Zdrowo jeść

Rozmowy ogólne.

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 19:22

ja to bym chciała mieć kiedyś swoje kurki :)
Też kupuję z wolnego wybiegu, fakt że kosztują ale zawsze można ograniczyć ich spożycie :)

Mahika faktycznie,zgodzę się - temat świetny :!: Już się wkręcam :D
Goszka
 

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 19:24

Goszka napisał(a):a poleci ktoś jakieś dania bez mięsa?Bo mi to się zawsze kończą pomysły i mam wrażenie że jem to samo na okrągło ;)


Jajka w sosie musztardowym he he :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 19:25

mahika napisał(a):
Goszka napisał(a):a poleci ktoś jakieś dania bez mięsa?Bo mi to się zawsze kończą pomysły i mam wrażenie że jem to samo na okrągło ;)


Jajka w sosie musztardowym he he :)

PYCHA!Pamiętam z dzieciństwa jak często w szkolnej świetlicy podawali je na obiad,w chrzanowym też są bardzo dobre :)
Goszka
 

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 19:26

czasem robię :)
Z ziemniakami i tartą marchewka z sokiem z cytryny.

Zaraz zrobię sobie wodę. Ostatnio robię sobie 1,5 litra wody z 2 cytrynami, albo więcej i tak sobie piję cały wieczór.
Bo te kupne smakowe zawierają benzoesan sodu, cukier albo aspartam...
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 19:32

---------- 18:31 18.03.2011 ----------

o i jeszcze przypomniało mi się coś dobrego,placki ziemniaczane z cukinią w sosie pomidorowym :)
Placki to wiadomo jak zrobić a ten sos to wystarczy tylko pokroić sobie cebulę,cukinię w dość dużą kostkę i najpierw przysmażyć (najlepiej na oliwie z oliwek) cukinię.Póżniej dodać do tego cebulę i dusić chwilę razem.Do tego pomidory pokrojone albo z puszki i przyprawy(ja daję zioła prowansalskie,paprykę ostrą,trochę czosnku,sól,pieprz i czasem curry jak mnie najdzie).Dusić pod przykryciem aż uzyska konsystencję sosu do spaghetti.No i można nakładać na placki i wcinać.Dobrze smakuje posypane startym żółtym serem :)
Niby nic nadzwyczajnego ale pycha!
ps.co do przypraw to tak naprawdę można dawać jakie komu pasują.Wszystko zależy od osobistych preferencji smakowych.
;)

---------- 18:32 ----------

też lubię tartą marchewkę ale z jabłkiem i odrobiną słodkiej śmietanki,z cytryną nie próbowałam.
Goszka
 

Postprzez ophrys » 18 mar 2011, o 19:42

A ja właśnie zrobiłam smażone śledzie w occie :)

Za parę dni będę się obżerać :lol:

Przepis:
1 kg surowych śledzi oprawić, umyć,, pokroić w kawałki, posolić, obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor. Przełożyć do słoików. Zagotować 3 szklanki wody, dodając pieprz ziarnisty, ziele angielskie, listek laurowy (ja daję jeszcze kilka goździków), razem z pokrojoną w piórka cebulą i 2, 3 ząbkami czosnku. Jak się zagotuje dolać 1 szklankę octu, zagotować jeszcze raz. Śledzie zalać przygotowanym roztworem, dbając aby przyprawy i warzywa znalazły się w słoikach ;)

Zamykać na gorąco. Po kilku dniach można jeść :D
Avatar użytkownika
ophrys
 
Posty: 1346
Dołączył(a): 10 paź 2008, o 14:18

Postprzez smerfetka0 » 18 mar 2011, o 19:44

a zna ktos moze przepis na lekki sos czosnkowy?
Avatar użytkownika
smerfetka0
 
Posty: 3954
Dołączył(a): 1 gru 2008, o 18:01
Lokalizacja: Londyn

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 19:45

Te placki to wegetariańska wersja "po cygańsku"

A z cukinii jadłaś?
Bardzo smaczne. robi sie jak ziemniaczane, tylko trzeba odcisnąć z nadmiaru soku, żeby maki nie dawać tyle.

