Zdrowo jeść

Rozmowy ogólne.

Zdrowo jeść

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 11:14

Jakieś tematy o jedzeniu już były, zacznę kolejny, może dość nieporadnie, ale może sie uda.

W związku z tym że dzięki Biance i jej wątkowi zapoczątkowaliśmy zdrowo wiosnę, może podzielimy się przepisami na zdrowe jedzenie, szybkie, nie za drogie.

W wątku macierzyństwo, rozmawialiśmy o pastach do kanapek, jako alternatywa na chemiczne serki, pompowane wodą i azotem wędlinę.
w ostatnim czasie robiłam takie pasty:

Prosta pasta fasolowa:
* 400 g fasoli
* 2 cebule
* sól, pieprz
* 2 łyżki oleju, oliwy, co tam używacie.
zioła wg uznania, ja daję pietruszkę, oregano, bazylię, bo lubię.
Wcześniej namoczona na noc i ugotowaną fasolę traktuję blenderem, dolewam olej a jak jest za gęste to stopniowo wodę z gotowania fasoli, przyprawy a na koniec podsmażoną cebulę i to już mieszam łyżką, zeby było ją czuc.. Zrobienie takiej pasty zajmuje mi z pół godziny.
Można do takie pasty dać suszone pomidory, albo podsmażone pieczarki, co kto lubi.
Można też zrobić podobnie z grochu, ciecierzycy, soi, soczewicy.

Z tych samych strączkowych, można piec też pasztety, ja często robię kotlety mielone ;)

pasztety można też robić z innych warzyw.
Kotlety zresztą też. uwielbiam z kalafiora. I na szybko, jak znalazł. Do tego zazik.. mmmm. pycha :)


Robię też wątróbkę po żydowsku

najróżniejsze twarożki ze szczypiorem, rzodkiewką, albo oba na raz, z jogurtem naturalnym,

Pasty z jajek, wg uznania, bez majonezu! musztarda też sie świetnie nadaje żeby je połączyć, ew. troszkę jogurtu. Czasem z tuńczykiem, czasem z pomidorami...

Jest tego tak dużo że nie wiem co wybrać.

A tu fajna strona. Jeszcze całości nie ogarnęłam, ale ciekawe pomysły :)
ekoquchnia

Vegeta bez glutaminianu sodu:
4 łyżki suszonej włoszczyzny
1 czubata łyżeczka soli (np. gruboziarnistej morskiej)
1 łyżeczka prażonej cebuli
1/3 łyżeczki kurkumy
Wszystko zmiksować i do słoiczków.

Ja robiłam z proporcji chyba x 10, bo miałam dużo warzyw ze straganu, które pocięłam w plastry i ususzyłam, ale są mieszanki do kupienia w sklepie. Dodałam też suszony liść selera i pietruszki. Można dać to co się chce, następnym razem dam lubczyk.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Cacanka » 18 mar 2011, o 13:42

piękny temat :)

Ja od roku staram się odżywiać zdrowo i racjonalnie. Dostałam w prezencie parowar i elektryczny grill- polecam wszystkim- mnie służą te prezenty codziennie a do tego smak potraw przyrządzonych na nich jest genialny :)

Podam przepis na spaghetti. Danie szybkie, proste a do tego bez dodatków syfu typu fix :)


Spaghetti

-2 cebule
-4 ząbki czosnku
- niecale 0,5 kg miesa mielonego
- 2 puszki pomidorów
- koncentrat
- przyprawy- chili, zioła- oregano, ziola prowansalskie, troszkę bazylii, troszkę rozmarynu, sól, pieprz


Cebule podsmarzam na kilku kroplach oliwy z oliwek, dodaję czosnek. Duszę

Dodaję mięso- sama mielę wybrane w mięsnym kawałki- najczęściej chuda wieprzowinę i indyka. Mięsko mozna zmielić w niektórych sklepach.

Podsmażam mięso- dolewam wody.

Dodaję zgniecione dłonią pomidory, sos z puszki i słoiczek przecieru pomidorowego.

Dolewam wody, jeśli trzeba.

Doprawiam

Sos musi być pięknie czerwony, bulgoczący i pachnący :D

Podaję z makaronem durum.

Jeśli mamy rozpustny wieczór- posypuję serem żółtym ;)

Sosu jest sporo- starcza na kilka obiadków. Jeśli nie mamy ochoty na spaghetti przez kilka dni- mrożę na raz następny ;)

Smacznego
Avatar użytkownika
Cacanka
 
Posty: 158
Dołączył(a): 30 paź 2009, o 10:48

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 13:52

Naszła mnie ochota na spagetti :)
Następnego dnia dodaj imbir i pare kawałków ananasa, już będzie inny smak ;) mniam.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez limonka » 18 mar 2011, o 13:55

mahika napisał(a):Naszła mnie ochota na spagetti :)
Następnego dnia dodaj imbir i pare kawałków ananasa, już będzie inny smak ;) mniam.
Interesujace, Ja czesto robie spaghetti :) dorzuce Jakis przepis tylko musze pomyslec:)
Avatar użytkownika
limonka
 
Posty: 4007
Dołączył(a): 11 wrz 2007, o 02:43

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 14:04

Robiłam cukinię ala ananas i nie wiedziałam co z nią zrobić, poza jedzeniem prosto ze słoika, agik mi podsunęła pomysł żeby dodać do pomidorów i imbiru troszkę :)
potem jadłam z ananasem i polecam :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Honest » 18 mar 2011, o 14:16

Mniam!!! Kiedyś zrobie te Wasze pyszne dania.

