Typy alkoholizmu

Problemy związane z uzależnieniami.

Typy alkoholizmu

Postprzez josi » 1 lut 2013, o 19:12

http://www.alkoholismus-hilfe.de/jellin ... logie.html

+++ Der Alpha/pijacy w sytuacjach konfliktowych
pije zeby odsunac napiecia psychiczne takie jak frustracja, stres, depresja. Zaleznosc psychiczna jeszcze w zasdzie jest slabo utrwalona, fizyczna nie istnieje. Pijacy ma (jeszcze)kontrole nad swoim piciem, mozna jednak juz mowic o niewlasciwym spozywaniu alkoholu.

+++ Typ Beta/pijacy okazjonalnie
Jego picie jest uwarunkowane przez okolicznosci towarzyskie. Nadmierne picie odbywa sie w grupie przyjaciol lub kolegow z pracy w kregach, w ktorych ekscesy alkoholowe nie sa uznawane za cos zlego. Psychiczna i fizyczna zaleznosc jak i utrata kontroli nie wystepuja.

+++ Typ Gamma
pijacy stracil kontrole nad piciem. Czesto pije tak dlugo, az skonczy sie alkohol lub dopoki jest zbyt pijany zeby pic dalej (utrata kontroli). Nalogowiec moze byc przez pewien czas abstynentem i dlatego przekonany jest ze nie jest jeszcze uzalezniony. Jego picie ma juz jednak negatywne fizyczne i spoleczne skutki. Istniejaca zaleznosc psychczna przeksztalca sie z biegiem czasu w zaleznosc fizyczna.

+++ Typ delta/pijacy dla "odpowiedniej" ilosci alkoholu we krwi
pijacy troszczy sie o wystarczajaca ilosc alkoholu na wypadek objawow przy odstawieniu alkoholu... Kontrola nad piciem (nad tym czy i kiedy sie pije) zostala utracona, poniewaz po dluzszej abstnencji poziom alkoholu we krwi spada a to powoduje objawy "glodu" i aby uniknac nieprzyjemnych objawow pijacy musi spozyc alkohol. Pijacy "delta" jest wprawdzie fizyczne uzalezniony, lecz nie sklania sie ku przesadnemu piciu. Ciezkie upicia sa raczej rzadkie lub w ogole nie wystepuja. Pijacy delta jest uzalezniony fizycznie od alkoholu.


+++ Der Epsilon/pijacy epizodycznie
Ten typ pijacego ma okresy ciezkiego picia przeplatane dniami lub miesiacami normalnego picia/abstynencji. Podczas ekscesow alkoholowych dochodzi jednak do utraty kontroli; ciezkie upicie lub popadniecie w "spiaczke" sa czeste. Ten typ pijacego jest zdolny do dluzszych okresow abstynencji jednak jest uzalezniony od alkoholu fizycznie.

Pomiedzy piecioma typami wg Jelinka, istnieja jeszcze formy przechodnie i mieszane. Doswiadczalnie mozna jednak udowdnic wyraznie roznice tylko miedzy delta i gamma alkoholizmem.

Typologia wg Jelinka jest tylko bardzo ogolnym rozroznieniem istniejacych sposobow picia i dlatego tylko w jakims stopniu mozna na jej podstawie decydowac o formach leczenia. Jednak rozroznienie Jelinka dlaczego i w jakich warunkach (kontekscie) jest pity alkohol, bardzo pomaga w zajmowaniu sie problemem alkoholizmu.


o zaleznosci fizycznej i psychicznej pozniej....
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez josi » 2 lut 2013, o 18:00

Zaleznosc psychiczna - silne pragnienie lub przymus spozycia alkoholu, po to aby odczuc pozytywne skutki jego oddzialywania.

