Precz stereotypom!

Rozmowy ogólne.

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 13:35

ewka napisał(a):Moje dzieci, syn i córka (różnica 4 lat) nigdy nie "wydzierali" sobie zabawek.

albo - statystyczna wiekszosc dziewczynek jest tak wychowana, ze nie marzy.

Serio? To wyniki jakiś badań?



bo dziewczynki ZWYKLE wolą inne zabawki. Ot tak po prostu.


badan tego samego instytutu, z ktorego wzielas swoje informacje :D
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Sansevieria » 7 lis 2011, o 14:10

Abssinth, jak napisałaś masz własne doświadczenia negatywne - marzyłaś o Kenie komandosie a dostawałaś Barbie. Ty czułaś się wpychana w nie pasujace ramki. Ale czy to znaczy, że wszystkie dziewczynki tak czują? Chyba nie koniecznie :)
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 14:18

Sansevieria napisał(a):Abssinth, jak napisałaś masz własne doświadczenia negatywne - marzyłaś o Kenie komandosie a dostawałaś Barbie. Ty czułaś się wpychana w nie pasujace ramki. Ale czy to znaczy, że wszystkie dziewczynki tak czują? Chyba nie koniecznie :)

a gdzie ja napisalam, ze WSZYSTKIE??? :shock:
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Sansevieria » 7 lis 2011, o 14:21

Nie napisalaś, że wszystkie, ale za to napisalaś, że "są wychowywane" - a ja sądzę że w większości po prostu nie w wychowywaniu rzecz :)
Sansevieria
 
Posty: 4044
Dołączył(a): 10 lis 2009, o 21:57

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ewka » 7 lis 2011, o 14:34

Abssinth napisał(a):badan tego samego instytutu, z ktorego wzielas swoje informacje :D

Eeee... nie! Napisałam "wydaje mi się" i postawiłam kilka pytań.
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ewka » 7 lis 2011, o 14:35

Abssinth napisał(a): a gdzie ja napisalam, ze WSZYSTKIE??? :shock:

"statystyczna wiekszosc dziewczynek ".
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 14:49

...i tlumacz tu, ze nie jestes wielbladem, zamiast rozmawiac merytorycznie....
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez sikorka » 7 lis 2011, o 15:44

a to ciekawe, bo ja jako dziecko - DZIEWCZYNKA ;) mialam wprawdzie kilka lalek, ale zdecydowanie wolalam bawic sie resorakami - to byl dopiero czad :mrgreen: wyscigi, rajdy, ustawianie przeszkod .... rodzice jakos nigdy mnie nie 'ukobiecali' w zabawie.
a teraz jako dorosla kobieta wole jednak jasny podzial na 'meskie' i 'kobiece' role, zadania :)
i myslac o moim przyszlym Maluszku sadze ze bedzie bawilo sie wg upodoban, nie zamierzam Go w zaden sposob kierunkowac plciowo :ok:
Avatar użytkownika
sikorka
 
Posty: 3431
Dołączył(a): 8 gru 2010, o 20:04

Re: Precz stereotypom!

Postprzez mahika » 7 lis 2011, o 16:32

Abssinth napisał(a):...i tlumacz tu, ze nie jestes wielbladem, zamiast rozmawiac merytorycznie....

hi hi, powodzenia i trzymam kciuki :mrgreen:
Avatar użytkownika
mahika
 
Posty: 13346
Dołączył(a): 7 maja 2007, o 16:07

Re: Precz stereotypom!

Postprzez ewka » 7 lis 2011, o 16:32

bo dziewczynki ZWYKLE wolą inne zabawki. Ot tak po prostu.

A nie Abs? Zwykle nie wolą?
Avatar użytkownika
ewka
 
Posty: 10447
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 18:16

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 16:46

cisnie mi sie takie pytanie na klawiature Ewka - w jakim celu Ty udajesz glupia? Co Ci to daje?

kwestionuje tutaj drugie zdanie zamieszczone w Twojej wypowiedzi - 'tak po prostu'.