Sczegolnie ciekawi mnie ta vegeta!!!!!
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Postprzez caterpillar » 18 mar 2011, o 14:35

ta te makarony to raczej najmniej zrowe :wink:

ja ma przepis na spaghetti

tunczyk w oleju
cebula
czosnek
4 pomidory
-gesta smietana
parmezan

cebule zeszklic na oleju jak juz zmieknie dodac obrane ze skorki pokrojone w cwiartki pomidory, do tego wycisnac czosnek i odsaczony tunczych ,mieszac az sie podgrzeje zalac smietana dodac piepsz ,sol

zmieszac z makaronem psypac parmezanem

wersja z tunczykiem moze byc bez smietany z sosem pomidorowym i cebula
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 14:42

bo ja wiem czy najmniej zdrowe?

można poświęcić jakiś wieczór i samemu zrobić, wysuszyć i w torebki papierowe powkładać.
Garść makaronu na obiad raczej nie zaszkodzi.
A na gotowym makaronie napisany jest skład i nie każdy jest bebe.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Bianka » 18 mar 2011, o 16:03

Ja wiele nie potrafię ale dodam przepis na pastę jajeczną:)
jajka, cebula, ser żółty, szczypiorek, pieprz, sól:)

A co do sera żółtego to wiecie co powinien mieć dobry ser?

z podejrzanych składników które sama rozgryzłam to może mieć chlorek wapnia, barwnik annato, lizozym:)
a ogólnie żeby być serem to musi mieć :mleko, podpuszczkę, kultury bakterii mlekowych:)
Znalazłam ostatnio bardzo dobry chyba mlekpolu Kurpiański, mogłam coś przekręcić..
ale nie każdy mlekpolu jest ok bo np Gouda już ma azotan potasu który pod wpływem ciepła w żołądku zmienia się w niedobry dla nas azotyn...Dzieci przed pierwszym rokiem nie powinny jeść nic z azotanami, pozniej też najlepiej nie no ale dorosłemu tak nie zaszkodzi jak małemu...
Sprawdzcie jeszcze ser Sokół pod tym kątem bo chyba też był dobry...
Avatar użytkownika
Bianka
 
Posty: 5298
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 20:29
Lokalizacja: nieokreślona

Postprzez caterpillar » 18 mar 2011, o 17:13

chodzi ,ze kaloryczne , dosc ciezko strawne i malo wnoszace do ogranizmu ;)
Avatar użytkownika
caterpillar
 
Posty: 7067
Dołączył(a): 29 maja 2008, o 16:15
Lokalizacja: część świata

Postprzez sikorka » 18 mar 2011, o 17:37

kaloryczny jest makaron z SOSEM, podobnie jak ryz lub ziemniaki, a sam jest bardzo zdrowy i nic a nic tuczacy ;)
Avatar użytkownika
sikorka
 
Posty: 3431
Dołączył(a): 8 gru 2010, o 20:04

Postprzez Goszka » 18 mar 2011, o 17:59

tak patrzę na te Wasze przepisy i wychodzi na to że ja to się super zdrowo odżywiam :)
Tak właśnie wygląda mój codzienny jadłospis :D
Goszka
 

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 18:20

Jak sie zje kope ziemniaków, makaronu, ryżu, czy pół chleba to i się utuczy człowiek, ale masz rację z makaronem jeśli chodzi o kaloryczność. Tylko mówimy o ograniczeniu chemii :)
100 g makaronu = 370 kcal
100 g ryżu = 350 kcal
100 g ziemniaków = 90 kcal
100 g chleba = 200 - 250 kcal (najwięcej ma pumpernikiel)

Ziemniaki mają złą sławę, ale są najmniej kaloryczne, tak jak chleb, a nie jest tak tragicznie :)
W chlebie jedynie nie wiadomo co producent użył jeśli nie jest zapakowany.
chyba ze sami pieczemy.

Bianka, wybrałam sie do sklepu obejrzeć sery. Te które poczytałam zawierały azotany, jedynie 2 z Hollanda nie miały. Ale mam krótka pamięć.
Jedyny składnik taki składnik, to E 509 ale to chlorek wapnia, efekty uboczne nie są znane :P

Goszka, tak trzymaj :D

Co do wartości odżywczych makaronu... maka, woda i jajko... w kolejności którą napisałam.
niewiele tam tego, ale trucizna nie jest :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez sikorka » 18 mar 2011, o 18:29

mahika napisał(a):
Ziemniaki mają złą sławę

wlasnie przez to, ze najczesciej je jemy z okrasa, jakas polewka od miesa a to stanowi bombe kaloryczna. same w sobie tak jak napisalas nie sa kaloryczne.



mahika napisał(a):
Co do wartości odżywczych makaronu... maka, woda i jajko...

czesto widze zamiast jajka kurkume, przyprawe ktora nadaje ladny zolty (czyli niby jajeczny) kolor.
Avatar użytkownika
sikorka
 
Posty: 3431
Dołączył(a): 8 gru 2010, o 20:04

Postprzez mahika » 18 mar 2011, o 18:31

Jest coś jeszcze, odnośnie złej sławy.
mówią ze "rozpychają żołądek", ale to też nie prawda, bo są sycące, przecież nie trzeba ich zjeść strasznie dużo żeby się najeść.

Kurkuma jest smaczna i bardzo fajna.
Lubie dodać do ryżu, zupełnie inaczej smakuje. nauczyłam sie od Krisznowców :)
W takim kupnym makaronie bywa jeszcze jajko w proszku.
Dlatego polecałam wyżej zrobienie zapasów makaronu i trzymania go w torebkach :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Następna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 604 gości