właśnie w gabinecie terapeuty. I moze Ci się to wyda dziwne, ale poczucie totalnej własnej bezradnosci wobec błahych czy zwyczajnych życiowych trudnosci to jest też często "coś do terapii". A jeśli nie jest u danej osoby to wiem doskonale, że dobry terapeuta sobie z tym poradzi. Ja zaś nie ryzykuję, że nieopatrznym słowem wepchnę kogoś w doła otchłannego. Wysyłanie kogos na terapię w warunkach rozmowy na forum internetowym jest po prostu wyjściem z całą pewnością bezpiecznym dla osoby zwracajacej sie o pomoc. W przeciwieństwie do pisania tekstów typu "weź sie w garść", któe nader często bezpieczne i dobre dla tej osoby nie są.
Dziewczynie nie chce sie uczyć do matury i ma lenia? A skad wiesz czy to jest leń czy poczucie kompletnego bezsensu podejmowania jaiegokolwiek dalszego wysiłku w jakimkolwiek celu? Czytasz co napisane, a nie wszystko jest napisane.
Kobieta z facetem w romans uderzyła, nie wyszło, okazał się chamem itd. A okazuje sie iż jest to kolejny taki "cham" w jej życiu, że co patrner to gorszy i co, uważasz ze nie istnieją jakieś nieco głębsze powody zaniku instynktu samozachowawczego, że tak - ot lgnie do dupków? Nie ma tak - ot. Jak nie grzebnie w sobie to następny w jej życiu też będzie dupkiem, moze w nieco innym modelu.
O tym, jak "nam będzie w dziubakch" wzgledem dzieci - nad wyraz nieprzyjemnie to napisałaś. Ale cóż - inaczej najwyraźniej przynajmniej do mnie, nie umiesz. Będzie względem dzieci niemiło, bo za pewne własne działania oraz zaniechania należy wziać odpowiedzialnosć oraz rzecz z własnym potomstwem rozliczyć i zamknąć. Nikt mojemu dziecieciu nie musi nic wynajdywać, ja wiem gdzie spaprałam i ona też wie, skutki widzimy obie z potomkinią oraz jest to sprawa juz zamknięta. Byłabym idiotką uznając, ze z moimi problemami wynikającymi z dzieciństwa jakimś cudem uniknęłam uszkodzenia dziecka tu i ówdzie. Byłabym idiotką wpierajac w dziecię swoja dokonałość. I to nie idzie w chorym kierunku tylko zwyczajnie jest przerwaniem powielania chorych wzorców. Jest spora szansa, ze na moim dziecku to sie zakończy. Bo zostało nazwane, ujawnione oraz rozliczone i zamkniete.

Ja nie uważam, ze autor jest niewykształcony, tylko że jego wypowiedzi w tym konkretnym wywiadzie są niedbałe, powierzchowne , manipulujace. Jego teksty naukowe nie są takie denne, przynajmniej niektóre, ale zalinkowałaś konkret to do konkretu się odnoszę. "Wysokie obcasy" są periodykiem "dla pań" i wcale tego nie ukrywają. Nie są i nie aspiruja do bycia czymkolwiek innym, w tym nie mają ambicji bycia periodykiem naukowym. Ujmy to "Wysokim obcasom" nie przynosi przecież. Po prostu ja o ważnych i poważnych sprawach z zakresu szeroko pojmowanej psychologii wolę czytać cos innego, z innej (jesli słowo "wyższej" cię razi) półki. Bo w tym co o psychoterapii w "Wysokich obcasach" zwyczajnie NIC odkrywczego nie znajduję. Mnie się artykuł nie kazał nad niczym zastanowic, bo NIC nowego w nim dla siebie nie znalazłam.
I może odczepże sie od pychy - z jednej strony dlatego iz od tego grzechu NIKT nie jest wolny (ani ja, ani ty) , z drugiej dlatego, że forum to nie konfesjonał a ty nie ksiądz. Innymi słowy brak Ci umocowania.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez caterpillar » 17 kwi 2014, o 12:55

jakos i do mnie ten artykul nie przemawia, bo jest o wszystkim i o niczym.

ja powim tak
jako matka mam swoj instynkt i nie lece z byle pierdola do lekarza ale jesli mam watpliwosci ide i pytam o rade,
licze sie z tym ,ze moge byc odeslana z tzw dobrym slowem..ale spokojniejsza

wierze ,ze w przypadku psychoterapii normalni ludzie postepuja podobnie ,z wieloma problemami radza sobie sami a jak cos mocno im nie gra wowczas maja mozliwosc konsultacji(niekoniecznie terapii)
kiedys jakis psycholog powiedzial ,ze kontakt z psychologiem moze byc rowniez forma profilaktyki czyli dzialac zanim cos sie rypnie na maxa. Ja sie z tym zgadzam.
dlatego tez lepiej czasem odeslac kogos do psychologa (niekoniecznie na terapie) niz czekac az sie pograzy zupelnie
oczywiscie nie mowimy tu pierdolach ale o sytuacjach kiedy sami juz nie jestesmy w stanie nic zrobic.