Zagubiona, a o jaki sos czosnkowy Ci chodzi, taki cacyk jakby?
na zimno/ciepło, lekki (mało czosnku) czy lekki (mało kaloryczny)?
Ostatnio edytowano 18 mar 2011, o 19:51 przez mahika, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 19:48

z samej cukinii nie jadłam ale jako że jestem miłośniczką wszelkiego rodzaju placków to już mi ślinka pociekła na samą myśl :)a z czym je najlepiej zjeść?

Te śledzie też fajnie się zapowiadają,już wiem co niedługo będę robiła :wink:

Zagubiona ja znam tylko jeden sos czosnkowy - na bazie jogurtu (ja jeszcze dodaję zawsze ze 2 łyżki majonezu bo lubię),zmieszać ze zmiażdżonymi ząbkami ile lubisz, doprawić do smaku i szybki sposób na oddech dinozaura gotowy :lol:
Goszka
 

Postprzez smerfetka0 » 18 mar 2011, o 19:50

malo kaloryczny a czy na zimno i cieplo to mi obojetne i tego i tego mozna sprobowac:)

dzieki goszka :)
Avatar użytkownika
smerfetka0
 
Posty: 3954
Dołączył(a): 1 gru 2008, o 18:01
Lokalizacja: Londyn

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 19:55

---------- 18:52 18.03.2011 ----------

Mój zazik, cacyk czy jak to tam ma być :)
400 ml jogurtu najbardziej gęstego,
3 ząbki czosnku
ogórek
sól, pieprz, koper.
Czosnek ścieram na tarce na najmniejszych oczkach, ogórek na największych, odciskam troche soku (wypijam :P) mieszam wszystko z jogurtem i dodaje przyprawy :)

W grecji do tego jest taki jogurt, który kupuje sie na kilogramy, a sprzedawca kroi nożem :)

---------- 18:55 ----------

A z czym tam lubisz placki ziemniaczane, to możesz jeść te z cukinii, cukrem, keczupem, sosem, zazikiem, jogurtem, śmietaną i cukrem..., co chcesz :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez uważaj » 18 mar 2011, o 20:05

To ja szybko jeszcze dodam (szybko,bo mi się kolacja gotuje :D) przepis na placki z czerstwego chleba. Ogromnie nie lubię i unikam wyrzucania jedzenia, a chleb najtrudniej wykorzystać, żeby jakieś czerstwe kawałki nie zostały. Wtedy albo suszę i trę na tarce - do panierowania, zamiast kupnej tzw. bułki tartej, która i tak jest robiona z chleba ;), albo robię ciasto z chleba, kiedyś znalazłam przepis o tu:
CIASTO Z CHLEBA
albo robię takie właśnie placko-kotlety, które nota bene super mi smakują położone na ... kanapki :D... a pierwszy raz je jadłam, gdy byłam na wczasach wegetariańskich i się w nich rozsmakowałam. Przepis:
-Pół bochenka chleba (może być mieszany: razowy, żytni, pszenny)
-szklanka rosołu (może być z kostki)
- 1 jajko
- 4 łyżki mąki z otrębami
- cebula, czosnek, sól, pieprz, przyprawy jakie kto lubi
- ziarna słonecznika
Czerstwy chleb zalewa się rosołem, gdy zmięknie rozgnieść, albo przemielić na grubych oczkach, dodać jajko, mąkę z otrębami, przyprawy, drobno pokrojoną lub startą cebulę i rozgnieciony lub starty czosnek i podprażony słonecznik. Dobrze wyrobić i kłaść na rozgrzany olej na patelnię - smażyć z obu stron. Voila! ;)

Z czerstwego chleba można też robić jajo-chleby - namacza się kromki chleba w mleku, na krótko, następnie w roztrzepanym, przyprawionym jajku, smaży na patelni, na koniec kładąc na wierzch plastry sera żółtego, a pod nim np. plastry cebuli, pomidora, pod przykryciem, aby ser się stopił. Kaloryczne :D ale lepsze od pizzy ;)
Avatar użytkownika
uważaj
 