Zaleznosc fizyczna - wystepuja zmiany w mechanizmach kontroli w systemie nerwowym. Funkcje komorek i organow sa teraz uzaleznione od doplywu alkoholu i wypadaja z rownowagi gdy alkohol nie jest dostarczany. Cialo w wyniku rozwinietej tolerancji na alkohol moze teraz poprzez zwiekszenie liczby enzymow w watrobie lepiej radzic sobie z metabolizmem alkoholu. Dlatego potrzebna jest coraz wieksza ilosc alkoholu aby zadzialal on tak jak dotad. W dalszym przebiegu choroby "pozytywne" efekty picia (takie ja uspokojenie, euforia czy nie odczuwanie lékow) juz w ogole nie maja miejsca. Uzalezniony spozywa alkohol tylko po to, by zlagodzic objawy glodu (drzenie, pocenie sie, leki zaburzenia snu). W koncowym stadium choroby, gdy watroba i inne organy sa juz mocno uszkodzone cialo nie toleruje juz nawet malych ilosci alkoholu.

Sa tez inne typologie alkoholizmu, cdn...
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez josi » 2 lut 2013, o 18:26

Podzial wg Cloningera:

Typ 1 Lagodny alkoholizm
raczej uwarunkowany przez czynniki srodowiskowe
zaczyna sie naczesciej po 25 roku zycia
punktem centralnym jest "wynagrodzenie" sobie czegos za pomoca alkoholu
niska sklonnosc do podejmowania ryzyka
raczej nie szukanie nowych bodzcow

Typ 2 Silniej rozwiniety
wystepuje tylko u mezczyzn
rozpoczyna sie wczesnie (przed 25 rokiem zycia)
silnie uwarunkowany genetycznie
prognozy sa raczej zle, przebieg niekorzystny
nagradzenie siebie za pomoca alkoholu nie jest najwazniejsze
duza sklonnosc do podejmowania ryzyka
szukanie nowych doznan
wielu uzaleznionych ma oobowosc antyspoleczna


Podzial wg Schuzkita:

Schuckit (1985) badal zwiazek alkoholizmu z chorobami psychicznymi takimi jak schizofrenia. W wyniku swoich badan rozroznia on alkoholizm pierwotny i alkoholizm wtorny, zaleznie od tego, czy alkoholizm poprzedza czy nastepuje po chorobie psychicznej.
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 2 lut 2013, o 19:33

Josi

O alkoholizmie tak naprawdę wiele napisano różnych mądrych wywodów między innymi tą typologię która moim zdaniem jako alkoholika z 25 letnim stażem picia i 6 letnim stażem abstynencji jest rozdzielaniem włosa na tyle części co te typy alkoholizmu.
Jakiś czas temu przerabiałem te typy na sobie i powiem Ci że byłem we wszystkich tych typach . Uzależnienie rozwija się wraz z piciem i sztuczną regulacją emocji są ludzie którzy się nie uzależniają a są tacy którym uzależnienie się zajmuje mniej lub więcej czasu.
Fakt jest taki że nie można być trochę w ciąży i nie można być trochę uzależniony . Wokoło alkoholizmu natworzyło się ostatnio wiele mitów i fałszywych przekonań .
Im więcej rozdzierania problemu tym więcej furtek do picia.
Postaw się w roli osoby która weszła na to forum aby poszukać pomocy i trafia na typologię czyta :

Lagodny alkoholizm
raczej uwarunkowany przez czynniki srodowiskowe
zaczyna sie naczesciej po 25 roku zycia


a teraz sobie myśli acha mam 20 lat nie jest źle dam radę skontrolować .... włącza się mechanizm racjonalizacji i przyzwolenie na 5 lat próbowania .....

Der Alpha/pijacy w sytuacjach konfliktowych
pije zeby odsunac napiecia psychiczne takie jak frustracja, stres, depresja. Zaleznosc psychiczna jeszcze w zasdzie jest slabo utrwalona, fizyczna nie istnieje. Pijacy ma (jeszcze)kontrole nad swoim piciem, mozna jednak juz mowic o niewlasciwym spozywaniu alkoholu.



W tym tekście widzi tylko to co pogrubione ... acha nie jest tak źle mieszczę się jestm Alfa dam radę będę się kontrolował

Jego picie jest uwarunkowane przez okolicznosci towarzyskie. Nadmierne picie odbywa sie w grupie przyjaciol lub kolegow z pracy w kregach, w ktorych ekscesy alkoholowe nie sa uznawane za cos zlego. Psychiczna i fizyczna zaleznosc jak i utrata kontroli nie wystepuja.

