Troche wiedzy o depresji...

Problemy związane z depresją.

Troche wiedzy o depresji...

Postprzez Smerfna » 15 mar 2010, o 22:45

Depresja w rozumieniu ICD 10
( zaburzenia nastroju).


Wyróżniamy następujące grupy główne zaburzeń uwzględniających zaburzenia depresyjne :
a) Organiczne zaburzenia depresyjne – występowanie wyraźnego, bezpośredniego związku między chorobą mózgu, bądź inną chorobą organiczną a objawami depresyjnymi. Inna choroba to zazwyczaj powikłania pogrypowe.
b) Schizoafektywne zaburzenia depresyjne – muszą występować jednocześnie objawy schizofrenii i depresji.
c) Zaburzenia afektywne dwubiegowe obecnie z epizodem depresji – tu muszą wystąpić objawy manii i depresji.
d) Epizod depresyjny ( typowa depresja ).

Objawy główne typowej depresji :
• cierpienie spowodowane obniżeniem nastroju,
• smutek,
• utrata zainteresowań,
• zmniejszenie energii i radości życia,
• większa męczliwość.

Objawy dodatkowe ( zespół somatyczny ) :
• zaburzenia koncentracji i procesów uwagi,
• niska samoocena i wiara w siebie,
• poczucie winy i małej wartości,
• pesymistyczne widzenie przyszłości,
• myśli i czyny samobójcze,
• zaburzenia snu ( trudności z zasypianiem, wcześniejsze budzenie się ),
• zmniejszony apetyt, utrata masy ciała,
• narastanie depresji w godzinach porannych.

Objawy depresyjne muszą utrzymywać się co najmniej 2 tygodnie. Można zdiagnozować depresję wcześniej, ale musi być dużo objawów i duże nasilenie ich. Depresję najpierw leczymy farmakologicznie, dopiero później terapia.

Epizody odnośnie do nasilenia :
a) Epizod depresji łagodny – pacjent przejawia trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych i domowych, ale objawy ich całkowicie nie zakłócają. Utrzymywania się epizodu powinno być nie krótsze niż 2 tygodnie. Typowe objawy to np.:
• utrata zainteresowań,
• zmniejszona energia lub zwiększona męczliwość,
• spadek zaufania lub szacunku do siebie,
• nieuzasadnione poczucie winy, poczucie wyrzutów sumienia,
• myśli o śmierci lub samobójstwie,
• zaburzenia koncentracji i procesów uwagi,
• zaburzenia snu,
• zmiana łaknienia ( wzrost lub spadek ) wraz z odpowiednią zmianą wagi.

b) Epizod depresji umiarkowany – pacjent ma wyraźne trudności z wykonaniem obowiązków domowych, z wykonywaniem pracy. Czas trwania epizodu to co najmniej ok. 2 tygodni. Do rozpoznania niezbędne jest stwierdzenie mniej więcej dwóch objawów z epizodu łagodnego i co najmniej trzech innych objawów.

c) Epizod depresji ciężkiej bez objawów psychotycznych – pacjent nie wykonuje żadnych obowiązków, nie ma pracy, nie pełni roli społecznej, ale nie ma objawów psychotycznych ( nie występują omamy, urojenia, ani osłupienie depresyjne ). Czas utrzymywania się zaburzeń nie powinien być krótszy niż 2 tygodnie. Tutaj dominują objawy z poprzednich epizodów ( trzy objawy charakterystyczne dla łagodnego lub umiarkowanego ), a ponadto cztery inne, spośród których część powinna osiągać duże nasilenie.
• wyraźne cierpienie lub pobudzenie,
• poczucie bezwartościowości,
• niska samoocena,
• poczucie winy,
• zagrożenie samobójstwa.

d) Epizod depresji ciężkiej, z objawami psychotycznymi – u pacjenta oprócz wyżej wymienionych objawów występuje również jedno z następujących :
• urojenia ( treść urojeń dotyczy grzechów, ubóstwa, nieuchronnej klęski, przestępstw – odpowiedzialności ),
• omamy ( słuchowe lub węchowe mają charakter głosów oskarżających lub oszczerczych, zapachów zgnilizny, rozkładającego się ciała ),
• osłupienie depresyjne ( zahamowanie psychoruchowe ).


1.Kognitywna teoria depresji Becka
Beck stworzył nowy typ terapii – terapia kognitywna. Wg Becka do powstania depresji przyczyniają się dwa mechanizmy: triada poznawcza i błędy logicznego myślenia.

