Precz stereotypom!

Rozmowy ogólne.

Re: Precz stereotypom!

Postprzez mahika » 7 lis 2011, o 17:48

Dorku napisał(a):Byłam taką dziewczynką, co uwielbiała z koleżankami bawić się w dom i z chłopakami grać w kapsle i łazić po drzewach, a najfajniej było, jak wszyscy razem bawili się w to samo.

Też tak miałam i do dziś mam.
Ugotowac, posprzątac, zając się czasem czyimś dzieckiem, naprawiać samochód, rozkręcać grzejnik, majstrować przy odkurzaczu, grzebac w ziemi itd...
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Dorku » 7 lis 2011, o 18:20

Witaj w klubie Mahika, eh...., tylko szkoda, że dziewczynki trzeba była zamienić na kobity.
Dorku
 
Posty: 343
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 20:51
Lokalizacja: Mazowsze-kraina łagodności....

Re: Precz stereotypom!

Postprzez mahika » 7 lis 2011, o 18:27

Dorku napisał(a):Witaj w klubie Mahika, eh...., tylko szkoda, że dziewczynki trzeba była zamienić na kobity.

nie rozumiem?
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ewka » 7 lis 2011, o 18:31

Abssinth napisał(a):cisnie mi sie takie pytanie na klawiature Ewka - w jakim celu Ty udajesz glupia? Co Ci to daje?

Ależ nie udaję... jestem :D

Abs, "zwykle" w moim wykonaniu znaczy - w większości, przeważnie. Chyba nie zaprzeczysz, że w większości dziewczynki wolą lalki? Ja daję za to głowę... dlatego twierdzę, że ot tak po prostu jest. A skąd się bierze... może z racji płci? MOIM ZDANIEM - płeć ma tutaj znaczenie.
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ludolfina » 7 lis 2011, o 18:31

mysle ze stereotypy dotyczace kobiet sa bardziej dokuczliwe i bolesne, bowiem to nie mezczyzni sa "slabsi" a przez to "podporzadkowani"
Avatar użytkownika
ludolfina
 
Posty: 689
Dołączył(a): 13 lip 2010, o 22:09

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ewka » 7 lis 2011, o 18:32

Dorku napisał(a):Byłam taką dziewczynką, co uwielbiała z koleżankami bawić się w dom i z chłopakami grać w kapsle i łazić po drzewach, a najfajniej było, jak wszyscy razem bawili się w to samo.

Po drzewach też łaziłam.W kapsle też grałam. Lalkami też się bawiłam.
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Precz stereotypom!

Postprzez caterpillar » 8 lis 2011, o 01:11

ojejku ale ,zescie nagdakaly :D

mnie chodzi o to,ze czasem czlek sie nie zastanawia nawet a wrecz uznaje stereotyp za cos takiego naturalnego,ze nawet nie mysli ,zeby isc pod prad

Sans nie bardzo wiem co maja znicze ??? mnie chodzilo o to ,ze zamiast 12 mozna postawic 2

i ja nie boje sie stereotypow nie wypieram sie ,ze nim nie ulegam ,bo czesto ulegam

A mi się wydaje, że to już przesada... bo dziewczynki ZWYKLE wolą inne zabawki. Ot tak po prostu. To już stereotyp, czy zwyczajne upodobanie?

A zwyczaje? Mogą być zwyczajami, czy już są stereotypami?


a mnie sie wydaje ,ze ,to takze stereotyp ..oczywiscie wzial sie z obserwacji nad upodobaniami wiekszoci z danej grupy.. a jednak


mysle ,ze roznica jest taka ,ze stereotyp ma to do siebie ,ze traktujemy pewna grupe ludzi tak samo tu dziewczynki inaczej -chlopcow inaczej



oczywiscie jak ktos chce sie wysilic to sie dowie wiecej o danej dziewczynce albo kupi cos "neutralnego" np. puzle z mapa swiata

bo

nie wszystkie dziewczynki beda zachwycone lalkami
(moja zamiast domku dla lalek chce miec dom strachow z kosciotrupem :bezradny: )

Justa jak moje dziecko wychodzilo z jedynym rozklekotanym wozeczkiem to wszyscy koledzy DOSLOWNIE bili sie o niego

wiec chcialam tylko pokazac ,ze sa stereotypy,ktorych ludzie wrecz nie odwaza sie przelamac albo i nie chca,bo im sie podoba tak jak jest.

