Ważny artykuł

Rozmowy ogólne.

Re: Ważny artykuł

Postprzez Honest » 13 kwi 2014, o 19:47

Księżycowa napisał(a):Tak, tylko ten Pan wrzucił wsyztskich do jednego wora.


Ale on wcale nie wrzucił wszystkich do jednego wora - moim zdaniem.
Księżycowa napisał(a):
Poza tym, nie widzę nic złego w tym, że ktoś dla siebie i swojego samopoczucia idzie z czymkolwiek.


A ja widzę w tym bardzo duże zagrożenie. Bo potem psycholog pojedzie na urlop, pojawi się mikro problem i co? Dramat. Dosłownie.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Ważny artykuł

Postprzez Księżycowa » 13 kwi 2014, o 19:52

Dla mnie wrzucił... w ogóle do mnie nie przemawia, uogólnia...

Honest napisał(a): A ja widzę w tym bardzo duże zagrożenie. Bo potem psycholog pojedzie na urlop, pojawi się mikro problem i co? Dramat. Dosłownie.


No to jak ktoś tak podchodzi do terapii, to już tym bardziej jej potrzebuje, żeby nauczyć się być niezależnym.

Ja miałam na myśli zupełnie cos innego - taki samorozwój, poznawanie siebie.
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 13 kwi 2014, o 19:53

ale psycholodzy nie rozwiazuja problemow tylko ucza ich rozwiazywania!!!!
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Re: Ważny artykuł

Postprzez Honest » 13 kwi 2014, o 20:10

Księzycowa, a ja myślę, że samorozwój następuje nie poprzez terapię, a doświadczenie pewnych sytuacji w życiu.

Kiedyś myślałam, że to mozliwe dzięki terapii, ale zmieniłam zdanie.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Ważny artykuł

Postprzez pozytywnieinna » 13 kwi 2014, o 20:37

ja też się zgadzam z Honest, że samorozwój jest dzięki doświadczeniu życiowemu,

mam wrażenie, że teraz psychoterapie traktuje się jak rozwiązanie wszelkich problemów, pójdę do psychologa i już będzie OK.

Dodatkowo, częściowo zamiera instytucja przyjaciela, jesteśmy zabiegani, zapracowani, a większość z tych problemów można by rozwiązać zwykłą rozmową z kimś życzliwym

uważam, że społeczeństwo też ostatnimi czasy, wymaga na człowieku bycia perfekcyjnym i idealnym w każdej sytuacji,

przykładem może być szkoła, zawsze byli uczniowie lepsi i gorsi, bardziej bądź mniej inteligentni, teraz uczeń musi być perfekcyjny pod każdym względem, bo inaczej zaraz wysyła się go go psychologa, to jest przykład mojej koleżanki, która ma córkę "czwórkową", a szkoła wymaga od niej bycia piątkowej, przez co przez szkołę została dziewczynka skierowana do psychologa,

uważam, że takie coś jest ogromnym zagrożeniem, bo presja wywołała tu więcej szkody niż powinna, w taki sposób dopiero kreujemy chore pokolenie, które może w przyszłości nie potrzebować psychoterapeuty tylko psychiatry
pozytywnieinna
 
Posty: 3447
Dołączył(a): 5 lut 2008, o 22:15
Lokalizacja: z piekla rodem ...

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 13 kwi 2014, o 21:54

o nie nie nie
tu chodzi przede wszystkim o zwalczanie czesto wielopokoleniowych zlych schematow, skryptow
o zmiane sposobu myslenia
o wykrycie nieuswiadomionych patologii
itd

jestem teraz troche w szoku w zw z tym sluchowiskiem z PR3 ale mam nadzieje ze kto chce ten zrozumie o co mi chodzi...

tu - w znaczeniu w psychoterapii


no i jest jeszcze psychologia sukcesu - sluzaca maksymalizacji efektow dzialania czlowieka
Ostatnio edytowano 13 kwi 2014, o 22:03 przez Jigsaw, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 13 kwi 2014, o 21:58

Pan wrzuca wszystko do jednego wora i bardzo umiejętnie manipuluje słowem mieszając starannie psychiatrię, psychologię i psychoterapię, dodając "szczyptę" duchowości oraz tematów egzystencjalnych i "kilka kropel" medycyny ciała. Dla dodatkowego zamącenia zaś skacze między realiami Polski i realiami USA, które to realia są bardzo odmienne. Naprawdę trudno się połapać w tym mętliku, zwłaszcza osobie mało obytej z tematyką. Co u diabła z tematem "psychoterapia" wspólnego ma przykład pani, co z diagnozą "schizofrenia" przebywała w szpitalu psychiatrycznym i "wypuścili ją" jak napisała ileś książek? Co ma piernik do wiatraka? Może ją źle zdiagnozowali, a moze jej postać schziofrenii akurat nie uniemożliwiła bycia bardzo twórczą pisarką?

Samorozwój następuje przez doswiadczanie pewnych sytuacji w życiu...zależy jakich kto sytuacji doświadcza oraz jaką ma wrażliwość własną. Istnieją uzasadnione wątpliwosci co do tego czy na przykład pobyt w obozie koncentracyjnym sprzyja samorozwojowi jednostki, są nawet takie koncepcje iz blokuje jednostce zdrowy rozwój. Tak ze skrajnych a zarazem niewątpliwych przykładów to zaiste ileś dzieci wykorzystywanych seksualnie "rozwija sie " w sprawców wykorzystania, ileś dzieci doświadczajacych przemocy fizycznej "rozwija się" w pełnowatrościowych sprawców przemocy fizycznej itd. Człowiek nie zaczyna się rozwijać w dorosłości, fundamenty dostaje wcześniej i jak ma spaprane fundamenty sorki, ale buduje na nich pokraczny ciag dalszy.