Triada poznawcza
Na triadę poznawczą składają się negatywne myśli na temat własnego „ja”, bieżących doświadczeń i przyszłość.
Osoba cierpiąca na depresje zakłada że jest człowiekiem ułomnym, bezwartościowym i nieodpowiednim. Jeśli ma nieprzyjemne doświadczenia to przepisuje to swojej bezwartościowość, w swoim mniemaniu jest kaleką i osobą ułomną, i nie zazna szczęścia.
Osoba cierpiąca na depresje na temat bieżących doświadczeń uważa że cokolwiek się z nim dzieje, dzieje się źle, nawet jak ma pozytywne doświadczenia to bardzo źle je interpretuje. Poglądy na temat przyszłość charakteryzują się poczuciem bezradności, a negatywne zdarzenia będą ciągnąć się nie przerwanie.

Błędy logicznego myślenia.
Cierpiący na depresje popełnia w myśleniu 5 błędów:
 Arbitalne wnioskowanie odnosi się do wyciągania wniosków na podstawie niewielkiej liczby przesłanek lub braku przesłanek. (szybko się zniechęca)
 Abstrakcja selektywna charakteryzuje się skupieniem na nieistotnym szczególe, przy pominięciu najważniejszych aspektów danej sytuacji. (pochwała za zadanie duże, i mała uwaga wszystko zmienia)
 Nadmierne uogólnianie odnosi się do wyciągnięcia ogólnych wniosków dotyczących braku wartości, zdolności lub działania na postawie jednego faktu.
 Wyolbrzymianie i pomniejszanie to poważne błędy oceny, w których małe negatywne wydarzenia są wyolbrzymiane, a pozytywne pomniejszane.
 Personalizacja branie na siebie odpowiedzialność za negatywne wydarzenia na świecie.
Avatar użytkownika
Smerfna
 
Posty: 330
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 17:18

Postprzez mahika » 15 mar 2010, o 22:48

i???
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Smerfna » 15 mar 2010, o 22:52

i... Może kogoś to zainteresuje.
i... Może nie każdy kto myśli że ma depresje, faktycznie ją ma.
i... I nie wiem co jeszcze... Może przydało by się dopisać sposoby leczenia.
Avatar użytkownika
Smerfna
 
Posty: 330
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 17:18

Postprzez melody » 15 mar 2010, o 23:04

Wszystko super, no ale jesteśmy na forum; na wirtualnej grupie wsparcia, toteż czy nie milej po prostu pogadać ze sobą? (Ja bym wolała pogadać, wymienić się doświadczeniami...)
Poza tym na portalu, kiedy klikniesz w link "artykuły" znajdziesz całą masę tekstów zarówno specjalistycznych jak i bardziej osobistych dot. problematyki i zjawiska depresji.

Pozdrawiam!
mel.
melody
 

Postprzez mahika » 15 mar 2010, o 23:05

no nie wiem. samemu sie diagnozować?
czy czytanie o chorobach, z niewiadomego źródła ma służyć samdiagnozie?
przecież to może bardziej szkodzić niż pomoc.
znam osoby, których zakuje w boku i mówią ze maja raka wątroby. jestem temu przeciwna. nie jesteśmy lekarzami. nawet oni chodzą do specjalisto się leczyć.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Smerfna » 15 mar 2010, o 23:11

W sumie macie racje. Lepiej pogadać ale akurat żródło jest sprawdzone :) Sama część przygotowałam a część moje kolezanki, miałam to poprotu na zajęciach...
Avatar użytkownika
Smerfna
 
Posty: 330
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 17:18

Postprzez mahika » 15 mar 2010, o 23:27

no, to mi wyglądało na materiał 'akademicki' ;)
ale do idei forum to trochę, no wiesz ;)
tez to miałam, na zajęciach ze szczególnym zaznaczeniem, żeby nic do siebie i znajomych nie przypisywać :)
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Smerfna » 15 mar 2010, o 23:32

mam nie podkresliła aby siebie nie diagnozowac... wrecz przeciwnie. powiedziała że tymi zajeciami mozemy komus pomoc...
Avatar użytkownika
Smerfna
 
Posty: 330
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 17:18

Postprzez mahika » 15 mar 2010, o 23:33

to moi profesorowie byli bardziej ostrożni :P
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Amir » 16 mar 2010, o 05:33

mahika napisał(a):nic do siebie i znajomych nie przypisywać :)


pewnie napiszesz, ze sie czepilem (taki styl projekcji), ale zeby bylo dopelnienie tematu, to czuje na wlasnym karku, ze twoi profesorowie nie do konca ufali temu, co z tym zrobisz i akurat tu to nie off jest

heh, to tylko forum, porozmawiajmy, wymienmy sie doswiadczeniami, jak rowni z rownymi

pozdrawiam
amir.