Mahika gdybys kupila kartke z misiem z rozowa kokardka uznali by,zes gapa albo ze bladego pojecia nie masz co i jak z dziecmi :bezradny:
Ostatnio edytowano 8 lis 2011, o 01:41 przez caterpillar, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Precz stereotypom!

Postprzez caterpillar » 8 lis 2011, o 01:25

Np: ciocia kupuje dziewczynce super wóz strażacki.
Przyczyna:ciocia lubi niestereotypowe zachowania
Skutek: jeśli dziewuszka marzyła o takim jest fenomenalny, ale jeśli zdecydowanie woli wózek dla lalki, to ciocia mimo, że niebywale oryginalna najzwyczajniej się wygłupiła.


dorku zgoda ale mnie chodzi o to ,ze kupujac prezent dla dziewczynki automatycznie idziemy na dzial DLA DZIEWCZYNKI wszystko juz z gory posegregowane-jest to ulatwienie ? no z jedej strony jest -no i tak wlasnie dzialaja stereotypy ..z jedej strony ulatwiaja nam zycie z drugiej szuflatkuja :bezradny:

tylko o to mnie chodzi
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Precz stereotypom!

Postprzez caterpillar » 8 lis 2011, o 01:32

a w druga strone jesli juz ...

producenci odziezy i gadgetow z podobizna scooby-doo pomysleli (nie wiem dlaczego) ,ze bajka ta bedzie uwielbiana przez chlopcow w wiekszoci (a przeciez wystepuja tam dziewczyny i jak dla mnie jest zupelnie neutralna)

pewnie stereotypowo podeszli do sprawy -duchy,zagadki -dobre dla chlopakow (mimo iz najwiekszym mozgiem w grupie jest dziewczyna-coz za niestereotypowe myslenie ! :) )

skutek tego taki ,ze jak moje dziecko chce jakas bluzke ,kapcie z morda skubiego to lece na stoisko dla chlopakow :bezradny:

wiec nic dziwnego ,ze myslimy jak myslimy skoro w tak blachych sprawach z gory nas szufladkuja NA SILE ..od malenkiego
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Precz stereotypom!

Postprzez mahika » 8 lis 2011, o 06:37

Mahika gdybys kupila kartke z misiem z rozowa kokardka uznali by,zes gapa albo ze bladego pojecia nie masz co i jak z dziecmi :bezradny:

A trudno, nie obchodzi mnie to :)
Dzięki Tobie na prawdę rozważam co chłopakom kupić na gwiazdkę.
Wszystko mają. Poza lalkami :cmok:
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Justa » 8 lis 2011, o 09:57

Z lubieniem tych lalek przez dziewczynki i kochaniem aut przez chłopców to myślę wielopłaszczyznowa sprawa.

Jedno to socjalizacja i proces wychowania.

Zauważyliście, że większość odkurzaczy, żelazek, pralek, wózeczków ma kolor różowy i znajduje się w dziale zabawek dla dziewczynek?

Przypomina mi się sytuacja sprzed kilku lat, kiedy moja mała siostrzenica (miała wtedy niecałe 2latka) dostała na gwiazdkę (od różnych osób) żelazko, pralkę, zestaw naczyń do gotowania. Rozmawialiśmy wtedy o tym z moją siostrą, bratem, szwagrem - że dziewczynkom od maleńkości sugeruje się sposób zabawy i akcesoria, że niejako od maleńkości przyzwyczaja się (żeby nie powiedzieć dosadniej "tresuje") do spełniania stereotypowych ról i jakby kierunkuje zainteresowanie w stronę opieki nad bobasami, gotowania, prania itp.

