Fobia

Rozmowy ogólne.

Fobia

Postprzez Bianka » 23 lip 2012, o 16:51

Jak się leczy fobie? ktoś wie? jedna z fobii ta najsilniejsza u mnie to dentofobia! Jutro mam wizytę a już jestem nieprzytomna ze strachu, serce mi wali, jakbym miała tam iść za chwilę! Przed wizytą biorę głupiego jasia, ale czasem nie zadziała..dostaję super mocne znieczulenie ale to też mnie nie uspokoja! co robić?
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: Fobia

Postprzez mahika » 23 lip 2012, o 16:59

a co to jest głupi jaś?
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Fobia

Postprzez Bianka » 23 lip 2012, o 17:14

Taki lek otumaniający stosowany przed różnego rodzaju zabiegami..
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: Fobia

Postprzez mahika » 23 lip 2012, o 17:26

No ale jak się nazywa, czy ty to sama sobie bierzesz?
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Fobia

Postprzez Bianka » 23 lip 2012, o 17:28

To był pomyśl mojego dentysty, lek jest przepisany przez lekarza..
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: Fobia

Postprzez Księżycowa » 23 lip 2012, o 18:45

Bianko ja mam na te owady nieszczęsne... słyszałam, że komus pomogła konfrontacja, jednak ja sobie tego nie umiem wyobrazić :?
Może porozmawiaj z kimś o tym, oprócz forum, kto wart jest zaufania? Może też powiedz o tym dentyście, będzie Cię inaczej traktował.
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Fobia

Postprzez Bianka » 23 lip 2012, o 19:10

Kasorku nie mam z kim, dlatego piszę...
Dzięki, że odpisałaś :serce2:

Dentysta wie, inaczej nie wymyśliłby głupiego jasia, bez tego wizyta trwała wieki a fotel trząsł się razem ze mną...konfrontacja to nic innego jak wizyty, które przecież co jakiś czas odbywam, za każdym razem to trauma, mimo, że dentysta jedyny pod słońcem bo to rozumie! i znieczulenie dobre! jestem bezradna wobec tego lęku...nie chciałabyś mnie widzieć przed wizytą :(
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: Fobia

Postprzez Łuska » 23 lip 2012, o 19:25

Bianka, ja się trochę podleczyłam z tego strachu przed dentystą idąc do niego.
Po wizycie wszystkie mięśnie miałam jak po całym dniu ciężkich robót, jednak każda kolejna wizyta była co raz łatwiejsza.
Od tego czasu minął ponad rok i podejrzewam, że oczekiwanie na wizytę znowu bym przeżywała, ale jednak już nie tak traumatycznie. A było naprawdę źle.

Trzymam kciuki.


Nie doczytałam Twojego kolejnego posta.
Trzymam nadal. :)
Łuska
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 lip 2012, o 17:08

Re: Fobia

Postprzez josi » 23 lip 2012, o 21:17

Kupilam sobie wlasnie ksiazke M. Selligmana pt "what you can change and what you can`t" jest tam tez rozdzial o fobiach, dam znac co wyczytalam...
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Fobia

Postprzez josi » 23 lip 2012, o 22:14

Po pobieznym przeczytaniu: fobie drzemia w kazdym z nas, sa pozostaloscia ciemnych, pierwotnych lékow z czasow "poczatku czlowieka". Zaostrzaja sie gdy "ewolucyjne zdobycze" (np samolot) kojarza sie (przez wczesniejsze jakies zdarzenie) z niebezpieczenstwem. Fobie wybieraja sobie swoj obiekt i wybieraja sobie swoja ofiare. Niektorzy sa bardziej podatni na fobie, np osoby z zaburzeniami lékowymi. Nie nalezy lekcewazyc biologicznej strony naszej natury.
Leczenie fobii jest trudne, czasami nie jest mozliwa do wyleczenia i nalezy wtedy to zaakceptowac, sa jednak tez przypadki sukcesu w leczeniu fobii (tu autor pisze ze najbardziej skuteczna jest terapia behawioralna i techniki dzialajace na glebszym bardziej fundamentalnym poziomie niz sam powod, przyczyna fobii).

