brak serotoniny

Problemy związane z depresją.

brak serotoniny

Postprzez Maja22 » 25 lut 2008, o 19:53

kochani, po waszych radach dotyczacych lęków - które wzięłam do serca - odkryłam że czymś co jest głębiej, pod tymi lękami jest jakaś niesamowita apatia, niemal depresja. czytałam dziś o serotoninie - mam ewidentne braki tego hormonu. czy są jakieś sposoby na wyzwolenie serotoniny w organizmie? nie przez proszki ale np. cwiczenia czy jedzenie? wiecie cos o tym?
Maja22
 
Posty: 16
Dołączył(a): 20 lut 2008, o 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Goszka » 25 lut 2008, o 20:06

na pewno zmiana trybu życia pomoże w stymulacji mózgu do produkcji serotoniny...sama nie zmieniłam trybu życia ale czuję że to na pewno znacznie złagodziłoby symptomy depresji jeśli by nie przyczyniło się do ich całkowitego pokonania...Może ktoś próbował w ten sposób sobie poradzić?Jestem ciekawa :)
Ja czytałam że w produkcji tego hormonu pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w magnez,żelazo,witaminy z grupy B, więcej już nie pamiętam,poszukam jeszcze w necie takiej diety to wkleję linka...Joga i medytacja też podobno pomagają,a jeśli chodzi o składniki diety to najbardziej znanymi poprawiaczami nastroju w historii są chyba banany,orzechy i czekolada-zwłaszcza ta gorzka :)
chciałabym znaleźć w sobie tyle woli żeby zmienić sposób życia,może kiedyś :wink:
heh długo nie trzeba było szukać,o proszę:

Dieta a depresja

Komfort psychiczny w menu

Cukier, kofeina, alkohol, produkty zbożowe z przenicy, dodatki do żywności, nasycone tłuszcze zwierzęce - to pokarmy, których spożycie w niekorzystny sposób zmienia funkcjonowanie mózgu. Czy jest jednak sposób, by za pomocą diety je usprwnić? Zdecydowanie tak - przekonują specialiści ds. zdrowego żywienia. Podczas badań przeprowadzonych w ramach tegorocznej edycji projektu Food and Mood wspieranego przez Mind, brytyjską organizację promującą troskę o własne zdrowie psychiczne , 88% badanych odczuło wyraźną zmianę samopoczucia i sprawności umysłowej po zmiania diety, 26% stwierdziło, że zmiana sposobu odżywiania pomogła się im pozbyć huśtawki nastrojów. Około 25% badanych zauważyło, że nowa dieta znacznie ograniczyła liczbę ataków paniki i lęku oraz depresji. Jak osiągnąc taki wynik? Śniadanie składające się z porcji ziaren, jednego świeżego owocu i jednego niskotłuszczowego produktu nabiałowego może zwiększyć energię na cały dzień, zapobiegając zmęczeniu, poprawiając nastrój i koncentrację. Spożywanie do sześciu mniejszych posiłków dziennie zmniejsza ryzyko pojawienia się zmęczenia, bezsenności i niezadowolenia. Specjaliści zalecaja też ograniczenie spożycia słodyczy i śmietany do jednego razu dziennie, a także ograniczenie dziennej dawki tłuszczów do około 25% wszystkich kalorii, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości węglowodanów złożonych, błonnika, witamin i minerałów. Innymi słowy, zalecają jedzenie większej ilości owoców i warzyw.