ps. smerfna, swoim profesorom powiedz, ze albo kogniwistyczna (bo kogniwistyka, a nie kognitywa i wiem, ze sie kobitkom ciagle z manifa myli), albo lepiej (bo po polsku) poznawcza, inaczej dostana po lufie
Avatar użytkownika
Amir
 
Posty: 486
Dołączył(a): 24 lut 2009, o 08:31

Postprzez mahika » 16 mar 2010, o 10:28

nie do konca ufali temu, co z tym zrobisz
dot. ogółu. całego rocznika
:zalamka: :zalamka: :zalamka:
daj mi w końcu spokój, odczep się. łazisz za mną i piętnujesz. ODCZEP SIĘ.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez melody » 16 mar 2010, o 11:15

Amir napisał(a):(bo kogniwistyka, a nie kognitywa i wiem, ze sie kobitkom ciagle z manifa myli)

Propos politycznej poprawności - rozumiem, że pisałeś do Smerfnej? Do jakich jeszcze kobiet się odwołujesz? :wink:

I oczywiście, że nie należy próbować się diagnozować na podstawie zbioru objawów zaczerpniętych z ICD-10, czyli - dla zainteresowanych - z dziesiątej rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (International Classification of Diseases and Related Health Problems), opracowanej przez ekspertów powołanych przez WHO w 1992 roku (w Polsce tłumaczenie powstało w 1997 roku). A dlaczego? Ano dlatego, że jest to bardzo lapidarne ujęcie problematyki i zjawiska depresji i trzeba by jeszcze posiadać szeroką wiedzę na temat każdego wymienionego podpunktu, bo o tym można całe referaty pisać, prawda? :wink: No ale to już dotyka trochę kwestii etycznych, natomiast etyka zawodowa jest na kierunkach psychologicznych, pedagogicznych i innych "pomocowych" stanowczo zbyt późno.

A zresztą, ja sama zaczynając studia miałam poczucie, że wiem już wszystko. Obecnie, kończąc studia wiem tylko, że nic nie wiem...

mel.
melody
 

Postprzez Amir » 16 mar 2010, o 19:11

mahika napisał(a):
nie do konca ufali temu, co z tym zrobisz
dot. ogółu. całego rocznika
:zalamka: :zalamka: :zalamka:
daj mi w końcu spokój, odczep się. łazisz za mną i piętnujesz. ODCZEP SIĘ.


masz rację, prawdopodobnie nie przywiązywałem aż takiego serio znaczenia, ale ty masz prawo

przepraszam

[jakbym się nie daj Boże odezwał, to śmiało wal again]
Avatar użytkownika
Amir
 
Posty: 486
Dołączył(a): 24 lut 2009, o 08:31

Postprzez mahika » 16 mar 2010, o 19:23

ja przywiązuje do wszystkiego. to że raz na początku pisałam że przypominasz mi kogoś kto był tu na forum kiedyś (nota bene, bardzo go lubiłam, ale zniknął) i odebraeś to jako projekcje, dało ci prawo do dokuczania mi? ile to już trwa, rok, pół roku, za tamten raz?
bądźmy poważni. widzę w jakimś poście Amir - myśle - znów mi pewnie dojebał :(
Jesteśmy dorośli. Ja nie jestem wszechwiedząca. ty też nie, ale naprawde nie musisz sobie robic ze mnie jaj w co drugim poście.
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Postprzez Amir » 16 mar 2010, o 20:07

melody napisał(a):
Amir napisał(a):(bo kogniwistyka, a nie kognitywa i wiem, ze sie kobitkom ciagle z manifa myli)

Propos politycznej poprawności - rozumiem, że pisałeś do Smerfnej? Do jakich jeszcze kobiet się odwołujesz? :wink:



co to jest polityczna poprawnosc?

ja sie odwoluje do kobiet jakichs jeszcze? sie chyba nie ma czasu nad soba pochylic i nalezytej wagi uzyc, echhhhh

nie, w sumie nawet nie do Smerfnej, bo przeciez to nie ona wprowadzila do obiegu tloomaczenie "cognitive" w postaci zamerykanizowanej kognitywnej, spychajac w cien niepamieci polska kogniwistyczna (i chyba taka norma juz zostanie)

przelecial komar, to machnalem bezwiednie


melody napisał(a):nie należy próbować się diagnozować na podstawie zbioru objawów zaczerpniętych z dziesiątej rewizji


a najlepiej nie diagnozowac się na podstawie niczego, nie operować się własnoręcznie i raczej także nie robić tego osobom najbliższym

diagnostykę zostawmy diagnostom i raczej tym, co nie diagnozują na anonimowych mini tekstach, pls
Avatar użytkownika
Amir
 
Posty: 486
Dołączył(a): 24 lut 2009, o 08:31

Następna strona

Powrót do Depresja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 482 gości