Ja jako dziecko regularnie chodzilam do dentysty, czekajac dlugo na swoja kolej po to tylko zeby tuz przed moja koleja opuscic niepostrzezenie poczekalnie i w nogi... moze dlatego ze moje pierwsze spotkanie z dentysta to bylo "otworz buzie tylko zobacze jak twoje zabki" i ciach, wyrwanie na zywca... jakos z tego "wyroslam" mojej mamie natomiast to zostalo do doroslosci, kiedys zemdlala jak po zastrzyku miala czekac na wyrwanie zeba...
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Fobia

Postprzez mahika » 23 lip 2012, o 22:20

josi napisał(a):"otworz buzie tylko zobacze jak twoje zabki" i ciach, wyrwanie na zywca...

Miałam dokładnie to samo w wieku 6 lat.
Ciach i dwa przednie ząbki na żywca.

Nie wiem czy mam fobie, ale na pewno atak paniki, omdlenia (i zemdlenia na koncie) oraz histerię.
Nie pomogę bianka, bo mam podobny problem i zupełnie nie mam pomysłu.
Dlatego zaciekawiłas mnie tym "głupim jasiem"
dostawałam takie przed operacjami tylko i zasypiałam natychmiast.
Po przebudzeniu miałam nieziemską fazę i krzywe loty.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Fobia

Postprzez Księżycowa » 23 lip 2012, o 23:34

Bianko moge się tylko domyslać... wiem co się ze mną dzieje jak mam wyjść kiedy ładna jest pogoda jak dziś i lata wszystkiego mnóstwo - pędzę do domu cała sztywna z czujności :?

A co do dentysty to wiesz jak to u mnie... wole sto razy ginekologa a jak miałam robioną plombę (po latach w ogóle, bo mam zdrowe zęby, czyli ostatni raz w podstwówce a wtedy takim preparatem tylko mrozili) to się bałam znieczulenia i postamowiłam robić to całkiem na zywca!
Dentystka ogólnie zna cała naszą rodzinę, więc o tyle miałam komfort ale cała drętwa na fotelu... także rozumiem Cię :pocieszacz:
Avatar użytkownika
Księżycowa
 
Posty: 6236
Dołączył(a): 23 paź 2009, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie

Re: Fobia

Postprzez josi » 24 lip 2012, o 12:49

...poczytalam jeszcze i autor pisze ze jest bardzo duza wyleczalnosc fobii jesli jest ona "uwarunkowana"(tak jak odruchy pawlowa) przyklad: kobieta panicznie boi sie kotow bo w dziecinstwie byla swiadkiem jak kot zagryzl malego krolika, tu bardzo duze prawdopodobienstwo skutecznosci terapii behawioralnej.
cdn
josi
 
Posty: 1086
Dołączył(a): 25 maja 2007, o 18:30
Lokalizacja: wlkp/uk

Re: Fobia

Postprzez Bianka » 24 lip 2012, o 12:54

Josi dzięki za wniknięcie w temat :) Mój dentysta powiedział, że wystarczy jedna traumatyczna wizyta i pozostaje fobia do końca życia...ja miałam takich dużo przez dentystę w podstawówce, piguła czasem wchodziła na lekcje i wyczytywała kto ma przyjść :yyy: pukanie do drzwi powodowało, że byłam prawie pod ławką, dentysta miał 2 metry wzrostu i nie znosił jak ktoś płacze! oczywiście wszystko odbywało się bez znieczulenia :( jak się wkurzył to rzucał narzędziami i wychodził!

Mahika po tym głupim jasiu się nie zasypia natychmiast, chociaż mi się zdarzyło raz taki mega stan otępienia i niepamięć wsteczna :) obudziłam się w domu z dwoma zębami zrobionymi, ale bywa, że to nie zadziała i nerwy mnie trzęsą :( Wizytę mam dziś na 19, nie mogę jeść i mnie telepie w klacie...
Kasiorku to jest u mnie podobne do ataku paniki, nie wiem jak dziś na mnie podziała lek, ale idę sama i mam dylemat jak powiedzieć dentyście o co chodzi, bo może nie będę w stanie, będę dzwonić za chwile się go poradzić...
Cały dzień do tyłu :(
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: Fobia

Postprzez Bianka » 24 lip 2012, o 14:07

Coraz gorzej ze mną, do tej 19 wykituję :( heeeelp!
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Następna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 576 gości