Zanim część z Was się wzburzy, to zastanówcie się, czy kiedykolwiek daliście małemu chłopcu w prezencie żelazko do prasowania albo pralkę? A dlaczego by nie przyuczać chłopców do opieki nad swoimi dziećmi, albo wykonywania obowiązków domowych?

Ja swojego synka wychowywałam od początku wśród różnych typów zabawek, miał baaardzo różne. A teraz ciekawostka - bawi się RÓŻNYMI, ale najbardziej ulubionymi jego zabawkami są samochody, ich naprawianie, sprzedawanie w komisie, wspólne jazdy itp. Zastanowiło mnie to swego czasu. Przemknęło mi przez myśl coś o wrodzonych uwarunkowaniach płci - i nie mogę ich wykluczyć, ale przecież on nie żyje w oddzieleniu od ludzi - i obserwuje świat... Widzi, że do większości aut na parkingu pod blokiem wsiadają za kierownicę mężczyźni, a już jak ktoś otwiera maskę i coś tam robi, to z pewnością jest PAN. Że w warsztacie samochodowym pracuje facet i na stoisku z akcesoriami samochodowymi spotyka prędzej pana, niż panią.
To też ma wpływ na uczenie się swojej roli w społeczeństwie...

A np. reklamy proszków do prania? Widziałyście, żeby jakiś mężczyzna wychwalał nieskazitelną biel świeżo upranych ciuchów?

To jest tak, że żyjąc w społeczeństwie nie mamy możliwości uwolnić się do końca od stereotypów - ale moim zdaniem rozwój polega na tym, by wychodzić "poza" i świadomie przełamywać myślenie, zaglądać, co jest po drugiej stronie...
Justa
 
Posty: 1884
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 18:06

Re: Precz stereotypom!

Postprzez sikorka » 8 lis 2011, o 11:55

Justa napisał(a):

A np. reklamy proszków do prania? Widziałyście, żeby jakiś mężczyzna wychwalał nieskazitelną biel świeżo upranych ciuchów?


chajzer :mrgreen:

ja mam z kolei zwyczaj dawania w prezencie bezplciowych prezentow. sa to najczesciej ksiazki-lamiglowki badz puzzle. uwielbiam obdarowywac innych praktycznymi przedmiotami
:ok:
Avatar użytkownika
sikorka
 
Posty: 3431
Dołączył(a): 8 gru 2010, o 20:04

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ludolfina » 8 lis 2011, o 13:00

Avatar użytkownika
ludolfina
 
Posty: 689
Dołączył(a): 13 lip 2010, o 22:09

Re: Precz stereotypom!

Postprzez caterpillar » 8 lis 2011, o 16:44

Dzięki Tobie na prawdę rozważam co chłopakom kupić na gwiazdkę.
Wszystko mają. Poza lalkami


jak to co?? misia z rozowa kokardka :idea: :haha: :wink: a tak powaznie najtrudniej kupic prezent dziecku co ma wszystko :roll: ja czasem podpytuje rodzicow ,czasem kupie ciuch i fajna ksiazke

bardziej ide w strone kreatywnych zabawek

Justa mojej kumpeli syn ma wlasnie tak jak Ty mowisz ,zelazko , naczynia do gotowania itp

Ja chcialam tylko napisac ,ze mi stereotypy nie straszne :) oprocz tych narzuconych (o ktorych wlsnie piszemy)

bo w moim rozumieniu sterotypy moga byc przydatne, glupie,nieszkodliwe lub niebezpieczne

podoba mi sie to co pisala ewka o stereotypie jako punkcie wyjscia

myslalam nad tymi zwyczajami i mysle ,ze czesc zwyczajow bierze sie wlasnie ze stereotypowego myslenia

kobiety sa wrazliwe na piekna-daje sie im kwiaty
ludzie starsi sa zmeczeni schorowani-ustepuje sie im miejsce

(no tak to widze)


Justa stereotyp kobiety to temat rzeka :wink:
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Re: Precz stereotypom!

Postprzez caterpillar » 8 lis 2011, o 16:49

Obrazek



:)



p.s. ludolfino dzieki za artyk!
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 509 gości

cron