Czyta to gość który mocno wypiera fakt uzależnienia i szuka potwierdzenia że jego picie nie jest szkodliwe czyta że jego picie jest uwarunkowane okolicznościami czyli nie zależne od niego no bo przecież jest impreza .....drugie wytłuszczenie jest nie zgodne z prawdą jeżeli pije się w towarzystwie którego norma są pijackie ekscesy ma się problem

Problemem są złe interpretacje i ich nadmiar , dla osoby uzależnionej czasami własnie takie tokowanie jest szkodliwe.
Wokoło alkoholizmu narosło wiele mitów jednym z nich jest traktowanie uzależnienia jako choroby i wpajanie przekonania jak to straszna i śmiertelna choroba jest już do końca życia żyje się z piętnem choroby i pieczątką alkoholik .
Sam przez 4 lata tak uważałem i gotowy byłem bronić tego poglądu jak Westerplatte . Teraz wiem że alkoholizm to zaburzenie osobowości które występuje pod wpływem alkoholu jeżeli utrzymywana jest trzeźwość człowiek jest zdrowy. Takie podejście do tematu jest o wiele bardziej racjonalne bo powoduje że osoba nie pijąca bierze na siebie odpowiedzialność
Tu masz link warto poczytać
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11127, ... pisma.html
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez josi » 2 lut 2013, o 21:36

parnasus napisał(a):Im więcej rozdzierania problemu tym więcej furtek do picia.


Jesli z takiego wychodzisz zalozenia, to rzeczywiscie nie mamy o czym mowic...
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez biscuit » 2 lut 2013, o 22:39

parnasus napisał(a):Wokoło alkoholizmu narosło wiele mitów jednym z nich jest traktowanie uzależnienia jako choroby...
Teraz wiem że alkoholizm to zaburzenie osobowości które występuje pod wpływem alkoholu jeżeli utrzymywana jest trzeźwość człowiek jest zdrowy.

Parnasus
nie mogę nie sprostować, tego co napisałeś powyżej
bo jest to niestety nieprawdziwe.

1. Alkoholizm JEST CHOROBĄ
wymienioną w Miedzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10
pod nr F10 (z odpowiednimi rozszerzeniami).

2. Alkoholizm NIE JEST ZABURZENIEM OSOBOWOŚCI
które również wymienione są w ww. Klasyfikacji ICD-10
m.in. F60, F61 i F62
Avatar użytkownika
biscuit
 
Posty: 4156
Dołączył(a): 10 cze 2009, o 00:51

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 3 lut 2013, o 11:48

Masz stare informacje . Kwalifikacja została zmieniona na zaburzenie psychiczne i jest to istotna zmiana w podejściu terapeutycznym . Osoba uzależniona nie jest traktowana jako śmiertelnie chora bo tak nie jest.
Podejście do problemu jest zupełnie inne bardziej realne.


Zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (F10–F19)
F10 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu
F11 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem opioidów
F12 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem kanabinoli
F13 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji uspokajających i
nasennych
F14 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem kokainy
F15 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem innych substancji stymulujących,
w tym kofeiny
F16 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem halucynogenów
F17 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem tytoniu
F18 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane odurzaniem się lotnymi rozpuszczalnikami
organicznymi
F19 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych
substancji psychoaktywnych

Alkoholizm i uzależnienie od alkoholu

Przez wiele lat w praktyce klinicznej utrzymywał się zwyczaj posługiwania się jednym terminem "alkoholizm" dla określania prawie wszystkich szkód zdrowotnych i
zaburzeń występujących u osoby uzależnionej. Utrudniało to odróżnianie tych problemów zdrowotnych, które stanowią skutek patologicznego picia alkoholu od
tych, które można uznać za przyczynę uporczywego kontynuowania picia mimo szkód, które w związku z piciem powstają. O alkoholikach mówiło się że są uzależnieni ale uzależnienie utożsamiano z bardzo szerokim zakresem znaczenia terminu alkoholizm.
Jednak od drugiej połowy lat osiemdziesiątych coraz silniejsze stawało się przekonanie, że wśród wszystkich problemów zdrowotnych i społecznych związanych z patologicznym piciem alkoholu należy wyodrębnić czynniki odpowiedzialne za najważniejszy z punktu widzenia życia pacjenta i praktyki terapeutycznej problem - uporczywe kontynuowanie
picia mimo szkód i załamywanie się prób powstrzymywania się od picia, czyli zjawisko tzw. nawrotów picia.
Na podstawowe znaczenie tego problemu wskazywał od dziesięcioleci program 12 kroków AA oraz rozwój profesjonalnej praktyki terapeutycznej związanej z tzw.
modelem Minnesota w USA w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
To właśnie ten problem stanowi od lat najważniejsze wyzwanie dla profesjonalistów zajmujących się leczeniem osób uzależnionych w Polsce. Przy dobrym poziomie świadczeń medycznych dotyczących innych problemów zdrowotnych występujących u
osób uzależnionych wskaźniki utrzymywania abstynencji przez pacjentów placówek odwykowych były bardzo niskie. Oznaczało to, że mimo pobytu w placówkach pili