Skad sie bierze 'tak po prostu'?
czy jest wrodzone, jest jakis gen, ktory odpowiada za lubienie lalek, zabawy w dom, i koloru rozowego?
czy tez raczej to 'tak po prostu' sie bierze z procesu socjalizacji?
Co oznacza slowo 'zwykle' w Twojej wypowiedzi? sto procent? 90? 63.5?

------------
na przykladzie wlasnym oraz Sikorki (z proby bardzo malej, bo tylko uzytkowinikow Psychotekstu, i tylko tych, ktorzy zalogowali sie na forum w ciagu ostatnich paru godzin, zajrzeli na ten wlasnie temat, i zdecydowali sie odpisac) widzimy, ze sklonnosci do zabawek przypisanych danej plci sa rozne.
I co wiecej - ze nie zawsze sa one wyznacznikiem tego, jak nasze role plciowe sie uksztaltuja w zyciu doroslym.
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 16:47

mahika napisał(a):
Abssinth napisał(a):...i tlumacz tu, ze nie jestes wielbladem, zamiast rozmawiac merytorycznie....

hi hi, powodzenia i trzymam kciuki :mrgreen:



hihi :) dzieki Mahika :)
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Dorku » 7 lis 2011, o 17:25

Kochane kobitki, bo men się wykruszył, przełamywanie stereotypów, tak jak wszystko inne ma swoja przyczynę i skutek. Przyczynę wypada rozkminić, a skutek jeśli się da, to przewidzieć, a przynajmniej spodziewać się takowego.

Moim zdaniem nie jest żadnym stereotypem, że dziewczynki wolą lalki, jeśli wolą, ani niestereotypem, jeśli wola Kenów i czołgi.
Natomiast zachowaniem niestereotypowym będzie zakup zestawu wojskowego dla dziewczynki, która uwielbia bawić się w dom, owszem niestereotypowym, ale czy sensownym?
Każdy ma jakieś upodobania, jedne babki lubią dzierganie na szydełku, a inne karate, czy oznacza, to, że te pierwsze są bardziej kobiece?

Bardziej celowym jest patrzenie poprzez pryzmat przyczynowo-skutkowy, niż bycie oryginalnym na siłę.

Np: ciocia kupuje dziewczynce super wóz strażacki.
Przyczyna:ciocia lubi niestereotypowe zachowania
Skutek: jeśli dziewuszka marzyła o takim jest fenomenalny, ale jeśli zdecydowanie woli wózek dla lalki, to ciocia mimo, że niebywale oryginalna najzwyczajniej się wygłupiła.

Odwaga do niestereotypowych zachowań ma sens, gdy skutek takiego zachowania przyniesie pozytywny rezultat dla którejkolwiek ze stron tego działania.
Takie sobie mam zdanie...
Dorku
 
Posty: 343
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 20:51
Lokalizacja: Mazowsze-kraina łagodności....

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Abssinth » 7 lis 2011, o 17:31

i pod tym sie Dorku podpisze :)

ale wciaz pytam - skad sie bierze to, ze jedna dziewczynka wolalaby czolg, a druga wozek i lalke?

a co, jesli dziewczynka woli czolg, a rodzice na sile kupuja jej lalki, bo to niedziewczynskie lubic czolgi?

etc etc etc
Avatar użytkownika
Abssinth
 
Posty: 4410
Dołączył(a): 6 maja 2007, o 01:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Precz stereotypom!

Postprzez Dorku » 7 lis 2011, o 17:39

Byłam taką dziewczynką, co uwielbiała z koleżankami bawić się w dom i z chłopakami grać w kapsle i łazić po drzewach, a najfajniej było, jak wszyscy razem bawili się w to samo.
Skąd się to bierze...? Pewnie można wyliczyć tyle przyczyn ile się da i wszystkie będą prawdziwe. Wynik socjalizacji jednostki, wzorce z domu, wpływ rówieśników, ciekawość świata, fantazja, temperament, urok chwili i co tam kto sobie jeszcze wymyśli.... przyczyna trudna do jednoznacznego ustalenia.
Dorku
 
Posty: 343
Dołączył(a): 4 maja 2007, o 20:51
Lokalizacja: Mazowsze-kraina łagodności....

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 591 gości