ciezko odnies sie do tego artykulu bo faktycznie autor wrzucil wszystko do jednego worka :bezradny:
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 17 kwi 2014, o 13:13

Caterpillar, Ty to jesteś uosobieniem zdrowego umiaru na forum :) Przypuszczam ze w życiu też. I święte słowa o tej prewencji - lepiej zapobiegać niż leczyć, co dotyczy także problemów życiowych i pomocy psychologicznej.
Z tymi ludźmi to jest też tak, że co dla mnie "nie problem" dla kogoś może być nie do ruszenia, i to takze moim zdaniem warto uwzględniać próbujac komuś pomóc na forum.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez Księżycowa » 17 kwi 2014, o 16:30

caterpillar napisał(a):kiedys jakis psycholog powiedzial ,ze kontakt z psychologiem moze byc rowniez forma profilaktyki czyli dzialac zanim cos sie rypnie na maxa. Ja sie z tym zgadzam.
dlatego tez lepiej czasem odeslac kogos do psychologa (niekoniecznie na terapie) niz czekac az sie pograzy zupelnie
oczywiscie nie mowimy tu pierdolach ale o sytuacjach kiedy sami juz nie jestesmy w stanie nic zrobic.



Cat idealnie ujęłaś moje myśli :) .

Przecież zdrowie jest ważne a zdrowie to nie fizyczne tylko jest przecież.
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Ważny artykuł

Postprzez caterpillar » 17 kwi 2014, o 17:05

Z tymi ludźmi to jest też tak, że co dla mnie "nie problem" dla kogoś może być nie do ruszenia, i to takze moim zdaniem warto uwzględniać próbujac komuś pomóc na forum.


no tak i ja pisze ze swojej perspektywy tylko i wylacznie
natomias jesli jko osoba pomagajaca widzimy ,ze ani my ani ten dugi nie radzi sobie to moze warto zaproponowac taka wizyte.
Jestem tu dlugo i mysle ,ze na forum dominuje raczej zdrowy rozsadek...
niezauwazylam zeby ktos wysylal do psychologa KAZDEGO kto pojawi sie na forum, jesli dziewczyna zerwala z chlopakiem to sie z nia rozmawi i tyle
natomiast tak jak zauwazyla Sans jesli to byl kolejny chlopak ,ktory ja bil i ponizal to znaczy ,ze cos jest nie halo, bo ma tendencje do wchodzenia w chore relacje.

Natomiast zgodze sie z autorem (jesli dobrze zrozumialam teks)
ze panuje moda na psychologie czy samorozwoj (moim zdaniem zwlaszcza z nurtu new age)
widze ,ze wsrod znajomych bardzo popularne sa kursy samosiwadomosci ,rozowju duchowego i Bog wie jeszcze czego :roll:
i tu faktycznie bylabym ostrozna wybierajac kursy z dopiskiem "psycho" czy "terapia"

ale jak juz mowilam to jest wrzucanie do worka zupelnie czego innego

autor pisal tez o modzie na osobistego terapeute..no jesli pan czerpie informacje z reality show typu :orange houswife malibu ect.
no to w takich realiach to sie zgodze, natomiast w PL to raczej malo kogo stac na dentyste :roll:
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 17 kwi 2014, o 17:53

Sans ,to że Wysokie obcasy są periodykiem dla pan to znaczy ,że panie są umysłem lekki ,mało wymagającym i powinny siedzieć i czytać same głupoty? bo dla panów to jakiś z wyższej półki masz? To kim Ty jesteś ? Babochłopem naukowym ,który nie dotyka prasy dla pan ,bo jest zadżumiona ?Nie można pisać w tym czasopiśmie nic mądrego bo to przekracza pojemnosc umysłu kobiety? A Ty kim jesteś?
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 17 kwi 2014, o 18:40

Czy mnie się wydaje czy to miała być rozmowa o całkiem konkretnym tekście? dotyczącym psychoterapii, a nie mojej osoby ? Chcesz rozmawiać o mnie, załóż wątek dyskusyjny na ten temat, zakazu regulaminowego nie ma. :lol:
Babochłopem nie jestem, periodyki dla pań czytuję czasem bo niby czemu nie. Ale raczej sie nie zdarza, zebym w takim periodyku znalazła coś ciekawego z dziedzin, na ktorych się znam nieco lepiej i ktorymi sie jakoś bardziej interesuję. To periodykowi jako takiemu nic nie ujmuje i wydaje sie być raczej normalne. To tak samo jak dla ogrodnika (nawet hobbysty pasjonata, nie koniecznie profesjonalisty) porady ogrodnicze w popularnej prasie nie są specjalnie ciekawe, bo tyle co jest w tych poradach to on wie od dawna. I z innych źródeł i z własnego doświadczenia.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez Honest » 17 kwi 2014, o 22:06

Sans,

powiało wyższością. A to chyba nie o to chodzi.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 372 gości