oni dalej i ponownie konieczne okazywało się ich odtruwanie, leczenie zespołów abstynencyjnych i psychoz alkoholowych. Profesjonalne leczenie alkoholików w niewielkim stopniu było ukierunkowane na rozwiązanie ich centralnego problem zdrowotnego - niezdolności do utrzymywania abstynencji.
Na początku lat dziewięćdziesiątych Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła nową
wersję systemu klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10.
W jednym z działów tego systemu, F10-F19 zgrupowano wszystkie zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania zależne od używania substancji chemicznych.
Jedna z kategorii tego działu oznaczona symbolem F10.2 to zespół uzależnienia.
Wydaję się, że powinna być uznana za podstawową kategorię diagnostyczną pomocną w rozpoznawaniu wspomnianego poprzednio centralnego problemu terapeutycznego.
Do rozpoznania uzależnienia w/g systemu ICD-10 potrzebne jest stwierdzenie, że u pacjenta w czasie ostatniego roku wystąpiły trzy lub więcej objawów lub cech spośród następującyc.
Statystyki pokazują że trzeba zmienić podejście wpajanie osobie uzależnionej że jest chora śmiertelnie jest stygmatyzowaniem często niestety zdarza się , sam znam taki przypadki że osoby uzależnione zapijają się na śmierć bo mają takie przekonanie że jak uruchomili ciąg to już wszystko jedno .....
Ostatnio edytowano 3 lut 2013, o 12:06 przez parnasus, łącznie edytowano 2 razy
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 3 lut 2013, o 11:54

Josi

Jesli z takiego wychodzisz zalozenia, to rzeczywiscie nie mamy o czym mowic...


Myślę że mamy bo to forum jest pierwszym kontaktem z alkoholikiem i warto zwracać uwagę co się pisze.
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez biscuit » 3 lut 2013, o 14:00

niestety, podtrzymuję swoją wcześniejszą opinię 8)

1.
ICD-10 (International Classification of Mental and Behavioural Disorders)
funkcjonuje w literaturze jako
"Międzynarodowa statystyczna klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych"
w tym jej 10 wersja obowiązuje od lat dziewięćdziesiątych
więc nie ma mowy o tym, żebym miała nieaktualne informacje
bo kształcę się w kierunku specjalności "psychologia kliniczna" dopiero od 3 lat :D

ICD-10 obejmuje wszelkie choroby
jest ich 10 klas, w tym jedna z nich - część F
odnosi się stricte do zaburzeń psychicznych
dokładne brzmienie klasy F10 brzmi jak zacytowałeś

powszechnie w literaturze używa się terminu "alkoholizm"
"uzależnienie od alkoholu"

prekursorem koncepcji uzależnienia od alkoholu jako choroby
był między innymi nasz nieszczęsny Jellinek (RiP) :D

2. ZABURZENIA PSYCHICZNE I ZABURZENIA ZACHOWANIA
TO ZUPEŁNIE CO INNEGO NIŻ ZABURZENIA OSOBOWOŚCI!
(a takiego właśnie sformułowania użyłeś)
bo zaburzenia osobowości mieszczą się pod numerami,
które wymieniłam i obejmują m.in. osobowość:
- paranoiczną, schizoidalną, dyssocjalną, chwiejną emocjonalnie,
histrioniczną, anankastyczną, lękliwą i zależną.

