Efekt Pigmaliona

Rozmowy ogólne.

Efekt Pigmaliona

Postprzez ewka » 6 wrz 2011, o 07:51

Efekt Pigmaliona — odmiana samospełniającego się proroctwa zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polega na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

W sztuce George’a Bernarda Shawa zatytułowanej Pigmalion profesor pomaga kocmołuchowi o nazwisku Eliza Doolittle stać się elegancką damą. Zasadniczo udaje mu się to dzięki temu, że zawsze traktuje ją jak damę, aż w końcu ona zaczyna spełniać jego oczekiwania. Goethe ujął tę zasadę następująco: „Traktuj człowieka według tego, jak wygląda, a uczynisz go gorszym. Ale traktując go według tego, kim mógłby być, naprawdę takim go uczynisz”.


Kurczę no! Świetna sprawa!Co Wy na to?
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez marie89 » 6 wrz 2011, o 08:35

ewka napisał(a):Efekt Pigmaliona — odmiana samospełniającego się proroctwa zidentyfikowana po raz pierwszy przez socjologa Roberta Mertona. Polega na spełnianiu się pozytywnego oczekiwania wobec kogoś dlatego, że to pozytywne oczekiwanie sobie wytworzyliśmy.

W sztuce George’a Bernarda Shawa zatytułowanej Pigmalion profesor pomaga kocmołuchowi o nazwisku Eliza Doolittle stać się elegancką damą. Zasadniczo udaje mu się to dzięki temu, że zawsze traktuje ją jak damę, aż w końcu ona zaczyna spełniać jego oczekiwania. Goethe ujął tę zasadę następująco: „Traktuj człowieka według tego, jak wygląda, a uczynisz go gorszym. Ale traktując go według tego, kim mógłby być, naprawdę takim go uczynisz”.


Kurczę no! Świetna sprawa!Co Wy na to?


Ciekawe... ale na ile możliwe w życiu?
marie89
 

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez imprecha » 6 wrz 2011, o 09:08

:)
imprecha
 

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez ewka » 6 wrz 2011, o 09:59

Podobno nie ma rzeczy niemożliwych:)
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez Pstryk » 6 wrz 2011, o 10:49

To chyba tak jak ze samospełniającym się proroctwem - coś w tym jest i wierzę, że jest to możliwe jeśli dana osoba jest otwarta na zmiany.
Avatar użytkownika
Pstryk
 
Posty: 11
Dołączył(a): 28 lut 2011, o 22:01
Lokalizacja: Niebieskie Migdały

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez Abssinth » 6 wrz 2011, o 16:23

dziala :)

zrobiono kiedys eksperyment - uczniowie w pewnej szkole byli calkowicie losowo podzieleni w grupy (klasy).

Nauczycielom powiedziano, ze grupa 1 to bardzo zdolni, wyselekcjonowani uczniowie; grupa 2 to przecietniacy; grupa 3 to uczniowie majacy problemy z nauka.

w rzeczywistosci grupy byly dobrane calkowicie losowo.

po pol roku czasu zrobiono testy wiedzy/umiejetnosci we wszystkich trzech grupach, i......


okazalo sie, ze grupa 1 wypadla najlepiej, znacznym procentem
grupa 2 w srodku
grupa trzy byla daleeeeko z tylu

program nauczania byl ten sam.

tylko podejscie nauczycieli bylo inne.
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez Honest » 6 wrz 2011, o 20:18

Witaj Ewko,


pisałam o tym w swojej magisterce.

Ciekawa sprawa.
Avatar użytkownika
Honest
 
Posty: 8326
Dołączył(a): 25 sie 2007, o 22:03

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez Orm Embar » 6 wrz 2011, o 22:52

Siema,

W mojej buddyjskiej wspólnocie obowiązuje zasada, że do ludzi o nich samych mówi się dobrze. I się ich chwali. Ja np. uwielbiam dziękować ludziom za to, co zrobili fajnego - wbrew pozorom wcale nie aż tak wielu ludzi słyszy "dziękuję" prosto z serca. :-) Zresztą o innych ludziach też nie mówi się źle - no dobra, czasami mówi się źle, hehehe, ale przynajmniej nie jest to mile widziane i jest to w moim otoczeniu nieakceptowany sposób postępowania. ;-)

Na pewno tworzy się dużo fajniejsza atmosfera, pełna dobrych uczuć, uśmiechu na twarzy, luzu i wzajemnej akceptacji. Bardzo to fajne. :-)

Nie zawsze to działa, bo czasami ludziom puchnie tylko duma a nie osiągnięcia ;-) ale ogólnie na pewno ludzie jakoś łagodnieją, jak im się mówi dobre rzeczy.

Czasami trzeba powiedzieć rzeczy trudne, i to niekiedy prosto w oczy. Chciałbym robić to twardo, ale na spokojnie... Oj, mam ja jeszcze czego się uczyć, oj mam! ;-)))

Maks
Orm Embar
 
Posty: 1550
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:59

Re: Efekt Pigmaliona

Postprzez ewka » 7 wrz 2011, o 07:33

Bo jeśli świat nie stoi na miłości... to na czym niby ma stać? A to jest właśnie jakiś jej rodzaj. Wg mnie.
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16


Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości

cron