Istnieje idiotyczny tekst "co cię nie zabije to cie wzmocni". Wyjatkowa bzdura , niestety nadal mająca gorących zwolenników.

Na pewno oddajac sie w ręce psychoterapeuty warto zachować ostrożność, ale zasada ograniczonego zaufania jest ogólnie warta stosowania. Tak samo w odniesieniu do terapeutów jak do lekarzy ciała, a takze w odniesieniu do wszelkich innych fachowców od czegokolwiek. No ale to jest truizm.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez Honest » 13 kwi 2014, o 22:00

Jigsaw, nie narzucaj innym swojego zdania.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 13 kwi 2014, o 22:01

Sansevieria napisał(a):Co u diabła z tematem "psychoterapia" wspólnego ma przykład pani, co z diagnozą "schizofrenia" przebywała w szpitalu psychiatrycznym i "wypuścili ją" jak napisała ileś książek? Co ma piernik do wiatraka? Może ją źle zdiagnozowali, a moze jej postać schziofrenii akurat nie uniemożliwiła bycia bardzo twórczą pisarką?

przeciez chocby P.K.Dick podobno cierpial na schizofrenie..
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 13 kwi 2014, o 22:09

Sansevieria napisał(a):Na pewno oddajac sie w ręce psychoterapeuty warto zachować ostrożność, ale zasada ograniczonego zaufania jest ogólnie warta stosowania.

a to nie trzeba calkowicie bezgranicznie zaufac? Bo jak Jigsaw ma watpliwosci i dziala ostroznie to slyszy ze jest leniem i nie chce mu sie pracowac na terapi... :roll:
Sansevieria napisał(a):Samorozwój następuje przez doswiadczanie pewnych sytuacji w życiu

tutaj mysle ze ... tutaj to bym musial conajmniej esej na ten temat napisac ale:
1. w zyciu trzeba dostarczyc zarowno lepszych jak i gorszych doswiadczen
2. to nie znaczy ze mamy sie pchac w najwieksze traumy
2b) doswiadczenia mozna czerpac nie tylko z wlasnego zycia
3. tak jak pisalem terapeuta powinien uczyc rozwiazywania problemow a nie je rozwiazywac niby niektorzy twierdza ze najwieksza wartosc ma to czego sie czlowiek sam z siebie nauczyc ale coz.. nie do konca sie z tym zgadzam
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 13 kwi 2014, o 22:29

Jigsaw, ja jestem zdania ze warto sprawdzić pewne sprawy zanim się zacznie to raz. Takie sprawy jak wykształcenie i doswiadczenie zawodowe na przykład. A samo budowanie zaufania w relacji terapeutycznej czyli etap pierwszy czasem trwa długo i raczej sobie nie wyobrażam totalnego zaufania do kogokolwiek po kilku sesjach. Chyba każdy w terapii mniej czy bardziej świadomie sprawdza sobie terapeutę i obdarza zaufaniem stopniowo, a nie tak z marszu i na dzień dobry.
Ale nie odbiegajmy od artykułu, please.
Jest w nim bowiem sporo kwiatuszków ślicznych.
Na przykład to zadziwienie iż coraz wiecej jest w klasyfikacji różnych zaburzeń. Właściwie to czemu sie dziwić? Jak się jakaś dziedzina wiedzy rozwija to i klasyfikacja zmienić się chyba powinna. Kiedys sie mówiło "wariat", potem sie pojawiłą koncepcja "choroby psychicznej", potem te choroby zaczęto pomaluśku klasyfikować i jakoś porządkować, jest to proces długotrwały, nie wolny od błędów i bezsensów ale zdziwienia nie powinien budzić. Ostatecznie kiedys wiedziano iż ktoś traci wzrok ale nie widziano ani o cukrzycy ani o zaćmie ani o innych przyczynach stopniowej utraty wzroku. Medycyna się rozwięła i w klasyfikacji nie ma już "utrata wzroku" (wtedy chyba jeszcze nie było klasyfikacji ale jakby była to takie cos by wpisano, bo tyle wiedziano) , jest za to ileś chorób mogących ją powodować. Tak samo jest z psychiatrią i wszelkimi zaburzeniami z tej sfery.

A co do komercji to gdzie jej nie ma? Wystarczy troszke uważniej przyjrzeć się rynkowi diet, tematowi "cholesterol " czy "nadciśnienie" iżby zauważyc, że gdzie pieniądz tam mącenie i kit pchają ile wlezie.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 13 kwi 2014, o 22:29

"Życie to nie choroba" -ot cały sens artykułu.
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez Sansevieria » 13 kwi 2014, o 22:30

Życie to nie tylko choroba, ale na dodatek śmiertelna oraz przenoszona drogą płciową.
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Ważny artykuł

Postprzez impresja77 » 13 kwi 2014, o 22:32

Sansevieria napisał(a):
A co do komercji to gdzie jej nie ma? Wystarczy troszke uważniej przyjrzeć się rynkowi diet, tematowi "cholesterol " czy "nadciśnienie" iżby zauważyc, że gdzie pieniądz tam mącenie i kit pchają ile wlezie.

Do czego przyczynia się właśnie psychologia ze swoimi psychomanipulacjami.
impresja77
 
Posty: 1997
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 16:36

Re: Ważny artykuł

Postprzez Jigsaw » 13 kwi 2014, o 22:38

dziwne ze nikt pozycji ktore np podawalem swego czasu w "Ciekawej ksiazce" nawet nie skomentuje - coz strach przed psychomanipulacja? :-)
Avatar użytkownika
Jigsaw
 
Posty: 1553
Dołączył(a): 8 lis 2013, o 19:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 422 gości