PS 1. Pycha osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych
(nawet tych trzeźwych) dorównuje jak widać pysze adeptów
kształcących się na kierunku psychopatologii, więc
trafiła kosa na kamień 8)

PS 2.mam jednak nadzieję, że Ci co czytają będą czerpać
z Twojego doświadczenia praktycznego i mojej wiedzy teoretycznej
a nie na odwrót
patrz dialog Marylin Monroe z Arthurem Millerem:
MM: "Mam nadzieję, że nasze dzieci będą tak mądre jak Ty i tak piękne ja ja..."
AM: "Strach pomyśleć, jeśli stanie się na odwrót..."
:haha:

PS 3. Z mojej strony EOT w tym temacie
bo zdaję sobie sprawę, że dalsza dyskusja nie wniesie nic konstruktywnego
wywodzimy się bowiem z różnych środowisk
Ty praktyk w utrzymywaniu trzeźwości
ja teoretyczna wiedza akademicka
Avatar użytkownika
biscuit
 
Posty: 4156
Dołączył(a): 10 cze 2009, o 00:51

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez biscuit » 3 lut 2013, o 14:20

zresztą "Alkoholizm jako choroba"
taki podtytuł można spotkać w pierwszym lepszym
podręczniku akademickim z psychopatologii
aktualnie mam choćby w ręce
"Psychopatologia" tom 15 Lidii Cierpiałkowskiej
z 2011 roku
Avatar użytkownika
biscuit
 
Posty: 4156
Dołączył(a): 10 cze 2009, o 00:51

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 3 lut 2013, o 14:35

PS 3. Z mojej strony EOT w tym temacie
bo zdaję sobie sprawę, że dalsza dyskusja nie wniesie nic konstruktywnego
wywodzimy się bowiem z różnych środowisk
Ty praktyk w utrzymywaniu trzeźwości
ja teoretyczna wiedza akademicka


I tu jest problem teoretyczna wiedza którą posiadasz nie przynosi skutków pożądanych warto zmieniać poglądy a przynajmniej je weryfikować to co wkleiłaś po prostu przestaje być aktualne.


. Pycha osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych
(nawet tych trzeźwych) dorównuje jak widać pysze adeptów
kształcących się na kierunku psychopatologii, więc
trafiła kosa na kamień



Moje podejście nie ma nic wspólnego z pychą , jest oparte na 6 latach doświadczeń z alkoholikami od strony praktycznej nauka i wiedza idzie naprzód i dla tego właśnie
zamieniono znaczenia z disease- choroba , cierpienie na disorder -rozstrój, dolegliwość, nieporządek, nieład dezorganizacja.

Jeżeli robisz specjalizację warto czasem posłuchać co ma do powiedzenia ktoś na kim chcesz się specjalizować .

zresztą "Alkoholizm jako choroba"
taki podtytuł można spotkać w pierwszym lepszym
podręczniku akademickim z psychopatologii
aktualnie mam choćby w ręce
"Psychopatologia" tom 15 Lidii Cierpiałkowskiej
z 2011 roku


To co kiedyś zostało napisane nie musi być obecnie prawdą
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez biscuit » 3 lut 2013, o 14:52

parnasus, to nie tak
z reguły CHĘTNIE i z ciekawością czytam to co piszesz
bo Twoje doświadczenie praktyczne mnie interesuje

natomiast wiedzę teoretyczną czerpię z innych
wg mnie bardziej wiarygodnych źródeł
stąd nie chcę angażować się w dalszą dyskusję w tym akurat temacie
Avatar użytkownika
biscuit
 
Posty: 4156
Dołączył(a): 10 cze 2009, o 00:51

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 3 lut 2013, o 14:54

Oki nie ma sprawy . :D
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez biscuit » 3 lut 2013, o 14:58

to git
bo jedna i chyba dość istotna kwestia nas łączy
oboje jesteśmy zdania, że w tym akurat dziale "uzależnienia"
nie należy bagatelizować kwestii nadużywania alkoholu...
Avatar użytkownika
biscuit
 
Posty: 4156
Dołączył(a): 10 cze 2009, o 00:51

Re: Typy alkoholizmu

Postprzez parnasus » 3 lut 2013, o 15:54

bo jedna i chyba dość istotna kwestia nas łączy
oboje jesteśmy zdania, że w tym akurat dziale "uzależnienia"
nie należy bagatelizować kwestii nadużywania alkoholu...


