jak uwolnić się od wpływu matki?

Problemy z rodzicami lub z dziećmi.

jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez euralla » 10 lip 2012, o 16:17

Moja matka jest toksyczną osobą. Manipulowała mną przez całe życie, krytykowała, obrażała, interesuje ja tylko co pomyślą inni. Gdy 10 lat temu wyprowadziłam się do innego miasta myślałam, że uwolniłam się od niej, ale jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że choć fizycznie jestem daleko to siedzi cały czas w mojej głowie, cokolwiek zrobie gdzieś pojawia się myśl co ona by o mnie pomyślała, albo czego by chciała. Nawet jak urządzałam mieszkanie nie było jej przy tym, ale urządziłam je tak żeby jej się podobało (dziś już widzę, że jest nie w moim stylu). Mam 2 dzieci, 4 letnia córkę i 9 m-cznego synka i zauważyłam, że zaczęła nimi manipulować tak jak mną w dzieciństwie (i teraz też), stosuje metody typu "zrób to bo będzie mi przykro" albo "zrób tak, bo co ludzie pomyślą", a jak zrobię coś nie po jej myśli, to słyszę, że jestem taka jak mój ojciec, niewdzięczna, nierodzinna, złośliwa i zawistna.
Jestem już tej zależności świadoma, ale kompletnie nie wiem jak się za leczenie tej zależności wziąć. Miałam taki okres kiedy przez pół roku nie kontaktowałam się z rodzicami i był to najspokojniejszy i najszczęśliwszy okres w moim życiu, ale matka chce się widywać z wnukami, więc wiedziałam, że prędzej czy później wróci do mojego życia. Tylko co mam teraz zrobić? W jaki sposób sposób postąpić? Czy powinnam matce wylać wszystkie żale? Czy nic nie mówić i próbować samej się wyleczyć? Jak w praktyce takie samoleczenie wygląda? Dużo osób pisze, że zerwanie kontaktów to jedyna metoda, ale mam wrażenie, że jest to pewnego rodzaju ucieczka, a ja nie chcę być tchórzem. Chcę stawić czoła swojej matce.
euralla
 
Posty: 2
Dołączył(a): 10 lip 2012, o 13:37

Re: jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez Bianka » 10 lip 2012, o 19:08

Witaj Euralla!

Przez moment zwątpiłam czy ja to napisałam!! :shock: :shock: :shock: Mam to samo z moją matką! ja chodzę na terapię, dużo tam się dowiaduję, niestety nie podam Ci jeszcze złotego klucza do tej zagadki...ja moją jak przyłapie na manipulacji to jej to mówię wprost np "nie manipuluj toksyku" ale po niej raczej spływa jak po kaczce :bezradny: Generalnie w wielu sytuacjach przestałam się z nią patyczkować, więcej myśleć o sobie, ale ona wtedy gra zranioną owieczkę i próbuje wywołać moje poczucie winy, eh...ciężko...Jedyne co Ci mogę poradzić to pójście na terapię :kwiatek2:
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez euralla » 10 lip 2012, o 19:23

Myślałam o terapii, ale dowiedziałam się, że w mojej miejscowości nie ma dobrego terapeuty, a podobno zły terapeuta to większe zło niż żaden
euralla
 
Posty: 2
Dołączył(a): 10 lip 2012, o 13:37

Re: jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez Bianka » 10 lip 2012, o 19:39

Ja dojeżdżam 70 km...
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Re: jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez caterpillar » 10 lip 2012, o 22:12

eurall witaj!

Polecam Ci ta ksiazke

http://www.dobreksiazki.pl/b525-toksyczni-rodzice.htm

oraz Szantaz emocjonalny tej samej autorki

http://ksiazki.wp.pl/aid,1214,nazwisko, ... caid=1ec86

i tak jak pisze Bianka terapia moglaby pomoc

przeczytaj chociaz ksiazki

pozdrawiam!
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: jak uwolnić się od wpływu matki?

Postprzez Apasjonata » 11 lip 2012, o 12:30

Witaj
Ja dałabym Ci jeszcze to do poczytania.
http://www.pozaschematy.pl/2009/03/30/a ... ie-granic/

Poniewaz jest to połaczone ściśle z poczuciem własnej wartosci więc dołozę jeszcze to:

http://psychotekst.com/artykuly.php?nr=228

Powiem Ci , ze praca własna nad tymi dwoma aspektami przynosi olbrzymią ulgę w zyciu, to z mojego podwórka spostrzezenia.
Apasjonata
 
Posty: 336
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 12:51


Powrót do Rodzice

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 222 gości