Morska apteka

Poprawe samopoczucia gwarantuje także jedzenie ryb morskich. Badania przeprowadzone przez Sylvię de la Presa Owens i Sheilę Innes z University of British Colambia udowodniły, że osiemnastodniowe prosięta, których pokarm zawierał tłuszcze rybne miały dwukrotnie więcej serotoniny w czołowych płatach mózgowych niż prosięta żywione tradycyjnie. Tłuszcze rybne mogą mieć także działania terapeutyczne w leczeniu chorób psychicznych. Andrew Stoll i jego współpracownicy z Harward University wykazali skuteczność tłuszczów rybnych w łagodzeniu objawów choroby dwubiegunowej ( w schorzeniu tym na przemian występuje stany depresyjną stany depresyjne i maniakalne). Malcolm Pett z Sheffield University podawał duże dawki występujących w rybach kwasów omega - 3 siedemdziesięciu pacjentom, u których kuracja prozakiem okazały się nieskuteczna. Po dwunastu tygodniach zaobserwował, że stan zdrowia 69% pacjentów przyjmujacych tłuszcze rybne poprawił się. Podobna poprawę odnotował jednak zaledwie u 25% pacjentów przyjmujących placebo. Obecnie prowadzi prowadzi się kilkanaście testów klinicznych, których celem jest sprawdzenie zastosowania kwasów tłuszczowych omega - 3 ( niedawno pojawiły się w sprzedaży jajka od specialnie karmionych kur zawierające kwas tłuszczowy omega - 3 - sieć sklepów Rema 1000 ) do leczenie schorzeń psychicznych, między innymi schizofrenii i ADHD - zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.

Wino zamiast piwa

O tym, że picie piwa i wina zmienia nastrój, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak się jednak okazuje, spożywanie tych trunków wpływa na funkcjonowanie trunków wpływa na funkcjonowanie mózgu także w dłuższej perspektywie czasowej. Ludzie pijący wino od czasu do czasu mają mniejsze szanse na pojawienie się demencji w podeszłym wieku, ale u osób sięgających po piwo szanse te wzrastają. Kofeina zawarta w kawie, herbacie czy napojach gazowanych zapewnia szybkie zwiększenie energii. Efekty jej działania są jednak krótkotrwałe. Zbyt duża jej ilość może wywołać zmęczenie, ospałość i pogorszenie nastroju. Zdecydowanie najlepszym dla zdrowia psychicznego napojem jest woda.

Prozac z kuchni

* woda
* warzywa
* owoce
* ryby morskie
* orzechy i nasiona
* pełnoziarniste wyroby zbożowe
* produkty białkowe

Dzięki tym produktom można zdecydowanie poprawić swoje zdrowie psychiczne. Trzeba także pamiętać, że trzecia kawa w ciągu dnia nie ma już działania pobudzającego - powoduje apatię i obniża sprawność intelektualną. Podobnie wpływają na nasz organizm mięso oraz duże ilości słodyczy , nabiału i alkoholu.
[autor:Paweł Górecki]
Ostatnio edytowano 25 lut 2008, o 20:14 przez Goszka, łącznie edytowano 1 raz
Goszka
 

Postprzez Ventia » 25 lut 2008, o 20:13

Dokładnie, bardzo pomaga i stymuluje produkcje serotoniny wysiłek fizyczny, tylko jak się do niego zmotywować, kiedy nie ma się na nic siły? :( Z jedzenia to czekolada i kakao :)
Ventia
 

Postprzez Goszka » 25 lut 2008, o 20:31

ciąg dalszy(wklejam treść,aby każdy zainteresowany mógł sobie od razu przeczytać,bez klikania)

Jedz dużo:

- produktów bogatych w kwas foliowy ( witamina z grupy B ), bo poprawia nastrój. Źródłami tego kwasu są zielone warzywa( szpinak, papryka zielona, sałata ), a także wątroba, morele, dynia, fasola, żółtko jaj. Uwaga wysoka temperatura niszczy kwas foliowy !
- produktów z selenem ( ryby i owoce morza)
- czosnku i cebuli
- prażonej kukurydzy ( bez soli)

Pij dużo:

- kakao
- lekko osłodzonych herbat ziołowych z melisy, rumianku, dziurawca

Popraw sobie humor:


- 2-3 kostki czekolady
- filiżanką kawy
- słodkim owocem
- kromką pieczywa z suszonymi owocami
- orzechami włoskimi

dalej,też z internetu(nie mój pomysł):

Polecam ponadto:


1) kasze wszelkiego rodzaju oraz brązowy ryż -> dostarczają wielu potrzebnych węglowodanów, by "ogrzać" organizm
2) banany i awokado -> zawierają tryptofan (aminokwas przekształcany w serotoninę - "hormon szczęścia")
3) jajka -> również obfitują w tryptofan, a także witaminę B2, działającej łagodząco i uspokajająco na układ nerwowy
4) kiwi i owoce cytrusowe -> źródło witaminy C, podnoszącej poziom endorfiny (hormonu poprawiającego nastrój i działającego przeciwbólowo)
5) chleb razowy, makarony i pieczywo pełnoziarniste -> bogate w różne składniki mineralne i makroelementy (magnez, selen) oraz błonnik i witaminy z grupy B
6) tłuste ryby (zwłaszcza łosoś i halibut) -> są nieocenionym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają nastrój i zmniejszają objawy depresji
7) orzechy i nasiona (np. z dyni i słonecznika) -> posiadają magnez, który doskonale likwiduje objawy stresu
8 ) szpinak i natka pietruszki -> obfitują w żelazo, które doskonale usuwa przygnębienie i apatię.

Pragnę też przedstawić zbiór ziół, które skutecznie wzmacniają nasz układ nerwowy, dając poczucie odprężenia przez redukcję depresji i stresu:

A. PIERWSIOSNEK LEKARSKI: wspaniały środek na histerię i nadmierne pobudzenie (uwaga, by nie przedawkować!)
B. RUMIAN SZLACHETNY: nieocenione źródło przyswajalnego wapnia, który walczy z bezsennością
C. MELISA: wpływa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy - idealna przy migrenie oraz stresie
D. WALERIANA: przynosi ulgę przy niepokoju i "gonitwie myli" - nie wolno jej jednak zażywać więcej niż miesiąc bez konsultacji z lekarzem (lub farmaceutą!)
E. WERBENA: pomaga w stanach wyczerpania organizmu
F. LIPPIA TRÓJLISTNA: podobne właściwości, co werbena, ale dodatkowo działa rozkurczowo i przeciwzapalnie
G. GUARANA: ma działanie pobudzające, tonizujące i poprawiające humor (ale uwaga - jeśli źle działa na Ciebie kofeina, zrezygnuj z przyjmowania guarany, która zawiera śladowe jej ilości)
H. BAZYLIA: potrafi zmniejszyć uczucie stresu i poprawia zdolność koncentracji
I. HERBATKA Z MIĘTY: łagodzi napięcie wokół głowy
J. HERBATKA Z ROZMARYNU: idealny środek na pobudzenie, który poprawia pracę kory nadnerczej, serca i układu nerwowego (uwaga - nie dla kobiet w ciąży!).

--------------------------------------

To tyle ode mnie :)
To co?Od jutra zmiana diety?
:wink:
Goszka
 

Postprzez Maja22 » 26 lut 2008, o 12:31

---------- 19:55 25.02.2008 ----------

umawiamy sie tak - ja sie zmuszam, bede wam pisac co dzien (albo jakos co kilka dni) jak to wyglada. i jak odniose efekty to wy dolaczycie, ok?:-) p.s. o jezusie jak mi sie nie chce ruszac...w ogole :-)

---------- 20:00 ----------

jutro rano pojde biegac (o jezu nienienie!!!) ale pojde.

---------- 11:31 26.02.2008 ----------

dzieci. biegalam dziś :-)
Maja22
 
Posty: 16
Dołączył(a): 20 lut 2008, o 21:32
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ventia » 26 lut 2008, o 13:11

Brawo, gratuluję :)
Ventia
 

Postprzez Sanna » 6 mar 2008, o 14:09

Maja, jak się boisz że nie zmusisz się do biegania to spróbuj innego wysiłku fizycznego - polecam taniec. Zapisałam się na zajęcia jazz dance-wracam po nich zmęczona , spocona i roześmiana od ucha do ucha.
Sanna
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 27 lut 2008, o 15:05

Postprzez Sanna » 20 mar 2008, o 13:03

Jeśli jesteśmy przy seksie to od razu pomyślałam o środkach antykoncepcyjnych. Wiedziałam, ze mogą pogłębiać stany depresyjne. Znalazłam jednak informację ( rzetelną) że problem może tkwić w tym, że kobiety stosujące antykoncepcję często mają obniżony poziom witaminy B6 ( która jest niezbędna do produkcji zdaje się serotoniny). Należy więc zażywać 1 tabletkę czyli 50 mg witaminy B6 dziennie, efekty powinny przyjść po 2 miesiącach.
Sanna
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 27 lut 2008, o 15:05


Powrót do Depresja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 445 gości