Masz rację i dla tego napiszę jak ja to widzę .

Po sześciu latach abstynencji inaczej postrzegam to co dzieje się wokoło pomocy osobom uzależnionym. Coraz częściej zwracana jest uwaga na statystyki które pokazują skuteczność leczenia niestety są one nie korzystne .
W pierwszym roku utrzymuje trzeźwość około 25 % osób w drugim wskaźnik spada do około 15 % w piątym roku do około 8 % .
Na pierwszej terapii prowadząca powiedziała wprost że z grupy 17 osób tylko 3 nie będą piły trwale z tego co wiem na chwilę obecną z tej grupy nie piją tylko dwie osoby .

Wniosek jest prosty jak coś działa słabo to trzeba się temu przyjrzeć , podstawowym błędem jest wrzucanie wszystkich osób uzależnionych do jednego wora .

Mnogość ośrodków terapeutycznych nastawionych na leczenie oparte na programie 12 kroków niestety utrudnia zmianę sposobu podejścia do problemu , jak wcześniej zostało napisane bo w pierwszej lepszej książce jest to tak a tak określone .....

Coraz więcej jest głosów, z którymi się zgadzam ,że ten program nie jest dla wszystkich to jeden z tych głosów, niestety nie pamiętam kto to napisał mam ten tekst na kompie
cytat

1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.
Pomijając błąd rzeczowy ("bezsilni wobec alkoholu") - tekst jest fałszem, bo alkoholik nie przestał kierować własnym życiem, tylko kieruje nim w stanie zmienionej (przez dobrowolne spożywanie alkoholu) świadomości.
2. Uwierzyliśmy, że siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowie.
a - tekst sugeruje, że alkoholizm jest uleczalny;
b - tekst uzależnia wyleczenie od wiary w siłę większą od samego alkoholika, czyli poniekąd zwalnia go z odpowiedzialności za to, co robi.
3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy.
Powielenie typowego błędu popełnianego przez wierzących, których zawężona percepcja nie pozwala na przyjęcie do świadomości istnienie osób niewierzących – wg. tego tekstu każdy musi wierzyć w jakiegoś boga.
4. Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.
Sugerowanie, że moralność ma cokolwiek wspólnego z chorobą alkoholową.
5. Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
Tekst jest kryptopromocją spowiedzi, jako łatwiejszego sposobu na pozbycie się odpowiedzialności.
6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił nas od wszystkich wad charakteru.
a - sugerowanie, że alkoholizm jest spowodowany wadami charakteru, co jest bzdurą samą w sobie, bo "wady charakteru" są relatywne;
b - zwalnianie alkoholika z odpowiedzialności za konsekwencje swego nałogu, "bo Bóg jeszcze nie uwolnił mnie ze wszystkich wad";
c – sugerowanie fałszywej genezy – "wady charakteru", jako przyczyny choroby, oraz fałszywego alibi w przypadku nieudanej próby leczenia.
7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
Jw., bo co, jeśli nie usunie...?
11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
Kryptoreklama kościoła i kapłanów, jako pośredników między człowiekiem a bogami, oraz kapłanów-uzdrowicieli.
12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
Propagowanie misyjnego charakteru abstynencji uzyskanej przy pomocy jakiegoś boga.


Sam przez 5 lat byłem uczestnikiem ruchu A.A i uważam że mitingi na początku pomogły mi utrzymywać trzeźwość , niestety jako osoba nie wierząca cały czas miałem dyskomfort i czułem że stoję w miejscu przez te pięć lat tylu gości zapiło że lepiej nie gadać . Wielu przyszło pierwszy raz i ostatni odebrali to jako kółko różańcowe ...
Pogląd że do końca życia trzeba się leczyć jest fałszywy i stygmatyzuje człowieka.

Podawałem wcześniej link do programu Smart Recowery który uważam jest o wiele bardziej realny niestety w Polsce ruch jeszcze nie działa .
parnasus
 
Posty: 204
Dołączył(a): 1 gru 2010, o 17:19
Lokalizacja: Tu i Teraz

Następna strona

Powrót do Uzależnienia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 226 gości