Posty: 101
Dołączył(a): 23 maja 2010, o 21:46

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 20:07

dzięki Mahika za pomysł na mój najbliższy obiad :D
A ja chciałam polecić jeszcze jedną pychotę z kostki sojowej - Gulasz sojowy.
Robię go z kompilacji dwóch przepisów:
Gulasz sojowy z czerwoną fasolą

Składniki na 2 porcje

szklanka kostki sojowej
pół puszki czerwonej fasoli
pół czerwonej lub zielonej papryki
5 średnich pieczarek
kukurydza
1 kostka bulionu warzywnego
łyżeczka śmietany
trochę mąki
olej
sól i pieprz

Etapy przygotowania:

1.Ugotować kostkę sojową w 0,5 litra wody z dodatkiem kminku, liścia laurowego i kilku ziarenek pieprzu (ewentualnie mozna dodać tymianku).
2.W międzyczasie pokroić paprykę w kostkę i podsmażyć na oleju oraz pokroić pieczarki w talarki, wrzucic do rondelka, posolic i poddusić.
3.Gdy kostka bedzie ugotowana, dodajemy do niej wymieszaną śmietanę z łyżką mąki i odrobiną gorącego bulionu tak aby zagęścić cały bulion. W miarę potrzeby dodać jeszcze mąki.
4.Następnie do gulaszu dodać paprykę, pieczarki, kukurydzę wg uznania i fasolę. Pogotować stale mieszajac jeszcze 3-5 min, doprawić sola i pieprzem jeśli trzeba i gotowe!


i uzupełniam o składniki z tego przepisu:

Gulasz sojowy chilli

Składniki: dla 5 osób

1 puszka czerwonej fasolki
1 puszka pomidorów krojonych bez skórki
1 puszka kukurydzy
1-2 cebule
czosnek (ile się lubi)
chili w strączku lub w proszku
trochę oleju
kostka sojowa 2-3 garście
po łyżeczce: papryka, curry, pieprz, bazylia
Przygotowanie: 15-30 min.
Zamoczyć kostkę sojową, może być w wodzie, a może w wywarze; cebulkę, czosnek i chili (bez pestek) podsmażyć na oleju; dodać pomidorki z sosem; fasolkę i kukurydzę przepłukać na sicie i też dodać; odcedzoną kostkę sojową przyprawić i zamieszać, trochę poddusić i gotowe


Najlepsze z żółtym ryżem curry albo kardamonem,ale też wszelka inwencja własna bardzo wskazana :)
ps.przepisu nie trzeba trzymać się sztywno,można dodać własne ulubione składniki.
Goszka
 

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 20:13

Chleb w jajku uwielbiam, ale bez dodatków. Tosty francuskie jak kto woli ;)
A tej sztuczki z chlebem nie znałam, chociaż chyba bym musiała specjalnie zakupić, bo nie kupuję na razie chleba, zeby nie jeść.
Ale przepis fajny!!!

Goszka, a robiłaś kotlety sojowe z prawdziwej soi?
Mnie kiedyś kostka się przejadła i zaczełam takie :)

a tu znalazłam jeszcze pare przepisów na proteinę sojową.
robiłam flaki kiedys
http://zb.eco.pl/bzb/25/zywnosc.htm
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez smerfetka0 » 18 mar 2011, o 20:18

widze ze dziewczyny z kuchni jak ryba w wodzie :)

to moze podpowiecie mi jakis sosik (do ziemniakow np.). najlepiej lubie grzybowe ale jestem otwarta na wszystko co nei trudne. zawsze grzybowe w proszku kupowalam ale za pewno to nie byl najlepszy pomysl! a jadlam go do ryzu do samych warzyw wiec jakiis zdrowy by sie przydal :)
Avatar użytkownika
smerfetka0
 
Posty: 3954
Dołączył(a): 1 gru 2008, o 18:01
Lokalizacja: Londyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 523 gości

cron